• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wzmocnienie komody pod akwarium 450l

#1
Cześć, 

jako że wielkimi krokami zbliżam się do założenia akwarium 450l, długo zastanawiałem się nad koncepcją szafki/komody pod nie. Po wielu projektach i godzinach spędzonych w internecie, postanowiłem przerobić komodę, która akurat wydaje się zbędna, a zarazem pasuje do reszty mebli w salonie. 

Komoda ma wymiary 140x40x80h. Akwarium planuje standard - 150x50x60h.

Komoda wygląda tak :

[Obrazek: d543a0572482b17fgen.jpg]

Tak więc, komoda już jest, wyglądem pasuje do reszty mebli, ale ale... jest za mała Smile Tak więc, pomyśłałem aby ją "powiększyć" oraz wzmocnić. 
Postanowiłem dołożyć blat oraz spód z płyty meblowej 18mm o wymiarach akwarium. Do tego zamiast dykty na plecy dać również płytę 18mm wpuszczoną do środka.

[Obrazek: e0f212c0e9601d05gen.jpg]


Żeby nie było tak kolorowo, wolał bym, żeby blat nie wisiał 10cm za komodą. Dlatego dał bym tam jeszcze ze 2, może 3 wzmocnienia z kantówek, lub regulowanych nóg. Coś jak poniżej : 

[Obrazek: b8de1af26b4a9eacgen.jpg]


Dla wzmocnienia całej konstrukcji, jako, że komoda jest wykonana z płyty 16mm, dałbym tu jeszcze wzmocnienia pionowe wewnątrz szafki. Postawiłem na 8 kantówek pionowych o rozmiarze ... - no właśnie. jaki dać wymiar kantówek ? Kantówki planuję rozłożyć po 4szt. na wewnętrzne komory szafki :

[Obrazek: 9207a9eb572fcee8gen.jpg]

No i najwazniejsze pytanie, czy taka konstrukcja wytrzyma malawi 450l ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Może być, pod warunkiem że plecy będą z konkretnej płyty a nie z tektury.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wytrzyma bez problemu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
pod warunkiem, że te wzmocnienia nie będą z płyty, a np. z litego drewna suszonego komorowo zabezpieczonego przed wilgocią (nie będzie się takie drewno skręcać)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jak dasz sztywne plecy i drugi blat pod wymiar szkła to będzie stało bez problemu. Przecież to tylko 450 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(25-04-2017, 21:06 PM)dzikakuna napisał(a): Może być, pod warunkiem że plecy będą z konkretnej płyty a nie z tektury.

Plecy z płyty 18mm, wpuszczone do środka, między płyty.

(25-04-2017, 21:44 PM)Pablito napisał(a): pod warunkiem, że te wzmocnienia nie będą z płyty, a np. z litego drewna suszonego komorowo zabezpieczonego przed wilgocią (nie będzie się takie drewno skręcać)

Wzmocnienia beda z drewnianych kantówek. Nie mam jeszcze pomysłu, jaki wymiar dać tych kantówek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wystarczą 30x30
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak rozwiazesz sprawe gornego blatu ? Nalozysz wiekszy na ten ktory juz jest czy demontaż starego i nowy na to ? 
Taki ciezar szafka przeniesie bez problemu bo masz 4 pionowe punkty podparcia w dosc malych odleglosciach, jesli dla wlasnego spokoju dolozysz kantowki to tez wyjdzie na plus. Moga byc 30x30 lub 30x50. Pomysl z plecami z plyty 18 tez jest super bo dodatkowo usztywni cala konstrukcje

W jakim programie robiles wizualizacje komody ?
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Większy blat planuje położyć na ten, który już jest. Zawsze to troche usztywni konstrukcję. Oczywiście go przykręcę lub przykleje (do ustalenia). 

Program to Solidworks.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jak przykleisz, a w przyszłości najdzie Cię ochota na to by coś zmienić to zapłaczesz nad tym. Dlatego radzę przykręcić Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości