• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L

#21
Wata to wymiana co pare dni najdalej -szybko się zapycha i przytyka wydajność filtra.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(06-08-2017, 22:40 PM)k0zik napisał(a): Co do special blend to nie jestem przekonany na 100% ale takie odnoszę wrażenie.
Bez special blend węże zarastały mi bardzo wolno, po wlaniu special blend mija kilka dni i w wężach jest widoczny syf.
Jak przepłukiwałem węże to byłem zdziwiony jakie plechy syfu o zapachu special blend wypływały.
Ale być może akurat jakiś zbieg okoliczności czy coś. Po twoim poście mam ochotę go znowu wlać ale tym razem porządnie napowietrzać wodę Smile Akurat w Unimax 700 podmiana węży jest dziecinnie prosta a mam zapasowe.

Nie zauważyłeś natychmiastowej różnicy po zainstalowaniu narurowców ?
Podobno jak się da wkład maksymalnie gęsty to wymieniać wkład trzeba co 2 - 3 dni ale woda jest po prostu idealna.
Miałem na to chęć, ale to skomplikowana instalacja jak dla mnie... Smile Ja rozpatrywałem opcję narurowców na oddzielnej pompie bo ponoć jako prefiltr kubełka nie można dać zbyt gęstego wkładu aby nie ograniczał pompy.

Co do twojego Eheima to zaszalałeś Smile Strasznie drogi filtr. Ja mam gdzieś z tyłu głowy Eheima proffesional 4+600 ale w kilku miejscach wyczytałem, że generalnie kubełki nie nadają się na mechaniki. Taki już ponoć urok kubła. Na bazie swoich doświadczeń jestem gotów w to uwierzyć. 
Myślę też o kaskadzie bo w sumie same plusy ale kurcze jakoś nie mogę się przekonać do wodospadu zawieszonego na szybie.
Jakbym znalazł na prawdę mega wydajną kaskadę, to pewnie bym się przełamał, ale póki co to nic na prawdę wydajnego nie znalazłem.

Co do FX6 to filtr na papierze wygląda świetnie i kusi... Szkoda, że nie znałem go zanim kupiłem tego Unimaxa.
Generalnie ten Unimax to mnie rozczarował... chociaż może miałem za duże oczekiwania.

Co do skimera Eheim 350 to zwróć uwagę że :
- jest w szarym kolorze, strasznie rzuca się w oczy
- kabel zasilający wchodzi od dołu i jest dosyć sztywny, więc nie da się tego kabla jakoś ładnie schować.
- trzeba regulować przepływ w zależności od zabrudzenia gąbki. Jak na czystej gąbce dasz max to skimer będzie pluł bąbelkami powietrza. Nie każdemu się to podoba.

Ja generalnie jestem zadowolony ale powyższe "wady" jednak mnie rozczarowały. To mój pierwszy sprzęt Eheima, naczytałem się tej firmie samych achów i ochów i spodziewałem się, że będzie dopracowany w każdym detalu.
Idę lać special blend Smile
No i muszę wrócić do węgla aktywnego... w HT go stosowałem stale a niby miał wodę wyjaławiać.
No i w 200L HT wodę miałem niewidoczną... Spodziewałem się 375L będzie łatwiejsze do ogarnięcia. W końcu czym większy zbiornik tym ponoć łatwiej. Ale ta zasada tyczy się chyba porównań 20L to 200L.

Co do Aquael 2000 to wydaje mi się, że poprawili te pompy, bo w wielu recenzjach czytałem o ich głośnej pracy i drganiach.
U mnie jest cicho i brak drgań. Natomiast temperatura wody jest w granicach około 28 stopni... ale zrzucam to na kark upałów... Jeśli faktycznie to wina tej pompy... no to strasznie się rozczaruję...

Gdzieś na forum jest fotka, jak robiłem pomiar temperatury głowicy AC 2000 zaraz po wyciągnięciu z wody. Było to w okolicy 40stu stopni. Poza tym po zainstalowaniu AC 1000 problem ustąpił. Z tego co mi wiadomo, inne mocne głowice (np. Aqua szuta) też podgrzewają wodę.
Nic nie drgało, te nowe przyssawki są w porządku.

Co do filtra - drogi faktycznie, zbyt drogi powiedziałbym, ale zależało mi na termofiltrze, żeby nie było kolejnego sprzętu w akwarium (i tam mam już 2 wloty do filtra), poza tym szybciej się nagrzewa woda i równomiernie. Zastanawiałem się jeszcze nad JBL 1901, ale negatywne opinie mnie zniechęciły. Stawiałem na niezawodność i bezpieczeństwo i jestem w 100% zadowolony. Wiem, że napiszą też tacy co powiedzą że JBL im się sprawdza, ale jest też ileś osób którym się ułamały zawory, zaczął przeciekać, albo nie filtruje dobrze. Jeszcze jedną opcją jaką planowałem był sump, ale ostatecznie zrezygnowałem, bo musiałbym bawić się w pudełka przelewowe.

Planując akwarium myślałem o specjalnym mechaniku, jednak wolałem nie kupować zbyt wcześnie FX-a. Zdania są podzielone zawsze, chyba musisz sam sprawdzić co okaże się dla Ciebie najlepszym wyjściem. Nie jestem też do końca przekonany, że pomoże on na mleczną wodę, ale paprochy na pewno wszystkie powciąga.

Korpusy narurowe zainstalowałem od razu z filtrem, więc ciężko mi było powiedzieć coś o poprawie. Używam wkładów sznurkowych 100 mikronów i jak wspominałem nie trzeba ich tak często wymieniać. Być może bardziej gęste są skuteczniejsze, ale na pewno bardziej tłumią przepływ. Instalacja w miarę prosta, chociaż ja akurat mam stelaż i to znacznie ułatwia sprawę. Na PW mogę powysyłać fotki. Ale widziałem też wiele instalacji w szafkach.

Co do kaskady Aqua clear - kiedyś też się nad nia zastanawiałem, jednak w porównaniu do FZN jest mniej bezpieczna - w FZN nie ma prawa się nic porozklejać, bo jest to jeden odlew plastiku.

Faktycznie, chyba jednak zrezygnuje z szarego skimmera (specjalnie wybrałem czarny).

Może trzeba dokładniej przyjrzeć się czy woda jest zielonkawa, czy też mleczna - stawiam, że na mleczną (pierwotniaki) pomogłyby dobre bakterie + bogate złoże, zielonkawej starałbym się pozbyć watą. Takie jest moje doświadczenie, może inni jeszcze coś doradzą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Trochę źle zatytułowałem temat.

Prostując, nie ma problemu z mętną wodą.
Jest kłopot z mnóstwem drobniutkich paproszków w słupie wody.
Akwarium z odległości 2 metrów wygląda ładnie. Niestety siadając poł metra od akwarium widać mnóstwo paprochów w wodzie.

Wydaje się, że na dniach będę oddawał 3 akary i zostaną mi już tylko samiec i dwie samice. Jeszcze się muszę upewnić która samcowi bardziej pasuje. Może jak ryb będzie mniej to będzie mniej syfku...

A może to wina otwartego akwarium ? Może z zewnątrz gromadzi się tyle kurzu ? 
Ale HT miałem też zawsze otwarte i kłopotu nie było...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Jak chodzi o paprochy to ewidentnie kwestia filtracji mechanicznej. Ja sam zdecydowałem się na kaskadę z włókniną w środku (plus dodatkowo mam miejsce na węgiel). Musiałem jeszcze w tym celu przyciąć pokrywę - Ty na szczęście masz akwarium odkryte. Wcześniej jak pisałem już miałem głowice z gąbkami (testowałem też różne grubości oczek). Jednak denerwowało mnie wyciąganie tego no i zajęte miejsce w zbiorniku.

Może przy okazji trzeba poprawić cyrkulację ? Sam długo kombinowałem, bo wcześniej paprochy tylko przelatywały obok filtra, ale nie trafiały wprost do niego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Kilka osób zwróciło mi uwagę na cyrkulację.
Dlatego właśnie kupiłem tego Aquaela 2000. Po pierwsze ma robić za mechanika a po drugie ma zapewnić odpowiednią cyrkulację.

Teraz jest tak, że pompa w lewym rogu filtruje i pcha wodę w prawy róg. Tam z kolei są wloty i wyloty unimaxa 700. Wyloty są skierowane pod kątem do dołu i na przednią szybę aby woda była pchana na lewo do mechanika.

Pompa moim zdaniem pcha wodę wystarczająco natomiast ten unimax ledwo dopycha wodę do mechanika. Ale podobno przy mechaniku ma być spokojniej aby zdążył wyłapać zabrudzenia.
Ma to sens ?
Czy raczej dodatkowy cyrkulator jest niezbędny ?
Pytanie jeszcze, czy korzenie i kamienie nie zakłócają cyrkulacji ?
Kaskadę FZN2 wyjąłem bo mało wydajna a drażnił mnie jej widok. Ja wolę pompę i gąbkę w środku Smile

Czy światło 2 x T5 80W dla 375L bez nawożenia, na jałowym żwirze bez nawożenia z roślinami anubias i kryptokoryny to nie za dużo ?
Jedna jedna świetlówka T5 80W sprawia, że jak dla mnie jest za ciemno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Odpowiednia cyrkulacja to nie tylko silna pompa - bardziej miałem na myśli jej odpowiednie ustawienie. Trzeba było iluś prób, kombinowania i przestawiania wylotów, czasem korzeni, regulacji siły przepływu, gradacji gąbki, żeby paprochy wpadały jak najbliżej wlotów filtra. Dodatkowo jak już cięższe śmieci zbiorą się pod rurą ssącą filtra to już połowa sukcesu - aktywność kirysów powinna załatwić sprawę. Cyrkulator może okazać się też dobrą opcją, która skieruje prąd pod wlot filtra - sam akurat nie próbowałem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Aktualne ustawienie wziąłem z forum Malawi.
Tam też pisało, że na ten litraż w tych wymiarach optymalnie będzie Unimax 500 + Aquael 2000 i ewentualnie cyrkulator, jeśli będzie potrzeba.

Aktualnie czekam na efekty Smile

Jak w ciągu dwóch tygodni się nie poprawi, będę kombinował.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Nowe wieści z frontu.

Jako, że w końcu dobrała się parka akar to zmobilizowałem się do wyłowienia pozostałych sztuk.
Jako że baniak zawalony korzeniami, kamieniami i roślinami to wiadomo, trzeba większość wyjąć, żeby się nie miały gdzie chować.
No więc kamienie i korzenie poszły out a na dnie... tyle syfu ze po prostu byłem w szoku. Uśmiechnąłem się jednak bo wygląda na to, że mam winowajcę pyłu w baniaku. No syfu było na prawdę dużo.

Zanim zacząłem wyławiać rybki to odmulacz i ogien.
Skończyło się na tym, że połowę wody z baniaka podczas zbierania syfu wylałem. Powycinałem przy okazji większość roślin, na nowo ustawiłem korzenie i skały tak, aby nie zakłócały cyrkulacji - słowem baniak przybrał docelowy design Smile
Nie ma takiego miejsca, żebym nie widział co się dzieje.

Po tych pracach liczę, że teraz klarowność wody musi się poprawić Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Czołem,

Klarowność wody poprawiła się bardzo. Nie jest to jeszcze ideał ale jest naprawdę nieźle. Nawet jeśli już lepiej nie będzie to będę zadowolony.

Wrzucam fotkę baniaka po zmianach. W akwarium została parka akar i jakieś 20 kilkudniowych maluchów.

Jak pisałem, główne działania to konkretne posprzątanie akwarium.
Do tego na nowo zorganizowana cyrkulacja + węgiel aktywny + special blend + amonia remover + thera P.

Jak widać roślin jest mało i teraz obawiam się o glony.
Anubiasy i krypto i tak są już pokryte trochę glonami.
Po mojemu to również wina zbyt mocnego oświetlenia.
Aktualnie 2 x 80W - sylwana aquastar + 6500.
Jeśli zostawiam samą 6500 to jest dość ciemno i bardzo słabo rybki są wybarwione. Jeśli zostawiam samą aquastar to... jest jakoś tak różowo... co mnie dziwi bo powinno być raczej białe światło.

W związku z tym prośba do was o pomoc w dobraniu światła.
Chciałbym aby było ciemnawo ale i aby ryby były ładnie wybarwione.



[Obrazek: d54fff27ffaedfc5badfbc8670ec4173.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
A może zaczep więcej epifitów na korzeniach? Wink mikrozoria, anubiasy - zwłaszcza te pierwsze. Ładnie zarosną 2+tylny plan i będą konkurencją dla glonów, a ryby ich nie ruszą. Mchów nie polecam, zbierają syf. Ewentualnie możesz dać coś pływającego na powierzchnię, przy otwartym zbiorniku będzie ładnie rosła pistia itp.
Jak nie chcesz więcej roślin, to może jednak zredukuj światło. Są belki ośw. typu "plant", LEDy czerwone i niebieskie ładnie podkreślają rybom kolory.
Śledzę temat, sama mam w tej chwili w 200 l zakwit i to chyba mieszany - glony+pierwotniaki (sprzątanie dna z syfku nie pomogło, UV chodzi już 5 dni i na razie efekt mizerny - więcej dała podmiana). Powodzenia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości