• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Thoracochromis callichromus Lac Fwa

#1
Rzadki gość w akwariach z mało znanego jeziora w Kongo. Na zdjęciu dominujący samiec i samica. Póki co para odbyła jedno tarło z którego uzyskałem 12 sztuk narybku. 6 pojechało do Danii, a 5 maluchów zostało u mnie. Ryby sprowadzone do Kanady przez O. Lucanusa. Obecnie hodowane też w Europie. Piękny gębacz, którego H. Bleher nazywa "Picasso fish"


   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No i muszę się z Bleherem zgodzić Wink Rzeczywiście picasso takiej palety barw by sie nie powstydził ...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To ja poproszę trochę informacji o tym gatunku:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Muszę sobie kiedyś na żywo porównać callichromus z T. brauschi. Zawsze wydawało mi się że to ten drugi jest ładniejszy...

Ciemno ubrawiona samica, kamuflaż wygląda jak jakiś Nimbochromis albo Serranochromis Smile Samice różnią się między tymi dwoma gatunkami?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Generalnie samice T. brauschi nie mają ciemnego rysunku na bokach ciała takiego jak samice callichromusów. Te pierwsze są też dużo jaśniejsze. Piotrek oba gatunki są równie piękne. Obecna populacja brauschi hodowana w akwariach posiada defekt długoletniego chowu wsobnego. Wszystkie osobniki pochodzą od niewielkiej grupy z jednego importu. Nikt ich kolejny raz nie sprowadzał poza O. Lucanusem, który chyba w 2014 sprowadził kilka dzikich samców. Dołożyły one swoje geny, ale europejska populacja nadal jest obarczona genetycznymi defektami. 
Natomiast callichromusy to pokolenie F2 - ryby jeszcze ze świetnymi i świeżymi genami. Wyglądają na bardzo zdrowe, w przeciwieństwie do hodowlanych brauschi. Niewiele wiadomo na temat tego gatunku. Znaleźć można info, że odżywiają się częściami roślin (Valisneria) oraz ślimakami i owadami. U mnie jedzą właściwie wszystko ze sporym udziałem spiruliny. Lubią zasadową wodę. Moja samica jest prawie 3 razy mniejsza od samca.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
I jak ma się ten gatunek u ciebie, jak młode?:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dorosłe ryby przebywają w zbiorniku 300 litrów WA grupa składa się niestety z 3 samców i 1 samicy. Pierwsze młode wielkości około 3-4 cm dorostają do odpowiedniego rozmiaru aby wyselekcjonować samice i dołączyć je do dorosłych. Pozostałe ryby z tej średniej grupy pojechały do Danii. Jest jeszcze grupa najmłodsza około 2 cm 17 sztuk. Połowa ma trafić do Francji.
Te ryby są bardzo ciekawe w obserwacji i przypominaja mi trochę w zachowaniu Ctenochromis polli. Kluczem do tarła jest pH w okolicy 8.0 po podmianie wody. Samice bardzo troskliwie opiekuje się ikrą od pierwszego tarła donosiła wszystkie mioty.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Niedawno ekspedycja Heiko Blehera wróciła z wyprawy nad jezioro Fwa w DRC. Jak piękny jest biotop T. callichromus można zobaczyć na tym filmie 

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Raj w wodzie......
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Filmem jarałem sie pół niedzieli, dokładnie jak sensej napisał podwodny raj. Ryby oczywiście też bardzo ładne. Czy w akwarium udało by się utrzymac też takie grupy jednego gatunku, czy przez agresję raczej to nie możliwe?
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości