• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nazewnictwo łacińskie

#1
Witam,

Od czasu do czasu mamy problemy z wciąż zmieniającym się nazewnictwem łacińskim naszych pielęgnic. Na przykład, ja ostatnio pogubiłem się z rodzajem Heros. Na co dzień posiłkuję się katalogiem zamieszczonym na stronie CRC: http://www.cichlidae.com/gallery/default.php
Też korzystacie z tego indeksu? Czy znacie aktualniejsze, pełniejsze wykazy?
Dla zainteresowanych ciekawostka, spójrzcie, jakie zmiany nastąpiły w przypadku popularnych u nas akar błękitnej i pomarańczowopłetwej. Pierwsza nazywa się teraz Andinoacara pulcher, druga - Andinoacara rivulatus (a przy okazji, Andinoacara coeruleopunctatus - ależ piękność!).
Jak wyłapiecie nowe nazewnictwo łacińskie, piszcie. Będzie można szybciej i właściwiej identyfikować naszych pływających przyjaciół.

Może też warto założyć osobny wątek o najnowszych wynikach badań oraz tendencjach w obszarze systematyki pielęgnic. To wyzwanie dla naszych forumowiczów, którzy naukowo lub mocno hobbystycznie zajmują się problematyką ichtiologii, ale chętnie wziąłbym udział w podobnej dyskusji. Czasami przeglądam katalog i nie mogę zrozumieć dlaczego dany gatunek znalazł się w danym rodzaju (przykładowo, bocourti i pearsei w rodzaju exCichlasoma - to chwilowo?).

Aha,
Wielkie podziękowanie za dzisiejszy dzień i ostatnie dwadzieścia lat dla Jurka Owsiaka!
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Na CRC jest chyba najświeższy podział systematyczny pielęgnic. Konkuruje z nią mniej czytelny i wolniej działający Fishbase.org.
Ale w ogóle to systematyka ryb jest bardziej zmienna niż kobieta( Wink ) i co chwilę zachodzą jakieś zmiany.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Co do exCichlasoma bocourti i persei ciekawe stwierdzenia znalazłem na blogu Lee Nuttall'a (źródło: http://leecichlids.blogspot.com/2011_12_01_archive.html)

The taxonomy history shows that these fish were once regarded as part of the Hericthys complex, many still using this name to describe them. The recent nomenclature to describe these two fish is the pending complex of "exCichlasoma" or "Heros" (Heroini tribe) depending which you think is correct. Cichlasoma pearsei has also been suggested that it belongs in the genus Vieja (Miller 2005).

Further Scientific studies to help determin the correct genus came in the debatable paperSadMolecular systematics of the enigmatic Middle American genus Vieja (Teleostei: Cichlidae). The study finds that both bocourti and pearsei were recovered in Theraps (Günther, 1862). So according to this study should we now be describing them as Theraps bocourti & Theraps pearsei??

The problem some find with the study is that it uses a phylogenetic approach. Many don't agree that this is the best way to study and categorise each species, instead favouring an evolutionary approach. Which is more accurate is way above my head and better to let the scientist dispute over.

To break the fish down to a basic level of understanding, i believe that it is correct to describe them under exCichlasoma for now. In my opinion, they both are a very unique looking species of fish with similar characteristics and perhaps should be assigned to their very own genus?


Ciekawe jak dalej rozwinie się sprawa nazewnictwa tych ryb.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Podpisuję się pod ostatnim zdaniem Lee, żeby przenieść te dwa gatunki do własnego rodzaju. Ogólnie tym workiem pod nazwą "exCichlasoma" powinien się w końcu ktoś poważnie zająć. Ale naukowcy to z goła niepoważni ludzie i zazwyczaj tylko mącą szaraczkom (nam) w głowach Rolleyes
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dziękuję za powyższe opinie dot. przedstawicieli byłego rodzaju Herichthys. Mam jedynie cichą nadzieję, że początkujący akwaryści nie zasugerują się ich obecnym towarzystwem mięsożernym, a częściowo wręcz rybożernym, i nie zmienią właściwej dla nich diety.
Kolejna moja wątpliwość. Jak powinna brzmieć pełna nazwa EBJD?
Wg CRC, rodzaj Rocio zawiera trzy gatunki pielęgnic, w tym Rocio octofasciata.
Ale EBJD jest hybrydą, więc nazwa Rocio octofasciata sp. "electric blue" będzie zapewne błędna.
Może właściwsza byłaby: Rocio sp. "electric blue jack dempsey"?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Z tego co mi wiadomo, to EBJD nie jest hybrydą a mutacją, więc Rocio octofasciata to jak najbardziej jej poprawna nazwa, a Electric Blue to już inwencja twórcza akwarystków, żeby jakoś zaznaczyć, że mówimy o tej konkretnie odmianie.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości