• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowo odkryte gatunki -z przymrużeniem oka

#11
Dokładnie, z resztą nazwa ogólnie przyjęta to PIELĘGNICA severum.
Nanochromis transvestitus to szczelinowiec, a mówimy na to barwniak, nie ?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Napisałem "nie było tak źle", bo nazwa "nadana" przynajmniej z jakimś tam uzasadnieniem. Nie filozujcie Panowie.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Przygotowane dla mnie akwarium na ZOO-EXPO miało na przedniej szybie nalepioną kartkę z napisem "dator".
Kiedy po raz kolejny podszedł gość z ochrony, lekko zaniepokojony zapytałem, czy wszystko jest OK.
Wytłumaczył, że podchodzi do mojego akwarium, bo już nie może się doczekać ażeby zobaczyć tego "datora".
Po chwili HuhBig GrinBig GrinBig Grin odpowiedziałem, że "dator" to nie ryba, tylko mój nick internetowy.
Także o mały włos crenicichla zostałaby "datorem"Wink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Cytat:Wytłumaczył, że podchodzi do mojego akwarium, bo już nie może się doczekać ażeby zobaczyć tego "datora".

Hahaha, dobre, dobre, naprawde dobre Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Nie odpuszczę sobie. Wink

Pielęgniczka ramirez boliwijska to typowe tłumaczenie "kali zjeść słoń" z jakiegoś katalogu, nie chciało się pewnie sprzedawcy sprawdzić jak się ta ryba w Polsce nazywa.

Co do pyszczak vs. gębacz- mimo że można na wyrost używać obydwu określeń IMHO powinno się używać "pyszczak" tylko w kwestii ryb z Malawi. Dlaczego? Nazwa ta tak mocno wsiąknęła w polskie nazewnictwo, ze słysząc "pyszczak" automatycznie kojarzymy z pielęgnicami z Malawi. Anglojęzyczny mają lepiej, bo mają tylko "Mouthbreeders" i tyle. Smile


P.S.
Co do Crenicichla sp. "Dator" (Wink) to Bogdan(ten ochroniarz) był super! Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(04-10-2011, 17:48 PM)Ruki napisał(a): Co do pyszczak vs. gębacz- mimo że można na wyrost używać obydwu określeń IMHO powinno się używać "pyszczak" tylko w kwestii ryb z Malawi. Dlaczego? Nazwa ta tak mocno wsiąknęła w polskie nazewnictwo, ze słysząc "pyszczak" automatycznie kojarzymy z pielęgnicami z Malawi. Anglojęzyczny mają lepiej, bo mają tylko "Mouthbreeders" i tyle. Smile

tak jest przyjęte. Ja bym jeszcze rozszerzył to pojęcie o endemiczne pielęgnice z jezioraTanganiki. Z tego co pamiętam pierwszy raz dość szerzej pojęcie "pyszczaki" było zaproponowane przez K. Wiecheckiego. Pozostałe pielęgnice z różnych regionów świata/biotopów i nie tylko (np. u mnie jest to bojownik) które inkubują ikrę, narybek w pyszczku nazywa sie potocznie "gębaczami".

Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
http://ipo.zapraszam.pl/akwa/zabrze.html naswy okrutnie pomyloneSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości