• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Barwniaki

#1
Witam.
Mam w pracy kolejne wolne akwa standardowe 200l parametry wody to ph 7,5 kh 7 gh 12 i pytanie którego z barwniaków wybrać i ewentualnie jedną czy dwie pary dać.

Pozdrawiam Robert.
Ps Jeżeli zły dział to proszę przenieść.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja najbardziej polecałbym barwniaki czerwonobrzuche. Nie dość, ze ładne, to jeszcze ciekawe w obserwacji.
Pamiętaj o zapewnieniu kryjówek (mogą być kokosy lub doniczki).
Jeśli będzie sporo kryjówek to nawet dwie lub trzy pary można trzymać w takim litrażu.

Albo zacznij od 2 samców i 4-5 samic. Potem nadmiar oddasz lub zamienisz na inne ryby, które mogą towarzyszyć barwniakom.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Oj Robert, ty i te 200 litrów. Jak na coś się kiedyś zdecydujesz to chyba wypiję za to Big Grin

100x40 absolutnie nie nadaje się na więcej niż 1 parę b. czerwonobrzuchych. Ja to bym w takim akwarium poszedł w Barwniaki Thomasa, bo co prawda w takich parametrach młodych mieć za wiele nie będziesz, ale przynajmniej nie będzie morderstw. To piękne, spokojne ryby. Miałem 3 pary w takim litrażu i nie było większych walk.

Może zamiast barwniaków garbacze? Bierzesz pod uwagę skalne akwa?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie da rady pobawić się w żywicę jonowymienną, albo armatkę Wink?
3 pary subocellatusów bym tak do miał dla Ciebie, w porownaniu do innych barwniaków one nie są strasznymi killerami Smile.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
PiotrK ja tych 2-setek mam 5 sztuk Smile. Troszkę poczytałem co Ruki pisał, trochę w necie i będzie jedna para jeszcze nie wiem jaka. Podobają mi się Taeniatus Nigeria Red, Lobe, Dehane. RO mam w domu i będę zmuszony wozić co tydzień "parę" litrów do pracy bo 2-setki będą tam lądowały wszystkie. Chciałem troszkę na łatwiznę śmignąć bo już jedna 2-seta stoi z borelkami i tam co tydzień śmigam z baniaczkami RO Smile. W pracy to cholerka wszystko stoi nawet nowe 150x60x80h ale to ma wylądować w domu tylko jeszcze rozmowa z żoną mnie czeka Smile.
Ps. Znalazłem nawet sprzedawcę na Olx ale czy to są akurat te co na fotkach to się okaże.

https://www.olx.pl/oferta/barwniak-pelvi...3270cf66f0

https://www.olx.pl/oferta/barwniak-pelvi...fd8bd67149

https://www.olx.pl/oferta/barwniak-szmar...9f60548dae
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jak masz RO to nie ma co się bać i można poszaleć Big Grin.

3 pary subocellatusów będą ok Smile. A jak nie, to 3 parki thomasów, czy 3 pary N. transvestitus. Obserwacja grupy jest dużo ciekawsza Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Na olx zdjęcia kradzione rzecz jasna. Bier subki Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ale 3 pary? Nie za małe te akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Będzie git majonez Wink. Dużo kokosów, chrustu i liści i będziesz cały dzien w pracy przesiadywał z nosem przy szybie Big Grin. Co kolonia, to kolonia Smile.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(12-12-2017, 16:10 PM)Lech-u napisał(a): Albo zacznij od 2 samców i 4-5 samic. Potem nadmiar oddasz lub zamienisz na inne ryby, które mogą towarzyszyć barwniakom.
Barwniaki to ryby monogamiczne, samce bardzo rzadko tworzą haremy... Bardzo nieudana porada.


Robert, w chwili obecnej nie ma szans byś trafił na czyste Dehane czy Lobe. Są ryby opisywane jako ta odmiana, ale to już są wielokrotnie pomieszane dzikie populacje z dawnych importów albo czeskie zupełnie nie wiadomo co. Ta standardowa 200 ma dno 100x40, co nie? Jak dla mnie to za mało na 3 pary subków, niestety. A 3 parki transów skończą się jedną parą.... Smile

Trzymanie barwniaków w grupkach to na prawdę nie jest łatwa sprawa. To nie są apisto- parka barwniaków na okres opieki nad młodymi(w naturze!!!) zajmuje terytorium 2-3m2, czyli w naszych realiach daje to baniak o dnie... polecanym na płaszczki... O maj gat

A może chromidotilapie? Im niewiele musiałbyś zmiękczyć wodę, ale w takim baniaku docelowo tylko parka.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości