• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: niezrozumiałe zmiany pH

#1
cześć

mam problem następujący:
akwarium około 530 litrów plus sump 130, napełniane woda zmiękczaną żywicą jonowymienną (na całym domu jest złoże sodowe a potem przed akwarium wodorowe). Do tego mała dolewka kranowitu o twardości betonu (woda z jury krakowsko-częstochowskiej = płynny wapień). 
Akwarium działa od 2 lat. Przez cały ten okres parametry były dość stabilne z pH w zakresie pomiędzy 5 i 6, czasem do 6,5 jak się bardziej rozleniwiłem z wymianą złoża. 
Do tego jest hydroponika i azotowe parametry trzymają się nisko (w okolicach 20). Były problemy z akumulacją fosforanów więc dorzuciłem pochłaniach fosforanów i glonowe problemy uległy minimalizacji. 
Jakiś czas temu dołożyłem biopelety (Tropic marine NP bacto tricks) żeby jeszcze poprawić parametry azotowe. 
Po jakimś czasie zacząłem mieć problem z pH. Walczę większą ilością podmian (do podmiany idzie woda mocno kwaśna i bardzo miękka) ale jak mnie nie ma 2 dni to woda ma pH stabilne koło 7,4-7,6 przy GH 0 i Kh 8. (wysokie kH wynika ze sposobu zmiękczania). fosforany na dzisiaj około 1,2 bo złoże się już chyba wyczerpuje. 
Przyznam, ze nie bardzo rozumiem w jakim mechanizmie NPBT miało by alkalizować wodę... 
ktoś ma jakieś wytłumaczenie czy muszę eksperymentować z wywalaniem złoża i patrzyć co się stało. Bo alternatywa jest, że coś innego się dzieje i muszę winnego (znaczy wiem, że ja jestem wienien Wink ) szukać dalej Smile 

pozdrawiam i dzięki

Michal
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(13-05-2017, 12:58 PM)Michal_N napisał(a): Walczę większą ilością podmian (do podmiany idzie woda mocno kwaśna i bardzo miękka) ale jak mnie nie ma 2 dni to woda ma pH stabilne koło 7,4-7,6 przy GH 0 i Kh 8. (wysokie kH wynika ze sposobu zmiękczania).
Przyznam, ze nie bardzo rozumiem w jakim mechanizmie NPBT miało by alkalizować wodę... 


Wysokie KH nie ma prawa wynikać ze sposobu zmiękczania. Kationit wodorowy całkowicie zabiera nam (wodoro)węglany, więc otrzymujemy wodę o zerowej zasadowości. Jeżeli masz KH na poziomie 8n to nie ma co liczyć na niskie pH na poziomie takim jakim miałeś - ba!, takie pH jak masz jest już graniczne przy takiej zasadowości.
Zmierz zasadowość wody do podmian.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(13-05-2017, 15:46 PM)Greek napisał(a):
(13-05-2017, 12:58 PM)Michal_N napisał(a): Walczę większą ilością podmian (do podmiany idzie woda mocno kwaśna i bardzo miękka) ale jak mnie nie ma 2 dni to woda ma pH stabilne koło 7,4-7,6 przy GH 0 i Kh 8. (wysokie kH wynika ze sposobu zmiękczania).
Przyznam, ze nie bardzo rozumiem w jakim mechanizmie NPBT miało by alkalizować wodę... 


Wysokie KH nie ma prawa wynikać ze sposobu zmiękczania. Kationit wodorowy całkowicie zabiera nam (wodoro)węglany, więc otrzymujemy wodę o zerowej zasadowości. Jeżeli masz KH na poziomie 8n to nie ma co liczyć na niskie pH na poziomie takim jakim miałeś - ba!, takie pH jak masz jest już graniczne przy takiej zasadowości.
Zmierz zasadowość wody do podmian.
Cześć
na pewno masz rację ale ta woda w zasadzie cały czas takie miała. 
Czy zmierzyć tą zasadowość?

MN

Acha i celem wyjaśnienia to KH oczywiście nie wynika ze zmiękczania tylko proporcja wynika. KH jest w wodzie po zmiękczeniu takie same jak przed zmiękczeniem tylko GH spada z 22 do 0...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zasadowość, czyli parametr który mierzy się testem KH Smile

Cały czas miała KH około 8 i pH 5-6? To by świadczyło albo o bardzo silnym nasyceniu dwutlenkiem węgla, albo o nagromadzeniu i rozkładzie martwej materii organicznej w dużych ilościach (stara woda, mało podmian). Jesteś pewien, że nie wykonywałeś tych pomiarów (kiedy pH było 5-6) na krótko po podmianach, zamiast po dłuższym czasie?


Cytat:Acha i celem wyjaśnienia to KH oczywiście nie wynika ze zmiękczania tylko proporcja wynika. KH jest w wodzie po zmiękczeniu takie same jak przed zmiękczeniem tylko GH spada z 22 do 0...
To w takim razie tutaj nie ma kationitu wodorowego, a jedynie sodowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Cześć podmiany to mam bardzo małe, tak po 10-15 l więc cokolwiek bym z tym nie robił wpływu raczej nie ma na pH w sensie braku stabilności. 
Wodę to testów biorę zawsze z sumpa, na powrocie z akwarium czyli dobrze wymieszaną. 
Z tym jonem sodowym to nie jestem pewien czy on wymienia tylko Ca i Mg pozostałe po pierwszej żywicy czy też wymienia wszystko (lub część) z sodem włącznie na H+.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(13-05-2017, 19:42 PM)Michal_N napisał(a): Cześć podmiany to mam bardzo małe, tak po 10-15 l więc cokolwiek bym z tym nie robił wpływu raczej nie ma na pH w sensie braku stabilności. 
To dawne niskie pH bym tłumaczył po prostu brudną wodą, skoro podmiany są tak oszczędne (chyba że codzienne?) - o ile oczywiście pomiary były prawidłowe. Może teraz intensywniej ją odświeżasz?


Cytat:Z tym jonem sodowym to nie jestem pewien czy on wymienia tylko Ca i Mg pozostałe po pierwszej żywicy czy też wymienia wszystko (lub część) z sodem włącznie na H+.

Nie rozumiem za bardzo dlaczego jon sodowy miałby coś wymieniać, natomiast skoro zasadowość zawsze miałeś mierzalną to nie miałeś kationitu wodorowego i nic się nie wymieniało na H+. Kationit sodowy nie pozwala na pozbycie się (wodoro)węglanów, stąd zostaje nam zasadowość.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Trochę się nieprezycyzyjnie wyraziłem ale tak czy siak zwróciłeś uwagę na sprawę kluczową - KH powinno być mniejsze, muszę to wyjaśnić i sprawa się rozwiąże... Całe KH (GH też) powinno pochodzić z dolewki kranowitu... idę grzebać. Dzięki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości