• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: odkażenie korzenia - pomoc

#1
Witam, chciałbym poradzić się was, forumowiczów jak odkazić korzeń, przebywał on jakiś czas w akwarium, w którym być może były pasożyty układu pokarmowego (kał ryb był biały)

Czy taki korzeń da się skutecznie odkazić? Czy lepiej go nie wrzucać do nowego akwa?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja bym sobie dał z nim spokój.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(17-11-2017, 15:45 PM)Xiviss napisał(a): Witam, chciałbym poradzić się was, forumowiczów jak odkazić korzeń, przebywał on jakiś czas w akwarium, w którym być może były pasożyty układu pokarmowego (kał ryb był biały)

Czy taki korzeń da się skutecznie odkazić? Czy lepiej go nie wrzucać do nowego akwa?


Zależy jaki duży jest ten korzeń. Jeżeli jest możliwość wygotowania to go pogotuj godzinę czy dwie.
Jeżeli nie ma takiej możliwości to wyszczotkuj w wannie dokładnie, pozwól mu wyschnąć a potem zrób sobie jakiś mega gruby roztwór nadmanganianu potasu i spryskaj korzeń dokładnie kilka razy. Pomiędzy kolejnymi opryskami pozwól mu wyschnąć.

To powinno załatwić sprawę definitywnie.
--------------------------------
http://ourboxers.pl
https://wawarium.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(17-11-2017, 19:32 PM)as400 napisał(a):
(17-11-2017, 15:45 PM)Xiviss napisał(a): Witam, chciałbym poradzić się was, forumowiczów jak odkazić korzeń, przebywał on jakiś czas w akwarium, w którym być może były pasożyty układu pokarmowego (kał ryb był biały)

Czy taki korzeń da się skutecznie odkazić? Czy lepiej go nie wrzucać do nowego akwa?


Zależy jaki duży jest ten korzeń. Jeżeli jest możliwość wygotowania to go pogotuj godzinę czy dwie.
Jeżeli nie ma takiej możliwości to wyszczotkuj w wannie dokładnie, pozwól mu wyschnąć a potem zrób sobie jakiś mega gruby roztwór nadmanganianu potasu i spryskaj korzeń dokładnie kilka razy. Pomiędzy kolejnymi opryskami pozwól mu wyschnąć.

To powinno załatwić sprawę definitywnie.

Dodam swoje dwa grosze: nadmanganian potasu barwi wszelkie białe umywalki, wanny itp. (nie wiem jak z tymi z nierdzewki), więc polewanie/spryskiwanie najlepiej przeprowadzać na zewnątrz, w miejscu, gdzie trawy nam nie szkoda
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(17-11-2017, 20:19 PM)Bastet napisał(a):
(17-11-2017, 19:32 PM)as400 napisał(a):
(17-11-2017, 15:45 PM)Xiviss napisał(a): Witam, chciałbym poradzić się was, forumowiczów jak odkazić korzeń, przebywał on jakiś czas w akwarium, w którym być może były pasożyty układu pokarmowego (kał ryb był biały)

Czy taki korzeń da się skutecznie odkazić? Czy lepiej go nie wrzucać do nowego akwa?


Zależy jaki duży jest ten korzeń. Jeżeli jest możliwość wygotowania to go pogotuj godzinę czy dwie.
Jeżeli nie ma takiej możliwości to wyszczotkuj w wannie dokładnie, pozwól mu wyschnąć a potem zrób sobie jakiś mega gruby roztwór nadmanganianu potasu i spryskaj korzeń dokładnie kilka razy. Pomiędzy kolejnymi opryskami pozwól mu wyschnąć.

To powinno załatwić sprawę definitywnie.

Dodam swoje dwa grosze: nadmanganian potasu barwi wszelkie białe umywalki, wanny itp. (nie wiem jak z tymi z nierdzewki), więc polewanie/spryskiwanie najlepiej przeprowadzać na zewnątrz, w miejscu, gdzie trawy nam nie szkoda


Zgadza się. Nie napisałem ale uznałem, że to jest oczywiste. Tak naprawde zależy to od stężenia. Do 2-3 mg/L da się domyć. Potem trzeba najczęściej odmoczyć Smile
Ale tak czy owak nic co zawiera białko nie przeżyje w wyższych stężeniach.
--------------------------------
http://ourboxers.pl
https://wawarium.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja moczyłem w nadmanganianie potasu przez 3 dni - tabletki do kupienia w aptece. Oprócz odkażenia zauważyłem, że wyciągnie garbniki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(17-11-2017, 21:39 PM)cichy24pl napisał(a): (...) Oprócz odkażenia zauważyłem, że wyciągnie garbniki.

Dobrze wiedzieć Smile
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dziękuję za taki odzew, w takim razie zabieram się do roboty.

A ten nadmanganian potasu to nie zabarwi jakoś tego korzenia? Bo taki fioletowy to średnio wygląda Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Chloramina lub ACE- najlepsze do dezynfekcji wszelakiego hardscape. Potem musisz je z 2-3 razy wypłukać w wodzie z antychlorem a potem z tydzień w czystej wodzie. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(18-11-2017, 10:43 AM)Xiviss napisał(a): Dziękuję za taki odzew, w takim razie zabieram się do roboty.

A ten nadmanganian potasu to nie zabarwi jakoś tego korzenia? Bo taki fioletowy to średnio wygląda Smile
Nie zabarwi. Drewno jest tylko trochę ciemniejsze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości