• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Duże akwarium na piętrze

#11
Wszystko, co uspokoi Twojego ducha będzie OK.
Ale ja bym nie przesadzał.
U mnie na teriva stoi ok. 1200 litrów (plus filtry i plus masa szkła i podłoży i kamieni itp.) i nawet nie drgnie ten strop.
Pod spodem pod tymi akwariami nie ma ściany nośnej, tylko to akurat jest środek sufitu w pomieszczeniu poniżej.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Hehe efekt przebywania w pomieszczeniu poniżej musi byc niezapomniany Wink 
Ale skoro tak piszesz to pewnie nie będę sobie dokładał dodatkowych kosztów i pracy z belkami i filarami. Zostanę przy pomyśle z podwieszeniem akwarium lub jeszcze lepiej z tym osadzeniem profilu zamkniętego na dwóch ścianach nośnym tylko fajnie by było gdyby mi ktoś napisał jaki ciężar takie profile są w stanie utrzymac bo jednak przy długości 6m profilu wydaje mi się że może go ugiąc.
P.S. Przepraszam za brak litery "ci"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Profil stalowy typu stropowego wytrzyma bez problemu, zwłaszcza, że to będzie tylko dodatek do stropu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
możesz dać w wylewce też. nie sugerowałem tego bo myślałem, że dajesz tylko już wylewkę poziomująca taką cienką. Ale jak dasz taki profil to już możesz spokojnie spać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
No właśnie została już tylko cieniutka samopozimująca, ale od biedy zrobiłbym schodek i akwarium mogło by stac trochę wyżej na tym profilu ukrytym w nim. 

Udało mi się sprawdzic jak są ułożone belki w stropie. Idą prostopadle w stosunku do akwarium więc akwarium stało by na ok 10 belkach poziomych, a nie na dwóch czy trzech. Tylko w sumie ono będzie się opierało na tych pustakach pomiędzy belkami więc dochodzi pytanie czy te pustaki nie ulegną zgnieceniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Daj to architektowi/konstruktorowi do przeliczenia. U mnie w bloku z wielkiej płyty zaproponował 3 ceowniki gorącowalcowane biegnące po przekątnej akwarium. Z obu stron opierają się na belkach stropowych (inaczej nie miałoby to sensu). Zresztą foty z remontu możesz zobaczyć w temacie o moim zbiorniku. Jak dotąd żaden sąsiad się nie skarży że mu sufit pęka (a akwarium stoi ok. metra od krawędzi łączenia płyt)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Aby akwarium stało prostopadle do belek nośnych stropu i możesz przy ścianie nośnej stawiać śmiało to mniejsze.
Jeśli chcesz postawić większy wariant to zjechalbym ewentualnie z wysokością do 70cm żeby zmniejszyć ciężar a reszta jw.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Odkąd zacząłem myślec nad tym większym akwarium to wersja dwumetrowa jakoś całkowicie przestała byc dla mnie straszna Smile A do niedawna była! Z tą wytrzymałością terivy chyba jednak nie jest tak pięknie bo wszędzie znajduje informacje że jest to jednak 150 a nie 500kg/m2. 
Im więcej czytam o takich dużych projektach to i tak dochodzę do wniosku, że nie ma sensu stawiac klasycznego zbiornika szklanego tylko lepiej zrobic go ze sklejki lub betonu. W takiej sytuacji pozostaje jeden dylemat na tym etapie budowy. Czy przed wykonaniem wylewki i elewacji bawic sie w wykonanie jednego z opisanych planów (przewiercenie ściany nośnej lub umieszczenie profilu w wylewce) czy może lepiej odpuścic teraz temat i jeśli zostanę przy wersji dwumetrowej postawic akwarium na gotowym stropie, a gdybym się zdecydował na 4 metry nie zrobic po prostu podmurówki ze zbrojeniem lub profilami skoro akwarium i tak by było betonowe lub sklejkowe ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Co do wytrzymałości stropów i tego co podają normy i producenci - tabeleczka wklejona przez Lecha jest, owszem prawdziwa, ale wnioski z niej są kompletnie błędne - według norm nie ma tak, że 500kg dodatkowo można sobie postawić na posadzkę. Musimy pamiętać, że nie stawiamy zbiornika bezpośrednio na strop, ale mamy jeszcze jakąś wylewkę, izolację, płytki czy inne wykończenie, ściany działowe... to wszystko waży swoje i obniża nam obliczeniową nośność stropu.
Zdecydowanie producent i normy przewidują max 150kg/m2 obciążenia zmiennego (a takim jest akwarium w myśl norm, tak jak meble, ludzie etc.) ale (!) - ta wartość jest zasadna dla najbardziej wytężonego przekroju stropu w całym układzie statycznym, a więc najczęściej w środku jego rozpiętości. Dlatego zdecydowanie duże zbiorniki (meble też) zaleca się stawiać przy ścianach nośnych a więc podporach w układzie statycznym, gdzie obciążenia dają większe siły ścinające strop niż momenty zginające. Beton na ścinanie (głównie przez ściskanie) ma sporą wytrzymałość, na zginanie nie (a w zasadzie na rozciąganie przy zginaniu i dlatego wkładamy stal zbrojeniową, która rozciągania przenosi świetnie, ale ze względów ekonomicznych nie pchamy jej tam dużo). 

Reasumując - im bliżej podpory (ściany nośnej) tym więcej możemy postawić na stropie. Pamiętajmy by stawiać duże obciążenia prostopadle do zginanych belek nośnych stropu. Ile można postawić? To trzeba by wyliczyć i da się to zrobić bez problemu jeśli się ma komplet danych o budynku (cały projekt z obliczeniami statycznymi). Ja w bloku z wielkiej płyty, która normowo może nieść 120kg/m2 obciążenia zmiennego mam postawiony przy ścianie nośnej zbiornik dający około 250kg/m2 (a więc, o zgrozo, 2x więcej!) i śpię spokojnie, bo jestem pewien, że nic się nie stanie. Myślę, że nawet 3-4 krotne przekroczenie normowej wartości nie zrobiłoby wrażenia na stropie, ale na to obliczeń nie mam. Nikt też bez obliczeń nie powie, że coś można (żaden inżynier) bo w razie czego (wady materiałowe stropu np.) nie chce mieć problemów. Normy przede wszystkim mają dawać bezpieczeństwo inżynierom, a w drugiej kolejności użytkownikom, dlatego są bezpieczne i ze sporym zapasem. Smile

Uff - się rozpisałem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Łap bardzo podglądową symulację "dozbrojenia" stropu jakie przytoczyłeś.
(6m ceownik 100x100, grubość 20, poprzeczne 1m ceowniki 100x50, grubość 15, jakaś zwykła stal konstrukcyjna)
Obciążenie punktowe (!) 5 ton na środku belki 6m.
Screen oczywiście wyolbrzymia przemieszczenie, rzeczywista strzałka ugięcia do odczytu ze skali.Pies
Miej na uwadze również, że to goła stal, nie strop. Podparta jedynie krańcami.


Załączone pliki
.png   ugiecie 6m.png (Rozmiar: 206.61 KB / Pobrań: 13)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości