• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L

#31
Roślin już więcej nie przybędzie. Z tyłu jest niewidoczna żabienica amazońska, z boku po lewej nadwódka. Jak te roślinki się rozrosną to będzie i tak aż za zielono Smile

W piątek podmieniłem światło i dałem jedną T5 80W Reef White 10000 i muszę powiedzieć, że rewelacja.
Światło dokładnie takie, jakie chciałem. Po piątkowym sprzątaniu glonów zero przyrostu nowych glonów.
Na pompę Aquaela dałem ogromną gąbkę zamiast takiej średniej.

Woda wciąż nie idealnie kryształowa ale jest w porządku, może z czasem jeszcze bardziej się wykrystalizuje.
Na dniach odpalę profilaktycznie lampę UV i w kończę ( mam nadzieję ) walkę z mętną wodą skupiając się tylko na standardowych pracach przy akwarium.

@Ramirez,

Zakładałaś może oddzielny temat ? Ciężko tak coś Ci podpowiedzieć bez większej ilości informacji. Czy to świeży baniaczek ?
Tak w skrócie - z pierwotniakami nie walczymy podmianami... Jaką lampą UV dysponujesz ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
UV wewnętrzna do Aquaela Unimax 500, chodzi już od 12 sierpnia - jak dotąd w 90% poradziła sobie z zakwitem, ale woda nadal jest odrobinę białawo-mętna. Podmieniam 10% co 2 dni dla odświeżenia i usunięcia ubitych mikrobów, jak zalecił nasz Kolega Ruki. Na wlocie filtra ściereczka z mikrofibry, trochę jeszcze się "zieleni" od zbieranych glonów. Coś pomogło, ale jeszcze to nie jest woda-kryształ. Do tego na dnie i liściach zbiera się trochę brązowawego nalotu (tylko nie znowu okrzemki...).
Baniak 200 l nie jest nowy, ale dużo przeszedł (leczenie) i biologia się najwyraźniej zrestartowała (prawdopodobnie zawinił dodatek błękitu do jednego z leków). Od maja nie może się ustabilizować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Dot, lepiej się postaraj stabilizować to akwarium, bo moje f1 ramek z chęcią zasiedlą takie dojrzałe 200l Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Ja od założenia swojego obecnego akwarium mam nieco meta wodę i kożuch na tafli wody. Miałem super mocny cyrkulator - nie pomógł, miałem skimmer eheima i pomagał doraźnie póki chodził, ale wystarczyło na jeden dzień wyłączyć i problem wracał.

Też myślałem, że może zakwit, bakterie, kurz - przećwiczyłem wiele rozwiązań.

Teraz jestem niemal pewny, że winowajcą są okrzemki. Jakieś pechowe połączenie kilku czynników typu piach, woda, rodzaj światła powodują, że okrzemki nie znikają przez lata, mimo że zwykle uznawane są za objaw niedojrzalego akwarium.

Stąd własnie macie brązowy syf na wykładach filtracyjnych. Zanurzcie dłoń w kożuchu na tafli wody i pewnie zobaczycie drobne kropki okrzemek, które osiądą na skórze.

Ja mam wysokie akwarium i ledy - na tyle słabe że rośliny nie rosną, ale glony mają się świetnie. Jeśli macie możliwość, to dajcie dużo szybko rosnących roślin, moim zdaniem to mogłoby być najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Masz rację z tymi szybko rosnącymi - odkąd u mnie jest pełno limnofil (co kilka tygodni je przycinam Wink ) sytuacja się stabilizuje. Zakwitu już nie ma, ale co jakiś czas na powierzchni wody zbiera się zielona warstewka, usuwam ją papierowymi ręcznikami. Mam obawy, czy na wiosnę zakwit nie wróci (co lato mam regularnie sinice).
Odkryłam, że w baniaku z roślinami i z małą ilością garbników trzeba bardzo o rośliny dbać, bo jak tylko osłabną i zaczną padać, pada też cała równowaga w akwarium, atakują glony i to ciężkie, typu zakwit właśnie. Także kuracje z kilkudniowym wyciemnianiem nie wchodzą w grę. No chyba że się pójdzie, tak jak malawiści albo aquascaperzy, w nadfiltrację, zeolity, purigeny itp.
Z tymi okrzemkami może coś być na rzeczy - a czy one są zawsze brązowe, czy zdarzają się zielone?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Brązowe.
Ja też miałem sinice, które zniknęły dopiero, gdy ograniczyłem ilość godzin na włączonym świetle. Nic innego nie pomogło.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Przeczytałem wątek i trochę się podepnę, gdyż mam bardzo analogiczną sytuację- kożuch + zła cyrkulacja.

Jakiej marki pompy ok 1000l/h polecacie jako mechanik gąbkowy?
Aqua szuty póki co najbardziej mnie przekonują, ale z drugiej strony 2x tańsze chińczyki może byłyby ok?
Lepiej 2x ~750l/h czy 1x1500?

(póki co kręcę tetrą ex700+ oraz 2 głowiczkami po ok 200l/h, jednak woda krąży tylko w ok 2/3 baniaka. Te małe gówienka słabo przepychają.. Smile Niestety kaskady mi odpadły ze względu na zabudowanie boków akwa, a tył cały praktycznie we wzmocnieniach poprzecznych)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Ściągnij zatyczkę na końcu deszczownicy a samą deszczownice przyczep na tylnej szybie tuż pod powierzchnią wody.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Po co sciągać tą zatyczke ?
Miałem tak zrobioną deszczwonicę ale z zatyczką. Niestety musi być dodatkowo jakaś cyrkulacja bo syfu dużo wtedy pływa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(19-02-2018, 17:55 PM)AquaDragon napisał(a): Po co sciągać tą zatyczke ?
Miałem tak zrobioną deszczwonicę ale z zatyczką. Niestety musi być dodatkowo jakaś cyrkulacja bo syfu dużo wtedy pływa...

Po to żeby woda krążyła po całym akwarium. U mnie to działa bez dodatkowego cyrkulatora. Syfu w toni nie ma, na wlocie do Tetry jest gąbka.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości