• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: blat wystający poza konstrukcję szafki

#1
Witam

Przymierzam się do budowy szafki pod akwarium. W związku z tym mam pytania do osób z doświadczeniem. Mam blat kuchenny 165x60x3 cm i chciałbym go wykorzystać jako podstawę. Niestety ma obłe krawędzie - 1 stronę muszę ściąć na płasko więc wymiar ostateczny wyjdzie 165x58x3 cm. Akwarium zakładałem, że będzie miało 165x60 ale teraz zastanawiam się nad 165x70 - i tu pierwsze pytanie. 
1. Czy wystawanie blatu z tyłu szafki o 12 cm będzie miało negatywny wpływ na wytrzymałość i przenoszenie ciężaru (blat planuję 2x22 mm OSB)?
2. Pytanie drugie - czy konstrukcja na 20 kantówkach 7x7 cm wytrzyma obciążenie akwarium 165x60(lub 70)x 55-60 cm?
3. Pytanie 3 do osób, które mają stelaże metalowe - ile kosztowałby stelaż 165x70x75wys bo może nie warto bawić się w drewno?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Obróć blat do góry nogami to nie będziesz musiał przycinać Wink
Tak na poważnie, jeśli chcesz wykorzystać blat to musisz dobrze zabezpieczyć krawędzie przed wilgocią. Jeśli podczas podmiany lub łapania ryb, namoknie to na pewno spuchnie. Może to doprowadzić nawet  do pęknięcia zbiornika.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(06-11-2017, 10:54 AM)dzikakuna napisał(a): Obróć blat do góry nogami to nie będziesz musiał przycinać Wink
Tak na poważnie, jeśli chcesz wykorzystać blat to musisz dobrze zabezpieczyć krawędzie przed wilgocią. Jeśli podczas podmiany lub łapania ryb, namoknie to na pewno spuchnie. Może to doprowadzić nawet  do pęknięcia zbiornika.

Boki zabezpieczę żywicą epoksydową więc myślę, że będzie dobrze ;-).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dokładnie jak pisze Kuniasty. Nie ścinaj tych krawędzi a wystarczy ci blatu. Te kantówki powinny wytrzymać ale zawsze to konstrukcja z drewna. Myślę że za 200pln powinieneś zrobić stelaż metalowy. Oczywiście jak masz kogoś kto ci to pospawa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
OK, może faktycznie obrócę blat bez skracania ale boki i tak będę musiał zabezpieczyć. A co z wystawaniem akwarium z tyłu o te 12 cm? Ma to znaczenie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja nie polecam osobiście takich kombinacji .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(06-11-2017, 13:24 PM)BartWes napisał(a): OK, może faktycznie obrócę blat bez skracania ale boki i tak będę musiał zabezpieczyć. A co z wystawaniem akwarium z tyłu o te 12 cm? Ma to znaczenie?
Akwarium poza blat ja nie polecam.

A jeśli masz na myśli blat szerszy od szafki to to już lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(06-11-2017, 13:39 PM)cichy24pl napisał(a):
(06-11-2017, 13:24 PM)BartWes napisał(a): OK, może faktycznie obrócę blat bez skracania ale boki i tak będę musiał zabezpieczyć. A co z wystawaniem akwarium z tyłu o te 12 cm? Ma to znaczenie?
Akwarium poza blat ja nie polecam.

A jeśli masz na myśli blat szerszy od szafki to to już lepiej.
Może trochę niejasno napisałem w pierwszym poście. Blat kuchenny, który mam będzie dnem szafki. Blat pod akwarium będzie z płyty OSB 2x22 mm oczywiście w wymiarze akwa. Tyle, że wystawałby z tyłu 10-12 cm poza stelaż z kantówki (dlatego, że stelaż będzie się opierał na tym blacie kuchennym, który chcę wykorzystać).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Trochę większy stelaż + moje  udziwnienia = 600 zł 
4cm słupek 4mm grubości scianka z 8. Regulowanym nóżkami, wymiar 180/70/70 jeśli nie pomyliłem nic. Malowany 2 krotnie. Cena na gotowo. + 50zl transport

Znajomy z drewna ma/miał stelaż pod standard 500l (200/50/50) na kanciakach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(06-11-2017, 14:56 PM)adams2121 napisał(a): Trochę większy stelaż + moje  udziwnienia = 600 zł 
4cm słupek 4mm grubości scianka z 8. Regulowanym nóżkami, wymiar 180/70/70 jeśli nie pomyliłem nic. Malowany 2 krotnie. Cena na gotowo. + 50zl transport

Znajomy z drewna ma/miał stelaż pod standard 500l (200/50/50) na kanciakach.
A wiesz może na ilu i jakich kantówkach stoi?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości