• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zakładanie akwarium Tanganika 240l

#1
Witam, zamierzam założyć akwarium Tanganika/Malawi 240l dla mamy, która chce akwarium (Zaciągneła pasję po synu Big Grin)
Mama już się całkiem zna, jedyne czego nie umie to zakładać akwarium, więc ja to za nią chcę zrobić Smile

Co do akwarium
Jako iż to ma być 240l, to pewnie będzie 120x40x50 standard. Ale osobiście wolałbym 150x40x40. Tyle że takiego nie ma w sklepach. Więc tu rodzi się moja pierwsza prośba - Jeżeli jest ktoś taki na forum, kto skleja akwarium za przystępną cenę, to mógłbym prosić o kontakt? Big Grin

Więc załóżmy że akwarium ma 150x40x40.
Filtracja: może Eheim 2213?
Oświetlenie: I tutaj moje kolejne pytanie, czy w takim akwarium może być powiedzmy jedna lampeczka Aquael Leddy  Smart Plant? Chciałbym utrzymać klimat, żeby było ciemno z prześwitem.

Podłoże: Pewnie piach

Obsada: I kolejne pytania, czyli jaka obsada? Taka na początek, najlepiej kolorowe i wyróżniające się ryby. Z tanganika np Tropheusy? Jeżeli uciągną oczywiście, i do tego jakieś muszlowce?

A z Malawi ze 2/3 gatunki, i tutaj już totalnie nie wiem. Czyli jaka obsada? Najchętniej do tanganika...


Podsumowując
Jaki filtr? Czy Eheim 2213 wystarczy?
Czy oświetlenie lampeczka Aquael Leddy Smart 6w starczy?
Czy jest ktoś na forum kto tanio składa akwaria?
Jaka obsada do Tanganika/Malawi?
m 2213 Eheim 2213
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Co do sklejania akwarium warto podać skąd jesteś to wtedy może ktoś podpowie jakiegoś majstra Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wrocław Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-11-2017, 19:59 PM)Zabaaa napisał(a): Co do akwarium
Jako iż to ma być 240l, to pewnie będzie 120x40x50 standard. Ale osobiście wolałbym 150x40x40. Tyle że takiego nie ma w sklepach. Więc tu rodzi się moja pierwsza prośba - Jeżeli jest ktoś taki na forum, kto skleja akwarium za przystępną cenę, to mógłbym prosić o kontakt? Big Grin
A dlaczego uparłeś się na te 240l? To jakaś twoja magiczna liczba Smile? Skoro możesz zagospodarować 150cm długości weź 150x50x60, a to standardowy wymiar, więc z pewnością będzie tańsze. Ja swego czasu trafiłem używane 450l z aluminiową pokrywą i pełnym wyposażeniem za 700 zł, ale widywałem i tańsze. Poszukaj na olx.
Jeżeli chodzi o klejenie popytaj lokalnie (Plantica, Trzmiel). Jako, że często kursuję pomiędzy Wrocławiem i Wrześnią, jeden z baniaków kleiłem w Krotoszynie (Glass-pol) - wykonanie dość solidne i przystępna cena.
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Bo 240 to taki wymiar, który jeszcze mogę zagospodarować, gdyż gdy mama usłyszy że takie 350l ma być, to się przerazi, nawet nie wiedząc że to tylko 20cm wyższe ;-;  Chociaż wiedząc że mogę, to bym kupił takie  150x50x60, ale czy to wiele da ? będzie to wielka różnica? Chętnie bym kupił takie akwa, ale w Plantice za takie szkło i to bez pokrywy trzeba wyłudzić 400 zeta, a do trzmiela mam troche daleko. A na olx też nie ma z wyposażeniem, jest ewentualnie pokrywa, filtr chińczyk bez biologii i nic więcej...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jak juz robisz akwzrium pod wymiar to im wieksza powierzchnia dna tym lepiej wiec moze 150×50×40(h)
, eheim classic to doskonala konstrukcja ale do tego akwarium i biotopu to raczej 2217 oraz cos do srodka glowica na bilogicznej gabce. Obsada to moze na poczatek przygody z Tanganika vos z mięsożerców niz tropheusy Co do oswietlenia taniej bedxie na naswietlaczach led
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Znalazłem taki zestaw, podobno z dowozem
https://www.olx.pl/oferta/akwarium-150x5...jhDvH.html
Jak myślicie? Brać?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jestem już zdecydowany na tange, wiem że to będzie 240l Standard. Na większe nie ma opcji... myślę teraz nad obsadą, i kamieniami. Jak myślicie? Jakie są kamienie które są takie czarne/szare/białe, w każdym razie bez kolorów bo chciałbym żeby tylko ryby dodawały kolorów...  Co do obsady, może Szczelinowce Leleupa + coś do tego?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Serpentynit nadaje fajny klimat zbiornikowi, choć z biotopem tanganickim ma niewiele wspólnego. Moim zdaniem nie ma sensu za dużo kombinować - postaraj się o jakieś otoczaki albo kamienie polne w jednolitym wybarwieniu i będzie git. Jak się pospieszysz, to zdążysz jeszcze pozbierać po okolicznych polach, zanim pokryje je pierwszy śnieg Smile.
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości