• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [Morskie/Rafa koralowa] [150 l] Pierwsza w życiu solniczka :D

#1
Poproszona i zachęcona, zakładam temat Smile jednocześnie prosząc Adminów o wydzielenie jakiejś odpowiedniej kategorii w Biotopach dla biotopu rafowego albo o dopisek do tej kategorii (chociaż wiem, że słonowodnych klimatów tu mało). Bo nie chcę zamieszczać tego w "Pozaakwarystycznych" czy "Ogólnych", skoro to jak najbardziej akwarystyczny temat i dość specyficzny Wink

Ale do rzeczy. Solniczka wreszcie jest. 50x60x50w, około 150 l, szkło float bez specjalnych szlifów czy innych bajerów. Oświetlenie - diody LED full-spectrum, 2 kanały: aktynika i białe+czerwone - lampka robiona w sklepie razem z pokrywą; pokrywa aluminiowo-biała z koroną i wentylatorkami z tyłu (głośne cholery niestety, ale pracują tylko w dzień, chłodzą lampę). Pod baniakiem stelaż.

Ze sprzętów i komponentów "firmowych":
- odpieniacz Deltec MCE 400, zewnętrzny, zawieszany na ściance akwarium
- 2 cyrkulatory Tunze Turbelle Nanostream 6015
- automatyczna dolewka (z beczki stojącej pod akwarium) firmy Aqua Trend, z pompą do dolewki firmy Jebao Big Grin
- skała ożywiona, klejona w konstrukcję na zamówienie z suchej skały Pukani
- piasek aragonitowy (koralowy) i sól Blue Treasure

Życie jak na razie:
- 3 ślimaki: turbo, nassarius i babylonia (choć mi wyglądają jednakowo Wink ale co ja się tam znam)
- różne szczepki koralowca miękkiego Briareum, głównie "sp. fluo green"
- glony, które zaczynają wyłazić (nie wiem tylko, czy to cyjano, czy już wapienne)
- była też aiptasia, nawet kilka polipów jak się okazało, ale wyrzuciłam dziadostwo, bo to plaga prawie nie do opanowania jeżeli się rozrośnie

Baniak zalany u mnie 7 listopada; piach świeży z worków, ale woda "żywa" ze sklepu z działającego akwarium, skała klejona na zamówienie w Seafrags i ożywiona - prawie 2 miesiące leżała u nich w dojrzałym baniaku.

Póki co świecę po 6 h dziennie aktyniką i - pośrodku - po 3 h dziennie obydwoma kanałami (niebieski+główny).

Jak na razie nie za bardzo jest o czym opowiadać Wink skała trochę jeszcze "gazuje", znaczy się puszcza bąble. Korale z dnia na dzień pompują się coraz lepiej, choć nadal nieśmiało, a niektóre strzelają focha (jak to briareum, które zauważyłam jako pierwsze, uwiecznione na filmiku - pierwszego dnia polipowało, od 2 dni jest zwinięte i nie daje oznak życia; ale podobno korale tak miewają). Ślimaki w dzień śpią zakopane w piasku, a w nocy łażą po szybach. Odpieniek na razie nie ma co za bardzo pienić - no może trochę po tej ubitej aiptasii. Zasolenie na poziomie ok. 1,023. Beczka do dolewki pełna RO/DI (ważne żeby pilnować, żeby TDS wody = 0, inaczej mogłyby się zacząć plagi). Pomiarów NOx jeszcze nie robiłam - nie śpieszy mi się, cierpliwość mam.

Oczywiście trochę zdjęć Aparat - jeżeli uda mi się wstawić załączniki...

   

   

   

   

Dwa światy:
   

Ślimorek:
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dzięki, będę śledził. Świetnie się zapowiada.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Rafka powoli sobie dojrzewa...
Pompują się już wszystkie szczepki briareum: fluorescencyjne pachyclavularie w 2 rodzajach i 2 różne odmiany o kształcie "palemek", jedna jakby powleczona fluorescencją na "liściach".
Rozmnożyły się ślimaki Big Grin jest mnóstwo małych, z białymi skorupkami.
Oczywiście wylazł pierwszy glon, musiałam zacząć czyścić szyby. Na piasku też okrzemki (chyba), takie zielonobrązowe coś.
Kilka fotek - 3 w świetle morskim i 2 w 6500K.

   

   

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Apdejcik.
Z tego co się zdążyłam zorientować, świat akwarystyki morskiej też się dzieli na "hi-tekowców" i "low-techowców". Odpieniacz jest definitywnie sprzętem HT, już wiem, że nie będę fanką tego ustrojstwa: ztcw jałowi wodę, usuwa też pożyteczne substancje i bakterie, wymusza częstszą pielęgnację i suplementację - bo działa wbrew mechanizmom naturalnym. Jako że przeszłam Waszą biotopową szkołę, przekonują mnie argumenty o mityczności napowietrzania wody bąbelkami i o wyższości naturalnej fitracji nad sztuczną, jałowiącą. Temat na NR, bardzo ciekawy:
http://nano-reef.pl/forums/topic/97399-n...ie/?page=3
W planach mam zmianę na filtrację reaktorem glonowym z glonami o wdzięcznej nazwie "spaghetti", cierpliwe czekanie na pojawienie się glonów wapiennych (oznaka dojrzałej solniczki) i wprowadzenie ryb dopiero do dojrzałego zbiornika, co niestety może zająć nawet wiele miesięcy - taka specyfika morszczaka, ale jestem na to gotowa. Zrobienie panelu byłoby trudne (przekonanie sklepu), ale jeśli to najlepsza opcja, to mogę spróbować zawalczyć.
Apel do tutejszych "posolonych": jak macie doświadczenia z akwarium bez odpieńka, to będę bardzo wdzięczna, jak się nimi ze mną podzielicie (tu mam na myśli zwłaszcza @Draughtell). Bo jeszcze-m zielona jak ten glon spaghetti w tej tematyce, a każda uwaga cenna.

Edycja: ślimaki na deser Big Grin przyłapane, jak w nocy spacerują po szybie. Oprócz drobnych wieloszczecików ze skałą przywędrowały 2 duże jasne ślimaki extra.
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z chęcią też poczytam o low-tech. Chciałbym założyć mini solniczkę nawet bez ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bez odpieniacza jak robisz regularne podmiany to nie ma większych problemów, gorzej jak to zaniedbasz Smile 
Ja mam w panelu,  makroglony w refugium i  mangrowce  i jakoś daje radę,  robię podmiankę co 2 tygodnie, więc nie tak źle.
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Spoko spoko, rzadko się zdarza żeby mnie w domu nie było ponad 2 tygodnie Wink nawet w sezonie wyjazdowym z reguły muszę po "przepisowym" wolnym wracać po prostu do pracy, a że pracuję w domu, to ładnie się to też zgrywa z pielęgnacją zbiorników.

Mi się marzą rośliny słonolubne, takie np. mangrowce gdzieś na 3-cim planie Smile a rosną one pod wodą? Czy koniecznie stożek wzrostu musi wystawać nad powierzchnię? - bo z tego co czytałam, wszelkie słonorośla porastają raczej brzegi mórz. Pod wodą rosną głównie makroglony, choć widziałam też foty podwodnych łąk traw morskich; że też tego nigdzie nie ma w handlu! - ale akwarystyka rafowa jest raczej nastawiona na trzepanie kasiory na drogich sprzętach i suplementach dla podwodnych "cukierków"...

A jak duże robisz podmianki? 10-20% czy mniej? W solniczkach ztcw na szczęście nie podmienia się dużo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
10 % to max co podmieniam,  za leniwy jestem Smile   u mangrowców musi wystawać  stożek wzrostu ponad wodę.       ja mam tak zarośnięty korzeniami panel że aż się dziwie  że woda ma którędy płynąć Smile
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja tam znam jedną taką 30L solniczkę LT która od lat jedzie na dolewkach Wink Fakt że bez ryb, ale koralowce żyją.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Eh... no właśnie ja chcę też ryby. Bez przerybiania, ale jednak. Doczytałam, że baniak mocno zarośnięty koralowcami filtruje się niejako sam - łatwiej go utrzymać niż Fish Only, dlatego chyba pójdę w taką stronę Wink oby moje briareum i to, co na dniach dokupię, szybko przyrastało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości