• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czosnek

#31
Stosujecie/podajecie jakieś gotowe witaminy dla ryb dostępne w sklepach??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Ja podaje Af fish v
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Większość moich ryb jest typowo mięzożerna (nie licząc dwóch gatunków z rodzaju Telmatochromis).
Resztę ryb karmię praktycznie samymi mrożonkami, jeśli chę dodawać czosnek do pokarmu, muszę kupić jakiś granulat (grubszy dla dorosłych Altolamprologusów i drobniejszy dla muszlowców).
Jako że @Ruki raczej przekonał mnie co do kwestii niewielkiej skuteczność pokarmów suchych z zawartością czosnku, będę musiał do granulatów sam dodawać czosnek.
Wolłbym uniknąć robienia roztworów, wolałbym wysuszyć, zmielić i dodawać po szczypcie przy karmieniu granulatem.
Czy to w ogóle bezpieczne, bo z czosnkiem zapewne łatwo jest przesadzić i można stracić ryby.
Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Kolejne pytanie, czy ma sens przekrojenie ząbka czosnku i zywczajne włożenie go do wody? Jeśli tak, to jaka ilość na 725-750l akwaria?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Suszony to już inaczej niestety działa, jednak w "soku" jest najwięcej mocy. Jak nie chcesz się bawić w roztwory to kup jeden z gotowych preparatów, przykładowo:
https://akwarium24.pl/akwarystyka-morska...osnku-10ml

Trudno jest przedawkować tak, by stracić ryby.

Co do czosnku w wodzie, to kilka razy stosowałem jako dodatek przy leczeniu wiciowców. Nie polecam, bo woda śmierdzi potem sakramencko. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: LukaszW85
#35
Rozmrażasz mrożonkę i na pozbawiony wody pokarm wyciskasz świeży sok z czosnku. To jest najskuteczniejsza metoda podania na problemy wewnętrzne ryb.

Z kolei ja inaczej niż większość robię roztwór z 1 ząbka. I wystarcza, ja problemów nie widzę. Ryby też , a karmię podobno ryzykownym pokarmem - tubifex, ochotka , wodzień żywy. A więc samo zło.
@LukaszW85
1 ząbek na 750l - taki jest u mnie przelicznik. Nie więcej.

Sam ząbek nic nie da - chyba że masz zbrojniki - lubią possać.

@Ruki
Przedawkować czosnek bardzo prosto - ryby od razu dostają "pier...Ca" latają jak opętane. Najlepszym wskaźnikiem neon - traci kolor momentalnie i jeśli podmiana nie idzie natychmiast - akwarium w plecy.

Fakt woda ma specyficzny zapach - solanki na wędzonkę - kto co lubi.

Parę razy próbowałem zwiększać dawkę - na szczęście neony tylko jako wskaźnik były stratami.
Piszę o żywym czosnku, Polskim zimowym - słabszy, albo letnim ( biały ).
Z preparatami nie mam za wiele wspólnego .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: LukaszW85
#36
To ciekawe w sumie, bo u mnie(czy jak pracowałem w Afrykarium) szły większe dawki niż u Ciebie i speedowania nie zauważałem.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Taki mnie pomysł naszedł - jakby kupić Tropical Gel Formula i do tego dodać "sok". Dostaniemy gotowego żelka do skarmienia bez jakiegoś namaczania pokarmów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
(12-05-2022, 11:42 AM)adams2121 napisał(a): Przedawkować czosnek bardzo prosto - ryby od razu dostają "pier...Ca" latają jak opętane.
Tego się boję, wolałbym podawać bezpieczną dawkę, która nie zagraża życiu czy zdrowiu ryb. 
Przetestuję może najpierw na rybach z mniejszego zbiornika.
 
(12-05-2022, 11:39 AM)Ruki napisał(a): Jak nie chcesz się bawić w roztwory to kup jeden z gotowych preparatów, przykładowo:

Chyba od tego zacznę, dziękuję.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Jakoś nie mam zaufania do tych sklepowych specyfików ani pokarmów ani wlewek, suszonego nigdy nie stosowałem do akwarium również nie wlewam roztworu. Używam roztworu ale moczę w nim granulat- z dwóch ząbków wychodzi mi słoiczek 200ml. Używam do tego celu wyłącznie hikari te granulaty puchną jak gąbka. Wlewam porcje 20-30ml do miarki po syropie wsypuję porcje granulatu i za 10 min do akwa. Stosuje przez 5 dni nie więcej, pomimo dość dużego stężenia nie zauważyłem nigdy żadnych niepożądanych efektów po tym "zabiegu". Z drugiej jednak strony dwudziesto-trzydziesto centymetrowego centralsa raczej ciężko podtruć Big Grin
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
[-] Post HOLSON otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: LukaszW85
#40
(12-05-2022, 11:39 AM)Ruki napisał(a): Suszony to już inaczej niestety działa, jednak w "soku" jest najwięcej mocy. Jak nie chcesz się bawić w roztwory to kup jeden z gotowych preparatów, przykładowo:
https://akwarium24.pl/akwarystyka-morska...osnku-10ml

Ocean nutrition robi gotowe mrożone miksy ze spiruliną i czochem:
https://www.oceannutrition.eu/products.a...and-garlic
https://www.oceannutrition.eu/products.a...and-garlic
https://www.oceannutrition.eu/products.a...and-garlic
mąka krupczatka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości