• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Duże akwarium na piętrze

#1
Witam wszystkich serdecznie.

Jestem w trakcie budowy na etapie robienia tynków, wylewek i elewacji.
Moim zdaniem warto już teraz pomyśle nad różnymi elementami dotyczącymi założenia planowanego dużego akwarium.
Większośc spraw mam już obmyślonych lub zrobionych ale pozostaje kwestia możliwości postawienia jak największego zbiornika na stropie.

Są dwie wersje planów akwarium na stelażu w wymiarach ok 220x80x60 lub wersja szalona 440x100x100. 
W pierwszej wersji myślałem o dodatkowym zabezpieczeniu stropu poprzez przymocowanie go do ściany nośnej (byc może uda się osiagnąc efekt, że akwarium będzie bardziej wisiało na ścianie niż stało na stropie) Bardzo proszę o porady jakiś materiałów użyc i jak się do tego zabrac. 

W wersji drugiej akwarium myślałem postawic tuż nad podłogą zostawiając tyko płaską konstrukcję z profili również przymocowaną do ściany. Tutaj też zastanawiam się czy nie trzeba by było w pomieszczeniu na dole dac jakiś podpór, słupów choc nie jest mi to zbytnio na rękę. 

Aha stop jaki jest tam użyty to akerman lub teriva. 

Co sądzicie o tych pomysłach i jakie macie rady?

Rysunek do zobrazowania pierwszej wersji.    
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Musisz znaleźć betonowe podpory na których akermana położono - tylko na nim możesz oprzeć podstawy szkła - sam pustak ma słaba wytrzymałość. 
Musisz dla własnego bhp architekta/konstruktora poprosić aby ci wyliczył, ile i jak możesz postawić
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wieszanie takiego ciężaru to kiepski pomysł - opcja minimalna to jakieś 1,5tony. A co do wzmocnień, może najlepiej daj belkę pod stropem. Tylko nie wiem jaki masz układ ścian. Najlepiej belka wzdłuż długości akwarium podparta na ścianach nośnych.

I było by jeszcze lepiej jakby na krzyż z podporami akermana.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Niestety strop już był gotowy a reszta to rozbudowa za którą odpowiadał architekt. Dlatego on nie jest mi w stanie poświadczyc jaką wytrzymałośc ma strop który już był. Nieoficjalnie powiedziano mi, że to 2m akwarium mogę stawac bez żadnych dodatkowych mocowań, ale "niestety" urodził się nowy większy pomysł Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Photo 
Poszukaj na stronie producenta stropów.

Na przykład na stronie producenta teriva można znaleźć takie dane:
.png   Teriva.PNG (Rozmiar: 37.51 KB / Pobrań: 19)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zrób belkę pod stropem jak możesz. W pokoju poniżej zrobisz podwieszany sufit. No i będzie miejsce żeby pociągnąć jakąś hydraulikę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dobrze rozumiem tą tabelę że na 1m2 można postawi tylko ok 500kg? Jeśli tak to pytanie czy do obliczeń używamy tylko tyle m2 ile będzie miało akwarium czy bierzemy powierzchnię całego stropu i mnożymy razy 500kg?

Z tą belką pod stropem pomysł odpada, pomieszczenie poniżej jest w ciągłym użytku. O ile pionowe podpory np metalowe jestem tam w stanie od biedy dac, to prace z betonem nie przejdą. Ale zacząłem się zastanawiam czy nie można by było tej belki wylac na stropie opierając ja na ścianach nośnych tylko musiała by miec ok 6m długości. Zda to egzamin bez stawiania belki pionowej np na środku?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Możesz stalową podpore dac, ale niech ci to ktos policzy (z uprawnieniami) - jaka belka, jak, z poparciem czy bez.

Producent duzo może napisać - a życie swoją drogą. Robię na budowach i dużo różnych kwiatków widzę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cytat:bierzemy powierzchnię całego stropu i mnożymy razy 500kg
Tak właśnie się liczy. Na każdym m[sup]2[/sup] możesz umieścić 500 kg.
Dodatkowo w miejscu gdzie strop styka się ze ścianą (a tam chcesz postawić akwarium) wytrzymałość stropu jest znacząco większa.

Tylko, że w podanej tabeli masz 4,9kN/m[sup]2[/sup]. A to prawie 10 x więcej niż to co podałeś w swoim poście. Więc akwarium da się postawić.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Bardzo mnie cieszy Lech-u to co piszesz jednak spałbym spokojniej gdybym się jakoś dodatkowo zabezpieczył.
A co sądzicie o takim pomyśle z użyciem stalowych profili zamkniętych położonych na wylewce lub w wylewce w pomieszczeniu z akwarium? Rzut od góry


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości