• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: oświetlenie

#1
bardzo mnie ciekawi fakt dotyczący oświetlenia dla pielęgniczek .. wiem że zbyt duża jego ilość nie sprzyja apisto gdyż się stresują i takie tam ale jakie są skutki niedoboru światła .. czy jak jest go za mało to może być to nie korzystne dla ryb ? w jaki sposób może to się odbić na ich zdrowiu ??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Musiałbyś trzymać Apiściaki cały czas w ciemnościach(zero światła rozproszonego). Smile Wtedy, po kilkunastu pokoleniach, dorobiłbyś się jaskiniowych odmian. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Już po kilkunastu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mnie interesuje co masz na myśli pisząc "za mało" lub "za dużo". Ryby w naturze nie mają wpływu na ilość dostającego się światła do wody. Te same gatunki zapewne trafiają się w różnych miejscach o różnym nasłonecznieniu lub nawet w bardzo zacienionych miejscach. Biorąc pod uwagę, że rozważasz apisto to sądzę, że mogą się trafić w naprawdę ciemnych miejscach w jakiś zacienionych ciekach wodnych (większych kałużach Tongue). Dlatego ważne co znaczy, że mają za mało światła - co masz na myśli?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(16-04-2017, 16:03 PM)mikonw napisał(a): Już po kilkunastu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Zapewne po 100 latach pierwsze cechy by były widoczne. Wink


Filas, jak najbardziej ryby mają wpływ na to na ile światła są wystawione- wiele gatunków wykazuje fototaksję dodatnią bądź ujemną.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ruki czytaj ze zrozumieniem Tongue "Ryby w naturze nie mają wpływu na ilość dostającego się światła do wody"
Żeby było prościej to chodzi mi o to, że nie mają wpływu na to w jakim miejscu przyjdzie im żyć - mogą trafić na wody mocno nasłonecznione ale mogą również trafić na mocno zacienione. Wtedy ich fototaksja nawet jak będzie baaaardzo dodatnia to i tak nie znajdą jasnego miejsca pod wodą Wink
Nie wiem co miał na myśli autor wątku pisząc, że światła może być za mało - kiedy jest ten próg żeby było go za mało?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
filas napisał(a):Żeby było prościej to chodzi mi o to, że nie mają wpływu na to w jakim miejscu przyjdzie im żyć - mogą trafić na wody mocno nasłonecznione ale mogą również trafić na mocno zacienione. Wtedy ich fototaksja nawet jak będzie baaaardzo dodatnia to i tak nie znajdą jasnego miejsca pod wodą [Obrazek: wink.gif]
A to ryby już nie mogą wędrować w poszukiwaniu odpowiednich dla siebie miejsc w strumieniu/rzece/jeziorze?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ruki ale "pompujesz" temat na siłę Tongue. Nie chce mi się rozpisywać, że ryby nie zawsze żyją w rzekach/strumieniach itp. czasami po porze deszczowej kiedy wody opadają to niektóre gatunki zostają uwięzione w miejscach w których nie mają gdzie popłynąć w poszukiwaniu światła bo im tak podpowiada fototaksja dodatnia. Ale nie o to chodzi w tym temacie. Kolega ma obawy czy zbyt małe oświetlenie nie zaszkodzi jego rybom ale nie mam pojęcia co oznacza zbyt małe oświetlenie !!! Moim zdaniem jeżeli oświetlenie jest to już wystarczy - bo to nie to samo co warunki jaskiniowe i ryby nadal będą funkcjonować normalnie, ale może się mylę więc chciałem dowiedzieć się coś więcej Wink
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
filas napisał(a):Kolega ma obawy czy zbyt małe oświetlenie nie zaszkodzi jego rybom ale nie mam pojęcia co oznacza zbyt małe oświetlenie !!! Moim zdaniem jeżeli oświetlenie jest to już wystarczy - bo to nie to samo co warunki jaskiniowe i ryby nadal będą funkcjonować normalnie, ale może się mylę więc chciałem dowiedzieć się coś więcej [Obrazek: wink.gif]
Dostał odpowiedź w moim pierwszym poście- zbyt mało światła w przypadku Apisto to brak oświetlenia+światła rozproszonego. Musiałby je trzymać w ciemni. Wink

Jednakże ilość światła i jego intensywność ma duży wpływ na zachowanie, wzrost i rozród ryb- poprzez oś szyszynka- podwzgórze-gonady oświetlenie "steruje" gospodarką hormonalną. Poniżej kilka ciekawszych prac:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20045426
http://www.sciencedirect.com/science/art...8014002974
http://www.sciencedirect.com/science/art...9615000521
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości