• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [Obsada + aranżacja 200l]

#1
Witam wszystkich.

Mam plan na akwarium 200l i proszę o kilka porad przed startem (do tej pory miałem małe akwaria: rośliny + gupiki).
Zbiornik 200l, 100x40x50, woda krakowska kranówka (pH 7,5, KH 15,6) + mam filtr RO. Chciałbym hodować grupa/grupka główna + ławica rozpraszaczy + coś na dno. Temperatura bez grzania 22-24 C. (zima-lato). Chciałbym aby było to maksymalnie biotopowo (ale oczywiście może być też w 95%). Styl: Czyste Wody, Ameryka Południowa. Roślinność: trochę niewymagających, cieniolubnych gatunków. Podłoże planowane to piasek lub piasek-żwir. Oświetlenie LED: coś zbuduję na modułach, 0,3 - 0,5W/l.  Duże korzenie, trochę roślin, drewno, kokosy, liście. Co do wody, to raczej nie chciałbym jej za bardzo zmiękczać i barwić.
Moje pytania:
1. Jaki zestaw ryb byłby odpowiedni do takich warunków? Moja propozycja:
Pielęgniczka borelli 3+3, Drobnoustek obrzeżony 25-30, Kirysek panda lub Otosek 10 (może jakiś zbrojnik lub para?). Czy zamiast borelli coś większego? (podoba mi się również Akara z Maronii), szukam spokojnych gatunków (bez żyworódek), zamiast Drobnoustka coś bardziej kolorwego?. Akwarium postaram się maksymalnie zagracić, żeby zrobić strefy. Nie nastawiam się na odchów młodych (na razie).
2. Jaki zestaw roślin? Moja propozycja: Żabienica amazońska, Nurzaniec (olbrzymi?), Pistia rozetkowa, co jeszcze dołożyć na środek? Czy biotopowo mech Christmas moss by tam pasował? Co do roślin to wyobrażam sobie to tak, że na początek kulki torfowe pod rośliny (dokładanie później co jakiś czas), raczej bez większego nawożenia, bez CO.
3. Podłoże: czy sam piach, czy piach-żwir? Jaka gruba warstwa (5-10cm tył -przód)? Czy dorzucić jakiś kamieni i jeżeli tak, to jakich?
4. Filtr/filtry. Jeden duży, np. Unimax 500, czy dwa np. Unimax 250 jako biolog + jakiś drugi wewnętrzny mechanik (jaki?)
5. Co do oświetlenia w takim układzie (zacienione akwarium): z jakiej barwy najlepiej korzystać?  Więcej modułów biała ciepła dać? (przy roślinniakach mieszam po równo + niebieski, czerwony)
6. I na koniec: gdzie w Krakowie najlepiej kupić, zdrowe, pewne ryby?

Z góry dziękuję za wszystkie porady, gdy ktoś miał jakąś propozycję, która wymaga np. dołożenia grzałki, zmiany twardość, proszę pisać, jestem otwarty na sugestie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja sie nie znam az tak a raczej nie czuje sie na silach aby dawac rady ale SA to PH  ponizej 7 raczej a i twardosc kh tez raczej bardzo nisko jezeli ma byc biotopowo maxymalnie. Moje Gujanki przy PH okolo 7 zdarzalo ze sie ocieraly(sporadycznie ale jednak cos nie pasowalo) o rosliny,twardosc KH 4 GH 8. Odkad zjechalem z PH do okolo 6.7 nie zauwazylem ani razu juz czegos takiego a i mlode sie pojawily.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Może to nieprecyzyjnie napisałem, ale zejście pH do 6,5 to jak najbardziej (po to mam filtr RO). Nie chciałbym jej bardziej kwasić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No tak. Ja sie skupilem na zdaniu cyt. "nie chcialbym jej za bardzo zmiekczac i barwic", ale z RO to rzeczywiscie nie bedzie problemu chociaz same korzenie liscie tez dadza troche koloru do wody. Jezeli ma byc na maxa biotopowo to polecam ten filmik moze cos podpowie ;-)

 Swoja droga robisz zbiornik ktory mi tez sie teraz zamarzyl. Ja sobie wymyslilem ze taki 2 m nawet na 50 cm szeroki i 40 wysoki bylby ok. Z dwa gatunki jakis pielegnic i do tego 3 moze 4 gatunki lawicowe z tego samego regionu czy konkretnej rzeki.  2m dlugi dlatego bo wtedy mozna pogodzic ,tak mi sie wydaje terytoria ktore ryby sobie obiora i poszalec troche z aranzacja.

Edit: Ja juz nie wierze w zadne lagodne pielegnice w zbiornikach 100 cm . Kilka razy probowalem godzic np dwie pary albo samca i dwie trzy samice z roznych gatunkow i zawsze byla wojna. Ostatnie moje proby to byly dwie pary MEKKi w takim zbiorniku wlasnie i wyszla jak zwykle dupa . Do Twojego zbiornika (mam podobny) jedna para pielegnicowatych wybierz cos na dno i wpusc jakas lawice - to takie moje zdanie . Wspomnialem juz ja nie jestem jakims znawca i moze ktos z wiekszym doswiadczeniem i wiedza cos doradzi madrzejszego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dziękuję za podesłany link. Można to oglądać godzinami (pod warunkiem, że się ma czas).

Zainteresowała mnie jedna roślina: czy ktoś wie, co to za czerwona trawa w 39:14?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości