• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zbrojniki

#1
W naszym zbiornikach jako ,, dodatek" często występują zbrojniki. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Zakładam ten wątek po to, aby poszerzyć wiedzę na ich temat:-)Zastanawia mnie to jak współegzystują w zbiornikach z pielęgnicami (sposób żerowania itp)? Nabyłem ostatnio zbrojnika panaqua. Mimo ogólnie dostępnych informacji o tym jak on brudzi (mieli drewno) zdecydowałem się na zakup złudnie licząc na to,że mały zbrojnik(5-7 cm)nie może dużo brudzić. Te złudzenia okazały się mylne a ja zdecydowałem się go sprzedać. Niestety moja filtracja nie była gotowa na udzwignięcie takiego ciężaru brudu i wiórków jaki zaczął produkować mi zbrojnik. Okazało się ,że ryba ta jest piękna lecz nie dla mnie. Chciałbym wystrzec się na przyszłość takich błędnych zakupów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po prostu nie kupuj drewożernych - panaque. Miałem 3 macussy L104 w 100litrach, aquael Unifiltr 750 + auqael midikani poległy. Gąbki wyglądały jakbym je z błota wyciągnął i to dwa razy w tygodniu.

Jest wiele zbrojników od praktycznie 7-8cm wzwyż.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Decydując się na zbrojnika trzeba o nim trochę poczytać. Informacji na temat tych najbardziej popularnych zbrojników jest dużo a google skieruje na strony  specjalistyczne jak PlanetCatsish.com czy L-Welse.com
Trzeba sobie również uświadomić, że potoczne określenie "drewnojad" określa ich preferencje pokarmowe. Panaqolusy to mniejsze zbrojniki np. L-104, L-204 nadające się do mniejszych zbiorników, ale w grupie kilku osobników potrafią wyprodukować "trochę" trocin.
Większe Panaque np. L-190, L-191 to już prawdziwe "cykliniarki" i nadają się w związku ze swoimi rozmiarami i ilością pyłu i trocin jakie produkują podczas żerowania do dużych zbiorników. Przy odpowiedniej filtracji i wielkości zbiornika "produkty uboczne żerowania" Smile nie będą aż tak uciążliwe.
Dla większości akwarystów zbrojniki znane są bardziej po numeracji "L" więc taką się posłużyłem, ale większość wymienionych zbrojników jest opisana naukowo i ma swoją nazwę L-104 Panaqolus maccus, L-204 Panaqolus albivermis, L190 Panaque nigrolineatus,
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Chodzi mi właśnie o preferencje pokarmowe. L-104 Panaqolus maccus trafia się bardzo często jako fałszywa Peckoltia vittata.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To prawda co piszecie. Najgorsze jest to,że wiedziałem o tym a mimo wszystko miałem nadzieję,ze taki mały szkrab nie zrobi bałaganu w zbiorniku o dnie 150×45. Moim rozwiązaniem kazała się sprzedaż gdyż nie miałem zamiaru ciągle po nim sprzątać i tym samym zwiększać filtracji. Jak karmicie zbrojniki mięsożerne tak aby ryby pływające nad nimi nie zjadły im wszystkiego?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeżeli ryby pływające w toni to straszne żarłoki, to pozostaje tylko podawanie pokarmu (dokarmianie zbrojników) bezpośrednio przed zgaszeniem światła. Zbrojniki takie jak L-114, L-600, L-014 im większe, tym śmielej wychodzą i konkurują o pokarm nawet podczas dnia.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja karmię godzinę po zgaszeniu światła, a skalary i tak się dokarmiają. Dlatego karmię raz w ciągu dnia i raz po zgaszeniu światła. Ale musisz sam ocenić. Nie które zbrojniki są odważniejsze inne mniej. U mnie L147 jędzą i wciągu dnia, a L201 tylko w nocy. L201 chyba jedne z bardziej nieśmiałych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Właśnie  mowa o L201:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Koledzy L 201 to hypancistrus. Wszystkie zbrojniki z tej grupy sa rybami skrytymi. Najczęściej zamieszkują rzeki o mocnym nurcie i dnie kamienistym. Miałem L 201 wielkości około 10cm .i widziałem je tylko w grocie. Jeżeli chcecie zbrojniki które widać częściej to proponuje z grupy peckolti (np. L 134).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Popieram kolegę. W moim akwarium l134 często widuje,ostatnio nawet l66 często widzę. L114 gdy osiągnęły 12cm coraz częściej widzę. Może zrobimy listę zbrojnikow które warto kupić bo je widać a nie tylko wiemy że je mamy😕

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości