• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Słodkie i słone w jednym pomieszczeniu

#31
"edit: a co do rzeczy robionych przez ludzi - to niekoniecznie musi być wina człowieka (skrobanie ze skały, zgniatanie przy przestawianiu, gotowanie skały, mycie myjką ciśnieniową itp.). Zgadzam się ze Stani'm z NanoReefa. Ryba czy jeżowiec też może podskubać toksycznego zoasa, ten się będzie bronił, wypuści "bombę" do wody, odpieniacz rozpyli po domu... i ciąg dalszy w szpitalu."


Dlatego nie używam odpieniacza Smile   Też się dużo naczytałem o tych negatywnych  skutkach.
Dlatego jak mówię  rozsądek i przede wszystkim  robić z głową. 

NIE mam odpieniacza, i NIE mam zwierzaków które  skubią korale.

A dodatkowo mam jedna całą komorę zawaloną węglem który wymieniam co miesiąc.    ( Niby  węgiel neutralizuje część toksyn z wody)   choć sam nie wiem czy to prawda.
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
O. To się Ciebie zapytam, jak sobie radzisz bez odpieniacza - bo z tego co czytałam na NR, odpieniacz bardzo ułatwia życie i jest (prawie) konieczny. W ogóle dziwili mi się, że nie robię sumpa. Swoje powody mam, ale nie o tym tutaj.
Ja mam mieć odpieniacz zewnętrzny, wiszący, z komorą, w której będzie węgiel (wymiana co miesiąc). Deltec.
A jakie Ty masz sposoby na filtrację morskiego? - pytam jako kompletny laik, który coś tam przeczytał i czyta dalej, ale ma już zamęt w głowie. Moje akw. będzie miało ~130 l, prawie-kostka.

I którym zwierzątkom smakują korale? (ja chcę mieć tak: 2 pterapogony, 1 okinawae, 1 magnifikę, stadko apogonów parvulus, krewetkę czyszczącą i parę ślimaków).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(24-09-2017, 13:59 PM)tuptuś napisał(a): To nie słyszałeś wszystkiego. Na nano reefie są relacje osób które miały różne objawy po kontakcie z koralami.
Za to znam osobę która wylądowała na pogotowiu z kolcem orlenia w ręce. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Będę w sklepie zoologicznym to pstryknę fotkę "zielonej łąki" z makroglonów i podpytam co i jak.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Jak robiłem podmianka 10% dwa razy w tygodniu to mi nawet glony nie próbowały rosnąć na skałach. A teraz z lenistwa nie podmieniam wody częściej niż raz na 2-3 tygodnie to mi delikatnie zaczyna zaprastac łączka glonów mcho podobnych Smile ale wpuszcze salariasa i będzie miał co golić Smile     co do ryb skubiacych korale to pytaj na forach morszczakowych.    Mam panel z 3 komórami.    Ceramika Azoo. Potem refugium z makroglonami i 6 sztuk mangrowca czerwonego. No około 500 ml węgla.
Nie dbam o to akwarium jakoś specjalnie. Żyje swoim życiem Smile
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
...czyli chyba się sprawdza zasada ogólnoakwarystyczna: najlepsze zbiorniki to te, w których się zanadto nie grzebie Wink
Ten mój odpieniacz ma być prawie jak panel. Jak mnie wkurzy to może w ogóle go na panel przerobię (będzie to coś jak dostawka do akwa, z poprowadzoną hydrauliką). I hydroponikę jakąś z mangrowców zrobię Big Grin a co.
Choć podobno korale oczyszczają wodę podobnie jak rośliny. Wybrane przeze mnie Briareum - wg niemieckiego "lexikon" online - jest nietoksyczne i rozrasta się bez problemów.

Cichy24 - super, będę dźwięczna za info Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Mangrowce rosną fajnie jak się korzenie do piachu dobiorą. Wtedy zaczynają liście puszczać inaczej całą energię ładują w korzeń. A potrafią naprawdę mnóstwo tego korzenia "stworzyć"
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Czyli Deep Sand Bed - wszystkie drogi prowadzą do refugium... kurczę szkoda, że w morskim nie można zadziałać tak jak w słodkowodnym - piach, rośliny, ryby i wszystko śmiga 8-) tylko oddzielny zbiornik na piach i zielsko trzeba budować. Ale dobre i to.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
I już masz "dwa" akwaria - tyle wygrać Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Coś w tym jest Big Grin
Draughtell - podesłałbyś fotkę swojego panelu? Prosi ciekawa jestem jak to masz rozwiązane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości