• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Szczelinowce a Calvusy

#1
Witam wszystkich,

Właśnie jestem na etapie projektowania(?) drugiego zbiornika. Jestem trochę rozdarty pomiędzy Wiktorię a Tanganikę, przy czym bliżej mi cały czas do Tanganiki, o której zawsze myślałem.
Na chwilę obecną gromadzę wiedzę, przeglądam forum itp. Przez głowę przewinęło się mnóstwo pomysłów obsady.
Jednym z pewniaków miałby być Altolamprologus Calvus (ze względu na zwyczaje i wygląd) i teraz co do niego? 
Z tego wątku: https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...zelinowiec dowiedziałem się, że Szczelinowce Pięciopręgie odpadają. 
A może w takim razie Szczelinowce Cylindryczne? Czy raczej to nietrafiony pomysł?
A jeżeli trafiony to w jakim stosunku (samce do samic) powinienem dobrać powiedzmy 4 sztuki Calvus'ów i 4 sztuki cylindrycznych? Może więcej sztuk, może tylko pary?
Ew. jakie inne ryby terytorialne pasowały by do Calvus'ów i jakie jest rozsądne minimum wielkości zbiornika (w litrach) dla tychże? Nie chcę strzelić gafy, ale myślałem o Naskalniakach Marliera (Julidochromis marlieri) w zastępstwie Szczelinowców.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Napisz jaki zbiornik planujesz dla tanganiki. Podaj wymiary dna i wysokość.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Moje pytanie było bardziej skonstruowane na zasadzie: jaki powinienem planować. 
Myślę, że będzie to 240 L, raczej nie większy przy czym z przestawionymi wymiarami: 120 długość, 50 szerokość, 40 wysokość, ponieważ wiem jak bardzo ważna jest powierzchnia dna. Chyba, że to nie jest dobry pomysł, to wtedy 120dł x 50 wys x 40 szer.
Chciałbym dobić do 300 litrów, ale to bardzo mglista perspektywa, dlatego nie biorę jej na razie pod uwagę.
Będę wdzięczny za każdą poradę co do obsady Smile Tym bardziej, że jest Pani ekspertem w tej materii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Odpisuję późno, ale mam niestety sporo pracy.

W mojej opinii 240 litrów nie nadaje sie dla dużych form altolamprologusów. 

W tym zbiorniku możesz mieć parę  N. cylindricus- ale tylko to!

Jeżeli bardzo zalezy Ci na Altolamprologus, to  pomysl o formach shell i do tego innych gatunkach. 

Zobacz film z kolonii, która mamy w naszym zbiorniku. Co pradwa jego wymiary to 150 x 50 x 35 cm (wys.), ale ryby czują sie dobrzeSmile



Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dziękuję serdecznie za znalezienie chwili i odpowiedź Smile Alto shell również brałem pod uwagę, aczkolwiek bardziej przypadł mi do gustu Calvus. Oczywiście mam zamiar zastosować się do rad i nie upychać ryb na siłę. Czyli rozumiem, że połączenie pary Cylindricus i Alto Shell również odpada?
Bardzo przyjemny film i ciekawy zbiornik.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nigdy nie łączyłam alto shelli z cylindricusami. Cylindricusy to szczególne ryby. Napisałam o nich artykuł w Tanganika MAGAZYN. To ryby żyjace w szczelinach skalnych, raczej skryte. Dobrana para pięknie opiekuje sie młodymi. W naprawdę dużym zbiorniku można je łaczyć z innymi gatunkami, ale 240 litrów to mały zbiornik.

W mojej opinii powinniśmy tak łączyć gatunki i takie zapewniać im zbiorniki, aby ryby czuły sie dobrze. Mieliśmy je w ostatnie dostawie chwilowo z cyprichromisami i grupą Cyathopharynx w zbiorniku 220 cm długim i 60 cm szerokim. Były dwie pary. To film zrobiony 3 dni po przylocie z Afryki. 



Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przez ograniczone możliwości co do wielkości zbiornika, widzę, że wiele może mnie ominąć. Nie mniej jednak tak czy tak chciałbym stworzyć swoją miniaturową Tanganikę i zastosować się do wskazówek związanych z obsadą. Dziękuję za porady i film z Cylindricusami, pozdrawiam Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości