• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Prośba o identyfikację ryby

#1
Taką oto rybę (ta niebiesko-czerwona, błyszcząca) wypatrzyłam w akwarium, stojącym w aptece, do której często zaglądam (zgadnijcie dlaczego Wink ). Jest przepiękna. To, z tego co m/w się orientuję, jakiś pyszczak z Malawi. Chciałabym wiedzieć, co to za ryba - a wujek Google pomocny jakoś nie był.
https://www.dropbox.com/s/lji2ucguxy2jcd...8.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/wfhvsebc8p1jfb...0.jpg?dl=0
edit: mam jakiś problem z dodaniem załącznika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Aulonocara sp. ? Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jak dla mnie to raczej Protomelas sp. być może taeniolatus
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Potwierdzam słowa Krzyśka, pasuje idealnie na P. taeniolatus.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To może być to, dzięki! Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(05-07-2017, 21:38 PM)Ramirez Dolores napisał(a): To może być to
Nie chyba, tylko na pewno. Smile
Twoja ryba (z pierwszego postu) to:
Protomelas taeniolatus Boadzulu = Protomelas taeniolatus Namalenje = Protomelas Red Empress
Trzecia nazwa to kiedyś najczęściej występująca nazwa handlowa. Do pierwszych dwóch, częsty dodatek to „Red”.
Gatunek ma nietypową jak na non-mbunę dietę, jest wszystkożerny (w przewagą roślinek), więc trzeba uważać, by go nie „utuczyć”.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak się kiedyś dorobię fishroomu, jedno z akwariów będzie z pyszczakami 8-) (obok wód miękko-kwaśnych i oceanu).
Zastanowił mnie fakt, że ta ryba była sama - tzn. nie miała w akwarium towarzyszy ze swojego gatunku, tylko inne, klasyczne żółte, koralowe i paskowane pyszczaki. Jak jest u niej z agresją?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(10-07-2017, 11:39 AM)Ramirez Dolores napisał(a): ta ryba była sama - tzn. nie miała w akwarium towarzyszy ze swojego gatunku, tylko inne, klasyczne żółte, koralowe i paskowane pyszczaki.
...... więc pewnie była w towarzystwie mbuny.
Samice ma niespecjalne. Agresja samca głównie podczas tarła. Agresja generalnie w stosunku do terytorialnych mbuna - poniżej średniej, w stosunku do non-mbuna - powyżej średniej. Wielkość samca do 18cm. Absolutne minimum to akwa 150cm (jeśli z non-mbuną i/lub widocznymi na zdjęciu nieterytorialnymi yellow). Jeśli mix z terytorialną mbuną to chyba 200cm (ale tu już nie jestem pewny).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No, to akwarium apteczne jest b.duże, że 200 cm może mieć. Ten samiec na się gdzie rozpędzić Wink i faktycznie nie widziałam, żeby atakował jakieś ryby. Samice nieszczególnie piękne, mówisz... może jakaś tam pływa, nie pamiętam (szarawe ryby też tam widziałam). Musiałabym cyknąć znów fotkę jak tam będę. To są ryby haremowe?

edyta: a nie jest to czasem samica? - ta szarawa ryba obok samca na drugim zdjęciu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości