• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [600 l] Pterophyllum Altum - Rio Atabapo

#61
Tak się zastanawiam co im wpuścić do przekopywania dna. Deamony  czy Biotodomy wavrini  ??
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#62
Jak już to to drugie, ale nie wiem na ile biotki to kopacze. Demony potrafią być z wiekiem agresywne.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#63
Witam, faktycznie S.daemon mogą być z wiekiem agresywne ale wydaje mi sią że S.daemon będą tutaj lepszym wyborem. B. wavrini jak są młode , ładnie pływają w grupie, jednak gdy są starsze każda dorosła sztuka obiera sobie terytorium i broni go przed osobnikami swojego gat. oraz przed innymi rybami. Gdy wpusciłem " wnorusowe" ( populacja  z z Brazylii) Smile biotodomki do moich 680 L Wszystkie rozproszyły się i tak właśnie się dzieje. Ponadto moja druga populacja B.wavrini z Kolumbii  którą mam w drugim akwa 620L  robi dokładnie tak samo - z 8 szt. 4 wybrały terytoria i bronią ich. Nie są w tym może bardzo agresywne i nie gonią ryb po całym akwarium. Ale ciągła presja z ich strony powoduje, że inne ryby "siedzą " bliżej powierzchni wody. Podczas podawania pokarmu, wszystko wraca do normy ale tuż po "obiadku" znów agresja się nasila.  Z S. daemon jest o tyle łatwiej , że do czasu dobrania się par, nie ma agresji związanej z obraniem terytorium. Dopiero pozniej para może( i będzie) broniła wybranego miejsca ale do tego czasu jest spokój. Myślę , S.daemon będzie dobrym wyborem do takiego akwa. Możesz również spróbować kupić grupę 6-8 S.acuticeps. Myślę że one jeszcze bardziej "zaprzyjaźnią" się z Altumami i wszystkie razem w grupie będą majestatycznie przeszukiwać otwartą toń wodną twojego akwa w poszukiwaniu czegoś do przekąszenia ..Smile

Wracając do S.daemon, niewątpliwie jednak, po wyrośnięciu mogą wizualnie zdominować twoje akwarium i obserwator będzie miał wrażenie ,że zależało tobie właśnie na nich a nie na altumach... SmileSmile

Reasumując, możesz spróbować z biotodomkami ( tylko kup większą grupę 6-8 szt..) i na początku pewnie będzie cudownie, po ok. 1-2 latach może być problem. Z S daemon już mówiłem. Juruparoidy były by idealne ( S.jurupari, S.mapiritensis, S.leucosticta ...)  - równie dobre jak S.acuticeps...

Poniżej szybkie zdjęcie "z rąsi" mojego akwa - widać jak rozstawione są biotodomki ( w czerwonych "kółkach" ) A S.jurupari są przy powierzchni.  Biotodomki zazwyczaj rozstawione są bardziej równomiernie , tak że każda ma prawie równy obszar dna...
   
Pozdrawiam!

Rozwijając temat...

Oczywiście rozumiem , dlaczego zależy Tobie na tych dwóch gatunkach jako ryby towarzyszące, wszystkie występują w rio Atabapo wraz z Altumami, jednakże ja osobiście zmieniam nieco zdanie jeżeli chodzi o łączenie ryb w akwarium. Wydawało by się, że połaczenia ryb występujących razem w naturze jest najlepszym wyjsciem, ale nie do końca.. W naszych ciasnych akwariach panują warunki zupełnie inne niż w naturze i z pozoru doskonałe połączenie może być zupełnie nie trafionym.. W naturze biotki obierają terytoria a altumy i inne ryby mają gdzie odpłynąć, w akwarium już nie , szczególnie że na 1.5m2 będzie takich biotodom 5 ... To tylko przykład ale skłaniam się teraz ku łączeniu pod względem wymagań co do chemii wody lub pokarmu .. i tak aby nie wchodziły sobie w drogę ... Wrzucanie do akwarium ryb z tego samego biotopu, zapewne skończy się zwiększoną konkurencją pokarmową lub przestrzenną ( np. S.daemon i S.mapiritensis z rio Orinoco ... Niby idealnie - jak w naturze, ale w akwarium wszystkie próby tarła S.mapiritensis kończyły się w brzuchu S.daemon ...nie mówiąc już o wychowaniu młodych ...)

S.acuticeps nie występuje w rio Atabapo ale zachowuje się podobnie jak altumy, także pobiera pokarm z toni wodnej oraz bardzo dobrze toleruje kwaśną wodę ( moje problemy z S.acuticeps skonczyły sie jak przeniosłem je do akwa o pH 4.5 ..)
Dodatkowo , przekopią trochę dna ale nie będą przeganiały altumów ..Smile

Taka moja dygresja ... Pozdrawiam! 
p.s. bardzo ładny projekt  - Gratulacje ...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#64
Dzięki galimedes  za Mega obszerny opis.    
Docelowo  chce zejść do  3,7 - 4,0  Ph     i nie wiem czy coś oprócz demonów i Altumów da radę w takim kwasie.  
Sprawa  druga zbiornik jest przejściowy i jest moim terenem testowym   do budowy następnego  i większego.  Więc  myślę że zanim demonki by się ustatkowały i planowały jakieś gody to  doczekają sie większego szkła. 


Bardzo podoba mi się połączenie  demonów i altków i niestety wiem że  prędzej czy później może dojść do konfliktów.  A demonki to kawał rybska potem jest. 


Straszliwie choruje na tak naprawdę każdą satanoperce i   kiedyś się dorobie kilku fajnych baniek z Ziemiojadami. 


a i że tak spytam na marginesie   rozmnożyłeś Copella meinkeni ?     
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#65
(08-08-2017, 13:44 PM)Draughtell napisał(a): Docelowo  chce zejść do  3,7 - 4,0  Ph     i nie wiem czy coś oprócz demonów i Altumów da radę w takim kwasie.   

Crenicichla ntopthalmus da radę Wink I będą czuły się w takim kwasie wyśmienicie. Ale musiał byś rzucić na dno jakieś konary lub grubą korę i trochę liści żeby miałyby się gdzie kitrać. Mimo tak dużej powierzchni dna polecam jedną parę lub grupę młodych z których zostawisz 1 parę. U mnie skalary z nimi dawały radę. Dopiero gdy wyprowadziły młode trochę je podskubały, ale u mnie nie miały za bardzo gdzie odpłynąć w 375litrach.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#66
Wystarczy ze altumy już uszczupliły mi populację neona Smile  wszystki co mieściły im się do pyska już znikły.
A tak na poważnie to chyba pójde ortodoksyjnie w ryby z Atabapo i  postawie na Demony.   Tylko pytanko czy teraz da się gdzieś dostać młode ryby.
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#67
Można
http://www.amazon-exotic-import.de/stocklist.htm
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#68
Do zbiornika trafiło 9 sztuk   Satanoperca spp.  ( prawdopodobnie z Kolumbii)    5-6 cm kajtki  i  ciężko  cokolwiek na nich zaobserwować do jakiego gatunku mogą należeć.   Pomieszkają trochę z żyletkami  aż podrosną  i się  zobaczy czy zostają czy  trafią do innego szkiełka.
Jeden ich plus że Altumy zaczęły wypływać z ukrycia. Smile 


Ryją jak opętane, syfu w toni wody mnóstwo  klimacik  się zrobił bardzo fajny.


Jak się uda to spróbuje coś nagrać.
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#69
Pewnie mapirki , wrzuć filmik Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#70
Witam, przyłączę się do Wnorusa - dawaj zdjęcia...Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości