• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Skalar manacapuru

#1
Cześć wszystkim. Ciekawi mnie czy pomarańczowa barwa na głowie to jest odmiana hodowlana czy dzika. Ktoś może wie coś na ten temat? Jak narazie nie znalazłem konkretnych informacji na ten temat. Z góry dzięki za pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jest to odmiana barwna skalara (Pterophyllum scalare) występująca w rzece Rio Negro oraz w jeziorze Manacapuru. Dzika jak najbardziej.
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pokaz zdjecie to sie wypowiemy hodowlanym daleko do dzikich manakapuru ja osobiscie ladnych nie widzialem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie mam pojęcia które to dzikie a które hodowlane a mam okazję kupić dzikie i ciekaw jestem jak będą wyglądały. Które z nich to dzikusy?[Obrazek: c94e02df9c2af23fe6236f026e0febad.jpg][Obrazek: ce7ba10d66c2d15a84f798e736aa13d0.jpg][Obrazek: 8745d8e961c1a2b4ae9fc68245ad6d6e.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Sprawa jest złożona jak to zwykle z Pterophyllum.

Twoje foto: na górze mogą być dzikie mamakupuru a ten na dole ma kolory ciekawe ale jakiś dziwny kształt (nie wygląda na dzikusa to hybryda). 

Dzikie żaglowce z czerwonym grzbietem występują (jak na razie) w dwóch miejscach Amazonii. Pierwszy w okolicach Manacapuru (niedaleko Manus środkowa Amazonka) oraz drugi daleko na północ w górnym biegu Rio Negro w pobliżu Santa Isabel (lub Sao Gabriel da Cachoeria). Na tyle się różnią, że dawniej ten z Santa Izabel był nazywany czerwonym altumem a niektórzy nawet sugerują, ze to odrębny gatunek Pterophyllum.  
Przy czym u dzikich ryb obu odmian, czerwień na grzbiecie może zajmować niewielki obszar lub wcale nie występować. Wszystko zależy od populacji na danym odcinku rzeki z której jest odłowiony.


.png   żaglowiec Santa Izabel.png (Rozmiar: 424.19 KB / Pobrań: 295)

Z kolei linie hodowlane dzikich żaglowców z czerwonym grzbietem nazywanych skalarami manakapuru mają tendencje w kolejnych pokoleniach do bladnięcia lub zaniku tej czerwieni i zmiany kształtu ciała.   

Natomiast  nie ma w śród licznych odmian barwnych zwykłego hodowlanego skalara – skalara czerwonogrzbietego. Istnieje natomiast forma barwna skalara koi o białym ciele i żółtym lub pomarańczowym kolorze grzbietu. Przy czym trzeba pamiętać, że genotyp tego skalara jest całkiem inny niż żaglowców dzikich o których pisze wyżej.
A tak w ogóle to ze względu na duże problemy w uzyskaniu czerwonej barwy u skalarów, jak do tej pory nie ma całego czerwonego skalara. Pomarańczowo-żółty, czarny, biały, platynowy jest ale nie ma czerwonego.


Załączone pliki
.png   żaglowiec pomarańczowy.png (Rozmiar: 250.51 KB / Pobrań: 19)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wielkie dzięki Teo a ten na środkowym zdjęciu to też może być dzikusy czy nie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja kupowałem podobno F1 i wyglądały tak:

   

   
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Też ładne ja mam dojście do jakiś odławianych z regionu Rio de Janeiro i się teraz zastanawiam czy będą z pomarańczowym grzbietem czy nie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Skoro masz dojście i wiesz że to odlów to jak najbardziej je bierz. Na pewno będą ładne Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Skąd te skalary w Rio de Janeiro? O maj gat
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości