• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pochłaniacze wilgoci - jaki wybrać?

#1
Witam,

Potrzebuję porady odnośnie pochłaniaczy wilgoci i myślę, że macie doświadczenie i w tym temacie J Niestety mój kącik akwarystyczny znajduje się w małym pomieszczeniu i w okresach „zimnych” pojawia się tam sporo wilgoci. Chciałbym coś z tym zrobić i zredukować jej pojawianie się do minimum. Proszę zatem o opinie nt stosowanych przez Was pochłaniaczy wilgoci. Wiem, że wybór jest spory. Które z pochłaniaczy sprawdzają się u Was? Z góry dzięki za odzew J Miłego dnia
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej. Nie mam doświadczenia z pochłaniaczami wilgoci , ale jeżeli ci to pomoże to napisze jak to było u mnie.  
Mam w piwnicy sporo szkła , i do kiedy miałem baniaki niezbyt szczelnie pozakrywane , to miałem olbrzymi problem z wilgocią. Zbierała mi się głównie na zimnej ścianie i płytkach na podłodze. Ale kiedy wszystkie baniaki znalazły sie pod przykryciem nie ma mowy o wilgoci gdziekolwiek. W akwariach mam zostawione jedynie szczeliny po 5mm . Takze zastanów się czy masz dobrze akwaria przykryte i czy pochłaniacz będzie ci potrzebny. Słuchaj nawet jak zostawię dwa wiadra wody bez przykrycia na dzień to na następny czuć już w piwnicy wilgoć , także kazda większa odkryta część akwarium sprawia że w pomieszczeniu robi sie wilgotno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za odpowiedź. Masz rację Smile Jedno akwa mam przykryte pokrywą, a drugie (krewetkarium) od miesiąca trzymam odkryte. Niby jest bez grzałki i parowanie nie jest wielkie ale jednak na tak małe pomieszczenie pewnie sporo tego się zbiera. Racją też jest, że zbiera się na chłodnej ścianie i oknie. Skoczę do szklarza i niech przytnie szybę nakrywową Smile Jeśli nikt nic specjalnego nie poleci to po prostu zakupię taki zwykły pochłaniacz za 9zł i na kilka miesięcy wystarczy. Jeszcze raz dzięki i miłego dnia Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Możesz dociąć sam z pleksi. Lżejsza i nie tłukąca
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
O i to jest myśl Smile jakiej grubości pleksi polecacie? Nie bawiłem się nigdy tym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pleksi się wygina  od różnicy temperatury. 
NIE polecam.   miałem tak poprzykrywane akwaria u siebie  i wymieniłem na szkło
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
zgadzam się może się wygiąć jeśli położy się diody COB, świetlówkę lub naświetlacz, które produkują sporo ciepła. Ja mam standardowe z marketu. Na małe akwaria są ok. Wielką zaletą są wszelkie przeróbki. Przy większych akwariach trzeba już szukać grubszych z powodu wygięcia przy długich i szerokich płytach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nad moim akwarium mam dwie lampki z gu10 zawieszone około 25-30 cm nad akwarium. Pleksi 8mm i co podmianę wody obracam wybrzuszenie do góry. Fakt, nie są to małe pleksi, 49x 69 cm
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Proponuję dokleić do plexi poprzeczki np. amelinowe Big Grin klejem (na gorąco, bądź chemicznie, np. epoxy). Poprzeczka z profilu zamkniętego (prostokątnego, kwadratowego, lub trójkątnego, puste w środku - dość istotne, gdyż zawsze to jakiś tam ciężar dodatkowy jest, a ponadto puste w środku jest sztywniejsze), lub otwartego (profil T bądź H - nawet profil C będzie ok, ale ten z kolei będzie gromadził kurz wewnątrz, dlatego nie polecam).

Taka konstrukcja powinna spokojnie dać radę i plexi nie powinna się wyginać (ona się uplastycznia od temperatury i opada pod własnym ciężarem). 

Przykręcania nie polecam, bo wkręty skorodują. Ewentualnie można jeszcze na nity amelinowe Wink

Profile można dostać w każdym markecie budowlanym w działach np. fliziarskim, czy meblowym.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
[-] Post Martinezio otrzymał 1 polubień od:
  • Czarny Komar
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Przykrycie akwarium to jedna sprawa.
Może trochę pomóc w kwestii parowania wody i wilgoci w pomieszczeniu.
Jednak zdecydowanie pogorszy oświetlenie akwarium. Nie wspomnę o walorach estetycznych takiego akwarium.

Może zatem wracając do istoty sprawy: za dużo wilgoci w pomieszczeniu.
Może warto się zastanowić nad wentylacją pomieszczenia?
To powinno rozwiązać problem skraplającej się wody a także nie będzie przeszkadzało (jak szyba nakrywkowa) w funkcjonowaniu akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości