• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Gymnogeophagus mekinos MALDONADO

#1
Witam, w końcu pływają u mnie rybki , którymi interesowałem się już od dłuższego czasu. Mam taki plan, aby w okresie letnim trzymać je w ogrodzie a na jesień/zimę i wczesną wiosnę spowrotem do fishroom'u.
Niedawno także zacząłem mój mały eksperyment i ustawiłem a ogrodzie akwarium o wymiarach 100x60x50wys. - 300 L . Ułożyłem na dnie warstwę gliny z byłego 'naturalnego' oczka wodnego jakie przez kilka sezonów miałem i przykryłęm ją 2cm warstwą drobniutkiego piasku. Wsadziłem kilka trzcin ( też pozostałość po oczku) i jakiś korzeń.  Woda jest jeszcze mętna od gliny ale wyklaruje się ..  kilka dni temu w akwarium pojawiły się pierwsze rybki - Wielkopłetwy ( Macropodus erythropterus ) . oraz Pyrrhulina australis którą mam od Arsika z jego wyprawy do Urugwaju. Pomimo spadku temperatury w ostatnich dniach ( w pewnym momencie było 16.5C w akwarium) Ryby mają się dobrze i pływają po całym akwa w poszukiwaniu jedzonka. Ponieważ wlałem tam na początku całe wiaderko z tym co udało mi się złapać w innym stawku (  nawet nie stawek a małe rozlewisko bez ryb) , zawsze jest tam coś do skubania .. 

Co do gymnosów to najprawdopodobniej są to Gymnogeophagus australis ale trzeba będzie poczekać aż podrosną - teraz mają max.4 cm i mniej. Mam ich 6 szt. i na razie pływają w 90L w fishroomie. Czekam aż eskperyment z akwa w ogrodzie się zakończy i uznam że mogę je tam wpuścić ..

Pomimo tak niewielkich rozmiarów kolorki już mają niesamowite. Co będzie później ..Smile

Pozdrawiam
   
   
   
   
   
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gymno,wiadomo, piękne jak każde.
Planujesz rozmnożyć Pyrrhuliny ? Są przepiękne.
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ciekawe co z nich wyrośnie - przypuszczam ze znamy lokalizację? Smile

Zdjęcie Pyrrhulin boskie.

Nad akwarium jest jakiś cień? Bardziej niż spadków temperatur obawiałbym się nadmiernych upałów.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Też mi podobny projekt chodzi po głowie. Wielkopłetwy trzymałem w 90l kastrze. Wpuszczałem dwa na wiosnę i wyławiałem kilkanaście czasem kilkadziesiąt na jesień.
Trzymam kciuki za Gymno.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jak nie rozmnożysz tych Pyrrhulina to Ci gradobicie przyślę.... Tongue
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Witam, będę starał się je rozmożyć i zobaczymy co wyjdzie .. Wygląda na to że mam 5 samców i 3 samice. Ale narazie widziałem tylko jak samce obierały sobie rewiry ale bez zapraszania do nich samic - przepędzały wszystkie ryby bez wyjątku... Zawsze podobały mi się smuklenie ( Copella, Pyrrhulina, Copeina ) i rozmnażałem już z powodzeniem C.arnoldi, C.carsevenensis, C.nigrofasciata . Teraz mam C.meinkeni i widziałem jak składały ikrę al cała pleśniała ... niestety mam tylko jednego samca który na początku ostro brał się do roboty a teraz jakoś nie chce ... 
Poniżej zdjęcia z tarła oraz jedno zdjęcie Pyrrhulina ..

Akwarium stoi w dość zacienionym miejscu , tylko rano i wieczorem jest nasłonecznione tak więc powinno być ok. Zobaczymy jak to wszystko się rozwinie ..Smile

   
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Chyba nie muszę mówić, że z moim podejściem do ziemków, to zaklepuję już f1 Big Grin. Śliczny projekt, śliczne śmigacze i śliczne gymnosy Smile.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A ja myślałem że to ramirezy Wink
Ciekawe jak będą wyglądać jak wzrosną. 
Marcin, do robienia tzw. kałuż to Ty masz talent. Wrzuć proszę tu fotkę swojego bagien bo bardzo mi się podoba.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam, nie wiem czy chodzi Tobie o to al'a oczko wodne które miałem w ogrodzie ..Smile Kiedyś wyglądało całkiem całkiem ale teraz zmieniła się koncepcja, oczko zostało przeryte i .... tak od roku jest tylko dół w którym na potęgę rosną pałki wodne. W czasie deszczu dół napełnia się wodą i tyle ..Smile Ale .....jest to także niewyczerpany zapas podłoża do akwariów ..
Własnie zrobiłem pomiary w akwa w ogrodzie..

ph: 8
NO2 : <0.01
NO3 : 0.00 ( woda w fiolce była całkowicie przeźroczysta .. nawet w moich akwariach z satanoperkami gdzie robię częste podmiany nigdy nie miałem tak kompletnego zera ...)
Temp. dzisiaj rano : 18.5 C

Pierwsze ryby są już tam od tygodnia. Ciężko je zobaczyć ponieważ woda "zakwitła" i zrobiła się zielona. Największa intensywność zakwitu glonów była tak ok. po tygodniu, teraz powoli znika. Do wczoraj nie było tam jeszcze żadnej filtracji - teraz założyłem sumpa z gąbką. Myślę zresztą ,że osady denne i tak wykonają całą robotę - i co widać po testach -  wykonują ..Smile . Diana Walstad Górą ! Smile

Ryb nie karmię bo widać po brzuchach że mają co jeść , są tam :

Macropodus erythropterus - 3szt.  - docelowo 7 szt.

Pyrrhulina australis - 3 szt.  - docelowo 8 szt.


Pozniej wrzuce tam jeszcze młode gymnosy .


Akwarium ma wymiary 100 x 60 x 50 wys.


Pozdrawiam .. 
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Witam, krótki filmik z akwarium w ogrodzie poniżej. Gymnosy smigają smiało więc projekt raczej się udał. Problem miałem tylko z wielkopłetwami i jak 3 z nich postanowiły poskakać , odłowiłem resztę i są w domu ..Smile



Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości