• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [60l] rejony Rio Paraguay/Pantanal

#1
Cześć,

Akwarium 60l, 60x30x35, zalane kilka dni temu. Akwarium ma poslużyc parze Apistogramma borelli "Paraguay" WF. W akwa starałem sie umieścić rośliny z okolic jak w temacie - hydrocortyle leucocephala, sagitaria subbulata, limnobium, dodatkowo pojawil sie java moss oraz rogatek. Pływa póki co 6 Hyphessobrycon herbertaxelrodi, troche sa spore, ale nie zmieniam bo jest ich niewiele.


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć!

Jako wielki fan tych rejonów podpowiem - Sagittaria subulata to roślina natywna dla Ameryki Północnej. (http://www.gbif.org/species/5329014
Jakieś Sagittaria sp. w Południowej znaleźć można, ale nie łudził bym się zbytnio, że akurat to trawsko rośnie na obszarze Pantanalu (poszperam jeszcze w opracowaniach jakie mam). Lepiej byłoby pójść w jakieś Echinodorusy lub Lilaeopsis brasiliensis. Java moss to typowy Azjata Wink Rogatka też bym się osobiście pozbył, chociaż on akurat występuje kosmpolitycznie i pewno się go tam znajdzie Smile

Oczywiście te wskazówki mają na celu przybliżyć Cię do biotopu, a nie skrytykować Twoją pracę. Spróbuj też kombinować z liśćmi dębowymi by nie było widać ich kształtu - nożyczki Twoim przyjacielem, albo blender Wink

Powodzenia w przygodzie z tym fajnym rejonem świata.

EDIT: 

W nawiązaniu do podlinkowanego opracowania na obszarze Pantanal znajdziemy: 
Sagittaria guayanensis
Sagittaria montevidensis
Sagittaria rhombifolia
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dziekuje za wszystkie sugestieSmile Bardzo sobie cenie Twoje zdanie, bo nie ukrywam, że od Ciebie zaciągnąłem inspirację PantanalemSmile Jeśli chodzi o rogatka i java moss to zależało mi żebym miał na start trochę wiecej roślin aby szybciej ustabilizowały zbiornik. Mech też dlatego żeby dodatkowo zaciemnić dno i przełamać jasną zieleń hydrocortyleSmile Sagitaria wpadla mi w oko i myślełem, że z Pantanal, a teraz okazuje się, że pomyliłem ją z echinodorusem (kiedyś podmienię). W przyszłości jak sie rozrośnie wszystko to dodam pistię lub salvinię, a usunę lub zmniejsze ilość rogatka. Czy 15 w to nie za mało dla tych moich roslin? Chciałem dodać też cabombe aquatice, ale mam ja w innym zbiorniku z tym samym światłem i nie rośnie, wiec boje sie zaryzykować. Zdjęcie zbiornila wrzucę potem.

Liście to orzech włoski, ma świetną ciemną barwę i wolno się rozpada. Jest też kilka liści dębu. Dzięki za pomysł z nożyczkami, na to nie wpadłemSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
15W dla Cabomby będzie raczej za mało. Hydrocotyle spokojnie na tym da radę, Sagittaria - nie wiem, nie miałem nigdy Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Baniak Borelli klasa! Wink

W moich baniakach Sagittaria subulata albo marnieje, albo egzystuje, a mam podobne światło. Ale może skład chemiczny wody albo zbyt głęboko usytuowane kulki/ziemia jej nie pasują. U mnie zawsze miały płytko korzenie.

Orzech rozkłada się szybciej niż dąb, czy buk.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A czy coś jeszcze z ryb można byłoby tu dołożyć? Tak żeby pozostać oczywiście w biotopie Panatanal.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Do tego szkła jedynie Corydoras hastatus, ale raczej ich w PL teraz nie dostaniesz.
Jedyna opcja to ściągać z Niemiec.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Obecna aranżacja to 54l.

Nadal pozostaje biotop Rio Paraguay/Pantanal.

Usytuowanie korzeni nie jest ostateczne, będę nad tym pracowałSmile


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(01-08-2017, 11:09 AM)Mat32 napisał(a): Obecna aranżacja to 54l.

Nadal pozostaje biotop Rio Paraguay/Pantanal.

Usytuowanie korzeni nie jest ostateczne, będę nad tym pracowałSmile
Sporo czasu upłynęło od mojego ostatniego postaSmileZbiornik przeszedł metamorfozę. Jest to zbiornik nadal biotopowy, pozostałem wierny Rio Paraguay/Pantanal.

Mała aktualizacja:

Pojemność: 54l
Parametry: Ph 6,5 ,Kh 7, Gh 7
Ryby: Apistogramma Borelli, Otocinclus sp, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Nanostomus Beckfordi
Rośliny: helianthium bolivianum, helianthium tenellum, hydrocortyle leucocephala, pistia stratiotes, lemna sp.
Oświetlenie: świetlówka 15w, pokrywa
Podłoże: drobny piasek, torf pod piaskiem
Wystrój: korzeń bagienny, przycięte liście dębu, torf
Filtracja: filtr wewnętrzny Aquael
Ogrzewanie: 24-25 *C, grzałka z termostatem Aqua Szut
Poproszę o Wasze zdanie/sugestie/inspiracje?

Chciałbym serdecznie podziękować Kamilowi Hazy za wszelkie porady i wsparcie. Dzięki Kamil!


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jak się nazywają te długie trawki ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości