• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsady vs. akwaria

#21
(28-04-2017, 06:15 AM)MatB napisał(a):
(27-04-2017, 23:22 PM)bernard napisał(a): Mateusz - zdecydowanie postaw duży zbiornik. 250 cm daje ogromne możliwości zarówno dla pielęgniczek, jak i innych ryb.
Moja sugestia - pomyśl o wyższym zbiorniku, inaczej - jeśli kiedyś zechcesz mieć większe ryby - w co Ruki nie wierzy, a ja tak Smile wtedy pożałujesz, że dałeś tylko 40 cm.
Super by było. Jest jedno ale. Nie mogę przekroczyć ustalonej masy całości. Ten litraż który podałem to max. Musiałbym skrócić akwarium. Tu odwieczne pytanie dłuższe czy wyższe? Szerokość chciałbym zostawić. Jaskinia ma pomieścić też inne graty nie związane z akwarystyką.
Dlatego projektu nie nazwałem "fishroom"Smile
W takim razie, skoro w tym miejscu nie może stanąć nic ponad 500 kg (a właściwie 500l) to ja bym wybrał standardowe 200/50/50 albo nawet 180/55/50 (gdybyś zdecydował się ruszyć także szerokość zbiornika).
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Wiedziałem, że łatwo nie będzie (każda pliszka swój ogonek chwali) ale dzięki wam mam już pewne przemyślenia:
1. Ruki do mpaw'a zgłoszę się na pewno. Mam nadzieję, że tym razem skutecznie. Ostatnio miałem kilka podejść do tematu, coś tam rozmawialiśmy a potem.. przychodziło życie i na pogawędkach się kończyło. Moja wina.
2. Hodowcą nie będę i bardziej interesują mnie obserwacje zachowań niż wydanie w świat licznych małych rybek. Fazi-poz ładnie to ujął, dzięki!
3. Tak jak napisał jeden z kolegów na forum (Filas?) akwarium powinno być długie na min 20xryba która będzie w nim trzymana. Coraz bardziej się z tym zgadzam dlatego "karpi" trzymał nie będę. Idąc tym tropem 50 na wys. może nie będzie potrzebne. Muszę sobie narysować takiego mega jamnika 250x40. Jak proporcję będą koślawe to będę skracał i podwyższał.
4. Bernard. Wiem, że to głos rozsądku i przemawia przez ciebie wieloletnie doświadczenie. Wezmę twoje i PiotraK uwagi na warsztat ale... akwarium to nie rodzina w razie czego można zmienićSmile a szansa na takie nietypowe szkło pewnie szybko się nie przytrafi. Tak mi zakiełkowało w głowie, że zamiana w salonie 170x55 na 200x50 nie powinna wywołać wojny i przyspieszonego pakowania ciuchów... placki na pewno się nie obrażą
5. Cychlida bardzo słuszna uwaga co do komplikacji projektu i kosztów. Muszę to sobie policzyć wszystko. Jedno wiem na pewno. Filtrację robię tak aby woda nie opuszczała akwarium. To jest mega wygoda i święty spokój.

Budowa ruszy nie wcześniej niż w sierpniu więc czasu na przemyślenia jeszcze trochę jest.

Jak ktoś ma jakieś filozoficzno-użytkowe przemyślenia to proszę się nie krępowaćSmile.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Dobra - ostatnia próba Smile
Jest jeszcze argument za krótszym i wyższym. Mając tak długie akwarium - jakieś filtry będą musiały popchnąć wodę, więc pomimo tego, że to "tylko" 500 l, będziesz musiał dać dużo mocniejsze (droższe w zakupie i eksploatacji) pompy. Nie chodzi tu o pojemność złoża, czy o zwykłą nadfiltrację, ale o wydajność (moc) pompy, która będzie musiała przepchnąć wodę na 2,5 m.
A teraz wytnij sobie z kartki papieru pasek 25/4 cm i zobacz jaki to będzie jamniczek, a następnie porównaj z paskiem 20/5 cm.
Masz trochę czasu, więc jeszcze jest nadzieja.... Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Jamniki są bardzo fajnymi zbiornikami Wink Baaaaardzo Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Zdecydowanie dwa baniaki. Ten większy w rozmiarze 220x45x50 bym wziął przy takim maksymalnym litrażu. Zawsze lepiej mieć zaplecze litrażowe. Baniak możnaby podzielić na dwie części, w dwóch rogach hamburgi, skoro filtracja ma się zamknąć w baniakach- obsłużą dwa mniejsze, a jak będzie potrzeba to i cały zbiornik. Taki pomysł mi się narodził w głowie po przeczytaniu tematu. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Rysuje sobie to wszystko i tak patrzę co mi bardziej leżySmile
Zapytam was może inaczej. Jaka obsada do kolonii apisto w baniaku 2m plus. I nie pytam o apisto tylko o całą resztę? Może obsada pomoże podjąć decyzję. Nie silę się na bardzo restrykcyjny biotop. Ma się zgadzać kontynent i parametry wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Zajrzyj do magazynu Cichlidae nr 2. Tam jest w tabelce takie ogólne zestawienie Apisto i reszty.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(29-04-2017, 11:08 AM)mimo12 napisał(a): Zajrzyj do magazynu Cichlidae nr 2. Tam jest w tabelce takie ogólne zestawienie Apisto i reszty.
To akurat znam ale jakoś nie widzę tych standardowych obsad do apisto w 500l zbiorniku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Dla kolonii apisto + małych ryb w toni wysokość szkła 30+ to zbędne nabijanie litrów, które nic nie wniosa Wink dajesz w toń 30-40 Nannostomus eques do tego równie duża grupa Kirysków i jarasz się jak głupi bateryjka kiedy to wszystko żeruje... miód... shutter count w aparacie się przekręci Big Grin


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(29-04-2017, 11:15 AM)MatB napisał(a):
(29-04-2017, 11:08 AM)mimo12 napisał(a): Zajrzyj do magazynu Cichlidae nr 2. Tam jest w tabelce takie ogólne zestawienie Apisto i reszty.
To akurat znam ale jakoś nie widzę tych standardowych obsad do apisto w 500l zbiorniku.

Zestawienia są standardowe, tylko że dajesz wszystkiego co towarzyszące więcej. Big Grin

Przy większych Apisto możesz spokojnie do obsady dołączyć mniejsze ziemki(Biotodomy) czy "skośnopręgie" czy skalary.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości