• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Spuchnięte Jack Dempsey E.B.

#1
Hej,

Dostałem info, ze w naszym firmowym akwarium zaczęły chorować ryby. Jest tam od około miesiąca 8 Jack Demspey'ow E.B. Ryby maja ok.5 cm. Pomijając płochliwość, wyglądały ok. Teraz coś jest nie tak, w ciągu kilku dni padły 4 rybki. Główny objaw to opuchlizna brzucha.

Istnieje podejrzenie, że ryby były przekarmiane, bo szef mówi, że widział pokarm walający się na dnie. 2 dni temu zrobił na moją sugestię podmianę 1/3 wody i przestał karmić ryby. Sytuacja dziś znowu się powtórzyła, kolejna ryba jest bliska końca. 

Nie za bardzo mam jak zrobić badania wody (nie ma mnie w firmie), więc napiszę to co wiem, załączam też zdjęcia. 

Może macie jakieś podejrzenia...? :/
Zdjęcia i pozostały opis poniżej:
[Obrazek: 2kj1gdz8x767_t.jpg]


[Obrazek: t995ibso7kpo_t.jpg]


-----------------------------------
Pojemność zbiornika- 320l

Wymiary zbiornika- 200x40x40
Jak długo zbiornik funkcjonuje- kilka lat
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)- sump, żwir, brak roślin, aranżacja kamienna.

Obsada- 8x Jack Dempsey Electric Blue

Częstotliwość i wielkość podmian wody - 20% raz na miesiąc

Jak przyrządzasz wodę do podmian-kranówka, prosto z kranu

Czym ryby są karmione oraz jak często - 2 x dziennie pokarmy granulowane (dwa różne). Możliwe, ze ryby były przekarmione.

Objawy chorej ryby - Opuchlizna (zdjęcia), łuski raczej nie są nastroszone, ocieranie się o el. wystroju.

Czy ryby były ostatnio leczone - nie.
Czy do zbiornika doszły ostatnio jakieś nowe ryby - nie ma innych ryb.
Nechor
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Objawy wskazują na bloat Sad
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Załóżmy, że to bloat - czy postępowanie będzie w takim przypadku analogiczne do postępowania z pielęgnicami afrykańskimi (zawsze myślałem, że to tylko ich dotyczy ta choroba)?
Nechor
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Rzadkie podmiany, brak roślin, przekarmianie- wszystko się złożyło na zgony tych ryb.

Bloat może dotyczyć wszystkich ryb, jest to po prostu inwazja bakterii i pierwotniaków, która prowadzi do wielonarządowej niewydolności.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości