• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sens podmian wody

#1
Witam. Sytuacja jest taka. Woda w miejscu w którym mieszkam jest beznadziejna. Dość wysokie twardości i ph, ale również azotany na poziomie ok 30 mg/l i tutaj moje pytanie. 
Skoro przed podmianą wody sprawdzam No3 i test wykazuje niższy poziom azotanów niż w kranie, to czy jest sens podmieniać wode na te teoretycznie gorszą pod tym względem? Czy wystarczy dolewać odparowaną wodę (przy otwartym zbiorniku i ciepłym pomieszczeniu to ok 2,5l tygodniowo [akwarium 54l]). W zbiorniku sporo epifitów, obsada - kąsacze, filtr hamburski.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Podmiana wody to nie tylko obniżenie stężenia NO3, podmianami wody zmniejszasz też ilość fosforanów czy węgla organicznego. Ba, nawet zmniejszasz ilość hormonów czy feromonów w wodzie- które mogą działać w różnoraki sposób(spowaliniając wzrost, hamjąc tarła itp. itd). Dlatego zawsze jest sens zrobić podmiankę. Wink

Jeśli robisz tylko dolewki to pamiętaj, że na dłuższą metę będzie Ci się woda w baniaku coraz bardziej zasalać. Jak coś to dolewki rób z wody destylowanej/RO/demineralki.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ok. Dzięki. 
Na takie akwarium pewnie 10 litrów co tydzień? Czy mniej lub radziej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja się trzymam 20-30% podmianek, raz w tygodniu. Chyba, że sytuacja wymaga inaczej. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kup korpusy narurowe i lej przez nie. W ostatni daj żywice ktora wyciągnie Ci no3 i będziesz miał niedużym kosztem dobra wodę do podmian. Proste, wygodne i niedrogie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Albo wrzuć jakieś szybko rosnące rośliny - rogatka czy rzęsę. Patrząc na Twoje akwarium zrobią one dobrą robotę nie tylko usuwając azot, ale też zacieniając zbiornik.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jednak one nie usuną hormonów czy feromonów w wodzie - tak jak pisał Ruki.
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wklej w google takie zdanie : Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy Poczytaj,złóż i ciesz się wodą z kranu beż NO3
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(04-05-2017, 11:49 AM)Greek napisał(a): Albo wrzuć jakieś szybko rosnące rośliny - rogatka czy rzęsę. 

Z roślinami tego typu zawsze miałem problemy. Miałem kiedyś pistie, limnobium, rzęse i rogatka.
Wszystko rosnie dobrze do miesiąca po założeniu zbiornika. Później powoli zaczyna obumierać, korzenie z długich na 15cm topia się do takich 1 centymetrowych i z połowy tafli zarośnietej roślinami pływającymi zostają po 2-3 szczepki.

(04-05-2017, 17:03 PM)kukula napisał(a): Wklej w google takie zdanie : Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy Poczytaj,złóż i ciesz się wodą z kranu beż NO3

Czytałem o takich patentach. Żywice i te sprawy i doszedłem do wniosku, że jeżeli juz kombinować, to pokombinuje w strone zakupu filtra RO. 
Domowników już przekonałem Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(04-05-2017, 16:03 PM)Adrian napisał(a): Jednak one nie usuną hormonów czy feromonów w wodzie - tak jak pisał Ruki.
Nikt nie napisał, że usuną Wink


Cytat:Z roślinami tego typu zawsze miałem problemy. Miałem kiedyś pistie, limnobium, rzęse i rogatka.

Wszystko rosnie dobrze do miesiąca po założeniu zbiornika. Później powoli zaczyna obumierać, korzenie z długich na 15cm topia się do takich 1 centymetrowych i z połowy tafli zarośnietej roślinami pływającymi zostają po 2-3 szczepki.
Powiem szczerze, że w takim razie nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje Sad Jakkolwiek rzęsa, pistia, czy rogatek są dla mnie zrozumiałe, bo sam miałem problemy, tak rzęsa rosła mi zawsze dobrze. Może za rzadkie podmianki i zbyt "stara" woda?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości