• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Biotopowa zieleninka dla ramirezek

#1
Wink 
Zakładam pierwsze akwarium dla Ramirezek i chciałbym aby było chociaż troche biotopowe. Rośliny muszą być drobnolistne aby wyglądało to naturalnie w takim słoiku - 54l.  Sam troche szperałem ale potrzebuje Waszej rady.
Woda będzie RO a oświetlenie led 9W. Rośliny muszą być nie wymagające w uprawie i nie potrzebować żadnych nawozów.

Moje typy:

- nurzaniec 
- żabienica
- rogatek
- wgłębka
- bacopa australis
- wąkrotka
- moczarka argentyńska
- limnofilia bezszypułkowa
- zwartka


Które z powyższych polecacie ? Może macie inne typy ?

Oprócz tego potrzebuję jakiś mech na korzenie ale wszystkie które znalazłem pochodzą z azji...

Będę wdzięczny za pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jak chcesz biotopowe i z zieleniną to wzoruj się na tym:


Oczywiście możesz spokojnie wrzucić jakieś drewno i na nie śmignąć Wąkrotkę. 

Nie wiem na ile chcesz mieć biotopowo, ale część roślin przez Ciebie wymienionych zdecydowanie nie występuje tam gdzie Ramki.

Powodzenia!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nurzaniec jest kosmopolityczny; dość wytrwałe zielsko, na 3 plan.
Moczarka i rogatek u mnie przynajmniej się rozpuszczały w RO - raczej potrzebują twardszej wody.
Wąkrotka białogłowa (H. Leucocephala) jak najbardziej może być.
Żabienica - super roślina, z SA i do miękkiej wody. Rośnie długo, ale w końcu dominuje w zbiorniku - raczej na 3 plan.
Limnofila jest z Azji; zamiast niej może być Cabomba Aquatica (wolą miękką wodę - ja je miałam na kranówce, szybko padały, muszę spróbować na RO).
Zwartka jest z Azji i coś słabuje u mnie na czystym RO - obawiam się, że woli jednak twardszą wodę.
Bakopa jest południowoamerykańska, możesz spróbować.
Podpowiadam tak oględnie Smile sama w swoich zbiornikach mam mix kontynentów, ale ja dobieram z roślin po prostu to co mi się podoba Tongue

Jeszcze jedno. Nie wiem o co w tym chodzi, ale u mnie na RO i piasku zdecydowanie lepiej się przyjmują rośliny z in vitro... np. limnofile ścinane w innych akwariach najczęściej szybko marniały, pewnie miały tam twardszą wodę i nie przeżywały aklimatyzacji. A te z in vitro bujnie rosną i bez problemu.
Pamiętaj o kulkach gliniano-torfowych w podłożu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(30-11-2017, 15:39 PM)fazi_poz napisał(a): Jak chcesz biotopowe i z zieleniną to wzoruj się na tym:


Oczywiście możesz spokojnie wrzucić jakieś drewno i na nie śmignąć Wąkrotkę. 

Nie wiem na ile chcesz mieć biotopowo, ale część roślin przez Ciebie wymienionych zdecydowanie nie występuje tam gdzie Ramki.

Powodzenia!
Super to wygląda mimo że podobne są do siebie wszystkie te rośliny. Natomiast jest tam sitowie które wymaga co2 i mocnego światła. Specjalnie biotopowe też nje jest bo występuje na prawie wszystkich kontybentach.
Z drugiej strony wygląda jak żabienica więc łatwo je zastąpić. Korzenie dzisiaj przyjechały ale nie będę robił gąszczu z badyli tylko wstawię dwa większe dekoracyjne. Muszę więc zrobić gąszcz roślin wokół nich aby samice miały się gdzie schować.

Dolores też chciałem wybrać rośliny bez badania pochodzenia ale wiem że jak wsiąknę w temat będę żałował i wszytko robił od nowa. Wolę zrobić od razu chociaż troche biotopowo. Dzięki za podpowiedźi co do pochodzenia i rozrostu w RO. Kulki w podłoże wkłada się raz na początku czy co jakiś czas ? Są niezbędne ? 

A więc korygując rośliny z których muszę wybrać przedstawiam nową listę:

- nurzaniec 
- żabienica 
- wąkrotka białogłowa
- bacopa
- anubias petite

Czy coś jeszcze powinienem brać pod uwagę ?
Czy rogatka przypadkiem nie ma Fazi_poz w swoim biotopie ? 
Które z powyższych są najmniej wymagające ?

Wiem że dużo pytań zadaje ale jestem zielony Blush
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Anubias jest afrykański Wink

Ramirezki nie są haremowe, tylko monogamiczne. Z doświadczenia wiem, że najlepszą opcją jest trzymanie jednej pary - im więcej sztuk tym większy kocioł, te rybki mają bardzo dużą agresję wewnątrzgatunkową i potrafią prześladować, a nawet zatłuc te "nadliczbowe". Zachowują się zupełnie inaczej niż apisto - tarło robią na kamieniu, na liściu albo w jamce na piasku - miejsce odsłonięte; ikrą opiekuje się głównie samiec; nie potrzebują kryjówek. Poczytaj o mikrogeophagus.

Kulki gliniano-torfowe wkładasz na początku tworzenia zbiornika w piasek, najlepiej pod korzenie albo tam, gdzie wsadzisz łodyżki (zależnie czy roślina jest korzeniowcem, czy łodygowcem). Najlepiej zakop je dość głęboko, bo ramki potrafią kopać jak buldożery Big Grin robią sobie jamki do spania, podczas tarła do przenoszenia wylęgu itp. Kulki trzeba co jakiś czas uzupełniać, jak rośliny zjedzą składniki odżywcze (ale można to robić rzadko, w akwarium tego typu wszystko rośnie bardzo wolno).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W tym baniaku, który Ci podesłałem nie używane jest ani CO2 ani silne światło Wszystkie rośliny tam użyte są biotopowe

To nie mój baniaczek, ale kolegi z Polski. Łukasz Barwicki jest jego autorem.

Co do rogatka - ja u siebie go miałem tylko raz w życiu w bańce z Inle lake, Birma.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No, taka np. sagittaria subulata jest i z Ameryki Południowej, i ma bardzo małe wymagania Wink rośnie u mnie w neonarium, też na czystym RO i piasku. A roślina trawnikowa. Z parvulą podobnie, ale to już nie ten biotop.
Echinodorus tenellus by pasował, też taka "trawka".
Rogatek jest kosmopolityczny, więc w sumie byłby spoko - ale mówię, u mnie się trzymał dopóki była twarda kranówa. W RO się rozpuścił. Może to też kwestia aklimatyzacji - jak chcesz, możesz spróbować od razu wrzucić go na miękką wodę, a jeszcze lepiej zdobyć z in vitro - o ile się tak rogatka rozmnaża... Aha, ta roślina nawet jak ją posadzisz, będzie niesforna, po jakimś czasie wypruwa się z podłoża - trzeba ją często mocować Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Muszę Ci Fazi powiedzieć że zainspirował mnie ten zbiornik. Dziękuję. Z mchu chyba zrezygnuję i oprę roślinną obsadę na żabienicach albo podonych cienkolistnych zielach. One nie powinny przytłoczyć mojego słoiczka. 
Co do biotopowości nie wypada mi laikowi jej podwarzać ale po skopiowaniu nazwy tej rośliny z opisu na tubie take informacje znalazłem. 

Dolores ale wtopa z tym anubiasem Smile
Rogatka odpuszczam w takim razie.
Czy rośliny wtykam w kulki czy obok nich ?

Właśnie zdałem sobie sprawę że drewno zamówiłem nie biotopowe Dodgy
Nici z full biotopu Boisie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Kulki (tak w odstępach co najmniej 5 cm, żeby nie były za gęsto) najlepiej wtykaj głęboko pod rośliny. Żeby ich - znaczy kulek - Ramirezy nie wykopały.
Co do drewna... to chyba mało kto ma biotopowe Big Grin najczęściej jest z biotopu Polski Las...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(01-12-2017, 00:00 AM)AquaDragon napisał(a): Muszę Ci Fazi powiedzieć że zainspirował mnie ten zbiornik. Dziękuję. Z mchu chyba zrezygnuję i oprę roślinną obsadę na żabienicach albo podonych cienkolistnych zielach. One nie powinny przytłoczyć mojego słoiczka. 
Co do biotopowości nie wypada mi laikowi jej podwarzać ale po skopiowaniu nazwy tej rośliny z opisu na tubie take informacje znalazłem. 

Dolores ale wtopa z tym anubiasem Smile
Rogatka odpuszczam w takim razie.
Czy rośliny wtykam w kulki czy obok nich ?

Właśnie zdałem sobie sprawę że drewno zamówiłem nie biotopowe Dodgy
Nici z full biotopu Boisie
No to ja też mam nie biotopowe drewno. Olcha, Brzoza, Dąb. Raczej biotopowego drewna nie zdobędziesz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości