• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: "Trzepaczka"Severum

#1
Witam.

Na początek może się przypomnę. Mam na imię Marek, jestem z Legnicy. Zawodowo zajmuję się diagnostyką w serwisie jednej ze znanych francuskich marek. Do akwarystyki wróciłem jakiś czas temu po baaaaaaardzo długiej przerwie Wink Wcześniej miałem 112l roslinniaka, potem przeskoczyłem na 465l najpierw w stronę Azji, potem były Dyskowce. W chwili obecnej zbiornik w fazie przejściowej (brak czasu), może po nowym roku zacznę jakiś nowy projekt. Chciałbym wrócić do Dysków, no ale...zobaczymy Wink

Teraz trochę technicznie  o zbiorniku:


Pojemność zbiornika- 465l


Wymiary zbiornika- 155x50x60 FullOpti


Jak długo zbiornik funkcjonuje-w obecnej  formie od czerwca tego roku


Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)- filtracja 140l sump 4 komory z gąbkami PPI 20 oraz PPI 10, ceramika, keramzyt, pompa Jebao DC12000, grzałka JBL 300W ProTemp, lampa JBL AquaCristal II 36W (na wylocie z sumpa na by passie, świeci tylko 6h w nocy). Oświetlenie 2 naświetlacze led 10W, czasami belka led DIY 25W.


Obsada-2 sztuki Severum kupionych jako Red (dobrana z 5 sztuk para - chyba), 5 Gibicepsów, 20 Kirysów, 15 Hokejówek Amazońskich, kilka Zbrojników, Ampularie, Rozdętki, Zatoczaki


Parametry wody:
ph-7,0
KH-7
GH-13
NO2-0
NO3-20
Testy kropelkowe JBL

Częstotliwość i wielkość podmian wody- raz w tygodniu 250l


Jak przyrządzasz wodę do podmian-kran po filtracji narurowej 10, 5, 3 mikrony z węglem, temp. 25 stopni


Czym ryby są karmione oraz jak często-własnej roboty miksy roślinne, mięsne raz dziennie, spirulina, tetra America, płatki 4 razy dziennie z automatu JBL AutoFood 4 poziom dawkowania, parzone kabaczki, ogórki, gotowana marchew co któryś dzień...itd 


Objawy chorej ryby-zauważyłem od jakiegoś czasu takie "trzepanie" głową ale i całym ciałem połączone często z atakowaniem dekoracji: liści, gałęzi, takie jakby "zrzucanie" czegoś z siebie. Ryby jedzą normalnie, pływają po zbiorniku, kopią w liściach, mają apetyt. Objaw zaobserwowałem tylko u jednej z nich.


Czy ryby były ostatnio leczone-nie


Czy do zbiornika doszły ostatnio jakieś nowe ryby-nie


Filmik całego zbiornika:






I, moim zdaniem, nietypowego zachowania. Może panikuję, wcześniej miałem Dyskowce więc wybaczcie Wink










Być może jest to normalne zachowanie tych ryb, mam mikre doświadczenie z pielęgnicami, obserwowałem podobne zachowania, ale zastanawiają mnie te próby jak gdyby "zrzucenia" przez rybę czegoś z siebie. W razie czego posiadam mikroskop Bresser Biolux NV więc mog ę skręcić jakieś filmy gdyby była potrzeba.


Przepraszam za jakość filmów, liczę na Wasze zdanie w kwestii zachowania się ryby.


Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witamy. Te ryby popularnie zwane sewerum nie są redami a zbrojnik to plecostomus:-) Ruchy twoich ryb są naturalne. Ryby Achowują się tak ponieważ ustalają hierarchię/przygotowują się do tarła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No dobrze, może źle określiłem. Zakupione jako Severum Red, bardzo małe i w legnickiej sieciówce. Ale w tej sieciówce czasami można trafić naprawdę fajne ryby Wink

Oprócz Zbrojników pływają Gibicepsy - czy Pleco również - ciężko mi określić, ale na pewno ryby te różnią się budową ciała.

Co do zachowań - nie czepiałbym się gdyby nie fakt, że Pielęgnice kupiłem gdzieś na początku września bardzo małe i wydaje mi się, że za wcześnie na zachowania hierarchia/tarło. Jak wcześniej wspomniałem, nie mam dużego doświadczenia z Pielęgnicami, stąd te pytania. Te filmy które pokazałem nie odzwierciedlają w 100% problemu, czasem te "trzepanie" wygląda jak atak padaczki a łapanie przez rybę pyskiem elementów wystroju jak jakiś sposób ratowania się.

Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To,że nie są redami to nic złego:-)Każda ryba na coś w sobie stąd nasza pasja:-)Pobieranie i wypluwanie elementów wystroju np kamyczków również może być pokazem siły...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jak dla mnie zwykłe popisy przed tarłem. Ze zbrojników widziałem tylko: Plecostomusy i Gibicepsy. Czyli duże i jeszcze większe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzięki za odpowiedzi, nie będę więc szukał dziury w całym.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości