• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada 360L 120x60x50h

#1
Posiadam pusty zbiornik 120x60x50h. Filtracja będzie oparta na sumpie (o tym później). Komin zewnętrznym czyli całą powierzchnia dna dostępna. Wracam do akwarystyki po kilku latach posuchy (dyskowce, skalary, pawiookie, mekki, malawi jak i ogólne przerobione). Aktualnie nie mam pomysłu w jaki biotop i obsadę iść. Prosiłbym was o sugestie. Nie mam sprecyzowanej wizji czy ma to być obsada jednogatunkowa para/harem czy wielogatunkowa par. 



Po głowie chodzi kilka kombinacji: kilka gatunków pielegniczek (ramirezki, kakadu i np co?), mniejsze/srednie pielegnice z Ameryki (mekki? akary niebieskoluskie? eliota?), harem duzych Amerykancow (pomaranczopletwe 2+1 i np gibbiceps?) oraz Tanganika miesozerna. Jak i rowniez blekitne skalary z obsada dodatkowa w postaci lawicyowych i pewnie jeszcze mniejszych ciekawych ryb jako akwarium dość towarzyskie.





Wiem, ze decyzja musi być moja ale będę wdzięczny za podsunięcie kilku pomysłów które może pomogą mi w obraniu koncepcji na ten zbiornik bo aktualnie ciężko mi sie zdecydować na konkretny kierunek.





Dzieki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pielęgniczkowe CW- borelli, trifasciata i pucallpaensis np. jest bardzo wdzięczne. Większe apiściaki np. inki+barlowi też by były fajne. Jezeli chcesz coś jeszcze większego, to może gujany/maronki/skośne+Crenicichla regani.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja głosuje na gujany + regani !
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja podbijam skalary i jakies mniejsze ziemojady lub skalary i apisciakiBig Grin
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kilka dni minęło, sporo przemyśleń. Klaruje mi się wizja zbiornika.

Więc pomysł wygląda następująco. Ma być lekko lowtechowo. Tylną ścianę mocno zarośniętą nurzańcem (alternatywa?), na planie przed nim żabienice (zwłaszcza, że zbiornik będzie otwarty i liczę na kwitnący kwiat ponad wodą). Główną dekoracją mają być dwa duże korzenie (spider wood) które zajmą powiedzmy 3/4 displayu. Może coś jeszcze polecicie z roślin średnich żeby zrobić stopniowe przejście "przód" - żabienice - nurzańce? Anubiasy może czy coś innego? Na powierzchni pistia (oczywiście pod kontrolą - uwielbiam jak zwisają z góry ich korzenie). Przednia część zbiornika ma być wolna dla zwierzaków, może z jakimiś ciekawszymi kamieniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu chcę zastosować nie dużą ilość oświetlenia tylko na tylnej części zbiornika (myślę o około 20x3w led). W zbiorniku ma panować lekki półmrok. Dlatego też zieleń ma być łatwa w uprawie. Podłoże ciemny bazalt wstępnie i najwyżej wsadzę pod korzenie dodatki. Słup wody nawożony przy podmianach lub z doskoku jakby czegoś brakowało (wizualnie jak zauważę braki). Prostota do bólu ale żeby jednak roślinność była dlatego chcę ją skupić w tylnej części akwarium.

Po głowie chodzi mi głównie kombinacja Skalary blue + 2-3 pary pielęgniczek + ławicowa drobnica (prawdziwa ławica) + ekipa czyszcząca (otoski i czyściciele dna). Wydaje mi się, że ta opcja wychodzi aktualnie na prowadzenie. Zbiornik ładny dla oka (lekko mroczny) z intensywną barwą zwierzaków.

Przy okazji zapytam o filtrację i światło. 

1) sump - jaki rozmiar polecicie? jakie media? gąbka jako mechanika + kramzyt + ceramika? czy np. biobale i ceramika? jaki przepływ pompy polecicie? Czy mogę pozwolić sobie na rezygnację z filtra wewnętrznego przy takim rozwiązaniu? 

2) światło led - jakie barwy waszym zdaniem zastosować? Pamiętam, że dla roślin optymalne było 6500k. Nic się w tej kwestii nie zmieniło czy źle pamiętam? Jakimi diodami uzupełnić pasmo żeby wyciągnąć maksimum barw ze zwierzaków? Smile 

Dziękuję.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jesli chodzi o obsade to pierwsze co przychodzi mi na mysl to podloze a w zasadzie jego brak. Jesli chodzi o apisto i ekipe sprzatajaca (cos z rodzaju corydoras) to bazalt odpada w przedbiegach - nie pozwala on na naturalne zerowanie tym gatunkom ryb. Kazdy z gatunkow apisto i corydoras wystepuje w ciekach wodnych o przewadze dna mulistego i piaskowego - przesiewaja podloze w poszukiwaniu pozywienia, dodatkowo twarde podloze moze przyczynic sie do skaleczenia wąsów kiryskow i rozwoju chorób.

Swiatlo z zakresu 2700 k do 6500 k w zaleznosci czy ma byc wystarczajace dla roslin czy ryb. Coraz czesciej pojawiaja sie zarowki o barwie 4000 kelwinow ktore imituja barwe naturalna
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Bazalt kompletnie się nie nadaje dla pielęgniczek i kirysków. Za ostry jest. Uszkodzenia pysków i wąsów = zakażenia. Brat ma i żaden kirysek czy pielęgniczka dłużej nie przetrwały.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wracam z pytaniem koledzy. Zostawiam je totalnie otwarte. Proszę o wasze propozycje jak zagospodarować ten zbiornik. Biotop totalnie dowolny. Może coś ciekawego mnie zainspiruje Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
moje ozdobne 350l (140x50) działa obecnie z podobną obsadą jaką wcześniej przytaczałeś
5 skalarów rio nanay,
1+2 kakadu
5 pand
5 otosów
5 pstrążnic
7 rodostomusów
30 neonów innesa
1 zbrojnik pospolity
rośliny docelowo tylko żabienice+ pływające

podłoże piach kwarcowy barwiony na ciemno- może przypadnie Ci do gustu zamiast bazaltu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(20-11-2017, 12:13 PM)Xiao Lohan napisał(a): moje ozdobne 350l (140x50) działa obecnie z podobną obsadą jaką wcześniej przytaczałeś
5 skalarów rio nanay,
1+2 kakadu
5 pand
5 otosów
5 pstrążnic
7 rodostomusów
30 neonów innesa
1 zbrojnik pospolity
rośliny docelowo tylko żabienice+ pływające

podłoże piach kwarcowy barwiony na ciemno- może przypadnie Ci do gustu zamiast bazaltu
Dosyp lepiej piachu bo 1cm grubości to dla żabienic za mało Tongue
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości