• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [120l] [Azja] Akwaterrarium dla krabów Geosesarma dennerle i G.hagen

#1
Przedstawiam mój projekt wiwarium z częścią lądową i wodną, nadal w fazie tworzenia. Powstaje on w moim starym akwarium SA. I trochę się to wlecze muszę przyznać...

60x35x55

filtracja: filtr podżwirowy z głowicą Aquael Circulator 1000, Aquael Unimax250
podłoże: żwir i piasek rzeczny
dekoracje: konstrukcja ze styroduru i pianki montażowej pokryta warstwą kleju do płytek, silikonem i torfem. Korzenie z lasu, otoczaki ze stacji kolejowej, skały dark grey stone.
Planowana obsada: kraby vampire i red devil, tęczanki Wernera, skrzeczyki karłowate, modrooki lub półdziobki.

Faza planowania:
Zgrubnie wycięte kawałki XPS, mające stanowić "ląd" +/- umiejscowione, dopasowany korzeń - główny element wystroju.
       

Dodanie kolejnych "pięter" i ścianki tylnej (po niej ma płynąć strumyczek napędzany circulatorem)
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pamiętaj, że vampirki to są kraby głównie lądowe- daj duużo części lądowej, bo inaczej zmniejszysz im znacznie powierzchnię życiową Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Następnie wyszukałam na torfowisku korzeń, na którym bym mogła oprzeć całą konstrukcję i pianka montażowa poszła w ruch:
   

Do korzenia nad wodą przymocowałam od spodu Y rurkę pcv, oblepioną uprzednio silikonem + torfem, aby stanowiła "norki" dla krabów. Ponoć w naturze kopią one sobie takie tunele w brzegach strumieni. To niech mają. I jeszcze wyjście z wody do góry.
   

Kolejnym elementem dekoracji są liany, tudzież korzenie wykonane z linek (oczywiście wszystko będzie pokryte cementem, więc nie będzie ich widać). Do tego poprzylepiałam jakieś tam pojemniczki, żeby było gdzie powsadzać rośliny. XPS też wydrążyłam na kształt niecek, żeby dać trochę podłoża dla roślin. Następnie zaczęłam doklejać skałki dark grey, aby było bardziej naturalnie (mam nadzieję, że tak wyjdzie).

           

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. Czeka mnie jeszcze sporo rzeźbienia, kształtowania strumyka itp. Potem części z XPS chcę pokryć cementem (klejem do płytek), a następnie silikonem akwarystycznym z torfem. I to pewnie na tyle z hardscape. Z tyłu za korzeniem będzie jeszcze wytwornica mgły, żeby zrobić odpowiedni nastrój i klimat dla roślin bagiennych. Sama jestem ciekawa co z tego wyjdzie Rotfl

Aha, i cała konstrukcja ma być jak meble z IKEI, czyli modułowa, aby w razie czego dało się rozmontować i wyczyścić co nieco.

Coś w ten deseń.
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Widzę, że mocno poszłaś w górę, więc pojawi się jeden istotny problem -> w takim aranżu krabiki wyjdą Ci ze zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(21-08-2017, 09:15 AM)miewan napisał(a): Widzę, że mocno poszłaś w górę, więc pojawi się jeden istotny problem -> w takim aranżu krabiki wyjdą Ci ze zbiornika.

Planuję zrobić pokrycie z moskitiery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W pojemnikach i dołkach na rośliny koniecznie zrób otwory w najniższym punkcie - umożliwi to odpływ ewentualnych nadmiarów wody.

Żeby "liana pozostała giętka daruj sobie cement, wystarczy silikon grubszą warstwą plus na to torf.

W zbiorniku, który urządzałam użyłam ziemi kokosowej do oblepiania konstrukcji. Ma ona jednak tę wadę, że jest jałowa. Pomyśl więc zawczasu czym będziesz nawozić rośliny (chodzi głównie o potas, żelazo i mikro). Najlepsze byłoby dożywianie dolistne (znajoma kwiaciarka doradza Florovit - bo naturalny, ale używam nawozów akwarystycznych).
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(21-08-2017, 20:59 PM)Bastet napisał(a): W pojemnikach i dołkach na rośliny koniecznie zrób otwory w najniższym punkcie - umożliwi to odpływ ewentualnych nadmiarów wody.

Żeby "liana pozostała giętka daruj sobie cement, wystarczy silikon grubszą warstwą plus na to torf.

W zbiorniku, który urządzałam użyłam ziemi kokosowej do oblepiania konstrukcji. Ma ona jednak tę wadę, że jest jałowa. Pomyśl więc zawczasu czym będziesz nawozić rośliny (chodzi głównie o potas, żelazo i mikro). Najlepsze byłoby dożywianie dolistne (znajoma kwiaciarka doradza Florovit - bo naturalny, ale używam nawozów akwarystycznych).
Część lian będzie na stałe, wtedy je pocementuję, a część faktycznie zostawię tylko z silikonem (te które by przeszkadzały przy ewentualnej manipulacji). Pewnie zastosuję różne materiały jako dekorację (torf, włókno kokosowe, korę do storczyków), żeby było bardziej naturalnie. Nawozić planowałam wodę w akwarium, a ta z kolei miała nawozić część nadziemną. Florovit też może wypróbuję. Zobaczę jak będzie rosło.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Powodzenia Smile W razie czego będziemy się wymieniać doświadczeniami Wink
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki. Chętnie, bo to mój pionierski projekt. A jakiego cementu Ty używałaś?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie wiem jakiego cementu używała koleżanka Bastet, ale ja polecam do klejenia takich pierdół ceresit cx5. Testowałem w akwariach i chomikariach, nigdy nic złego się nie wydarzyło. Szybko się utwardza i łatwo się z nim pracuje. O dziwo nawet chomiksy nawet go nie obżarły, a generalnie żrą nawet metalowe miski Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości