• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paletki kilka pytan

#21
Bo plenum to system filtracji gdzie skupiamy sie na maksymalnym ułatwieniu denitryfikacji w baniaku, patrz kratki obszyte siatką tak by mieć jak najwięcej "miejsca" gdzie będzie strefa o bardzo niskiej zawartości tlenu. Na górze piachu zachodzi nitryfikacja, przy dnie- denitryfikacja. Gdy wsadzimy rośliny o dużym systemie korzeniowym to ten system przestanie działać i będzie zachodzić jedynie nitryfikacja- więc stworzymy wariację na temat filtra podżwirowego. Rośliny żeby ich żywy korzeń normalnie funkcjonował doprowadzają do niego tlen, a ostatecznie, z powodu różnych stężeń na zewnątrz i wewnątrz korzenia zostaje natlenione również złoże.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Dwa baniaki miałem z plenum i rośliny nijak nie wpływały na jego działanie. Czy to las limnofilii czy lotos zielone nie zakłócały działania plenum.
Jak tlen ma się dostać do plenum? Przez korzenie roślin? :-)
Mniej teorii a więcej praktyki proszę.

Polecam poczytać temat użytkownika _TOM_ na PKMD miał podobny system w 240tce.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Limnophila ma za słabe korzonki, by takie plenum unieszkodliwić Wink.

Tlen dostanie się do złoża tak jak napisałem, właśnie przez korzenie roślin Wink. To nie są głupio przemyślane twory i wiedzą jak sobie radzić, nawet w naturze gdzie często rosną w bardzo miałkim mule, gdzie tlenu też niet Big Grin.

Po czym poznałeś, że nie zakłócały?
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Dokładnie, rośliny wodne aktywnie transportują tlen w okolice swoich korzeni. Tyle z teorii i praktyki. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Po testach No3.

Wiec dobrze ze tylu nieznajacych się na tym paleciarzy stosuje z powodzeniem plenum obsadzone roślinami.
Pewnie jak się o tym dowiedzą to im plenum przestanie działać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Tuptuś, będzie działać ale nie w 100% efektywności. Spadek NO3 z racji denitryfikacji występuje już nawet przy 5 cm warstwie piachu- bez stosowania dodatkowych zabiegów.
Poza tym, nawet nie sam poziom nie-natlenienia złoża ma wpływ na skuteczność denitryfikacji lecz potencjał elektrochemiczny.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Dobra akwarium kupione 120x40x50 jutro biore sie za holendra i czyszczenie piachu ? jak sie uda to moze zaleje zbiornik ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Jakbpostepuja prace ?
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
o tak Smile
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=8929
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
W 240l ja mam 2 dobrane pary i trą się co tydzień naraz Smile 
W takim układzie jakaś dodatkowa miała by przesrane, ale jak nie ma dobranych to 5-6 max na ten litraż. Smile
Dobrze jest na środku coś  o wyznacza (odgradza) rewiry. U mnie duża żabienica amazońska. Kiedyś miałem w tym akwa parke sajica i parke nigaraguańskich i też dawało to rade, i też wtedy duży korzeń rozdzielał akwa na rewiry... pozdro Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości