• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zagadka!

#71
(22-12-2017, 12:34 PM)cichy24pl napisał(a): Dziś woda z kranu śmierdzi chlorem i to konkretnie. Chyba takie przedświąteczne porządki sobie robią. Chyba odpuszczę dziś podmianę w kawalerce z kakadu

Masz RO?
Jeśli tak to powąchaj co leci z RO.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
no niestety nie mam. Na szczęście woda w kranie ma świetne parametry wyjściowe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
(22-12-2017, 11:46 AM)Lech-u napisał(a): Czyli sugerujecie, że "coś" przelazło przez membranę RO?

Co to mogło by być? Jaki związek?

A może macie jakiś "dodatek" za membraną? Jakiś uzdatniacz, mineralizator lub inne wynalazki, które po prostu padły?

Czy ta "zła woda" ma jakiś zapach (jeśli się to jeszcze da stwierdzić)?

Zwykłe RO. U mnie na szczęście powtórki nie było, ale jak widać membrana nie zawsze uchroni przed wszystkim... :/
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
(22-12-2017, 12:52 PM)Ruki napisał(a): ale jak widać membrana nie zawsze uchroni przed wszystkim... :/

Hmmm, to mnie bardzo zastanawia.

Wprawdzie w miejscu gdzie pracuję stosuje się podwójne membrany (ustawione szeregowo, czyli woda RO przechodzi na drugą membranę i dopiero potem do odbiornika wody), ale nie słyszałem, żeby "coś" co się pojawia okresowo lub stale w wodzie wodociągowej aż tak znacząco zmieniało parametry wody RO, żeby aż ryby pozdychały...

Co by to miał być za związek chemiczny, żeby tak ostro zadziałać? I to po przejściu przez RO?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Innej opcji, niż przebicie się przez membranę nie ma Wink. Wody dla pielegniczek nie mineralizuje, ani nie nawożę- więc podmiana wyglądała tak jak zawsze. Żarcie takie samo jak zwykle- ale je wykluczam, bo inne ryby też dostały i im nic nie jest. Jedyną różnicą w opiece nad tymi akwariami gdzie ryby padły była własnie podmiana.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
jest opcja płukanie sieci wodociągowej. tylko czym to robią. Przeważnie podają, że chlorem. Podają, że powinno się wodę przegotować lub odstać przed użyciem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
No, ale przebicie przez membranę jest możliwe jedynie przy uszkodzeniu membrany.
Więc jeśli raz się przez membranę coś przedostało to już tak będzie stale.


Teoretycznie chlor jest wyłapywany przez membranę.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
Słuchajcie, a może to trefny torf albo liście? - skoro podmieniasz czystą RO, nie mineralizujesz, żarcia nie zmieniałeś, to może coś się w tych akwariach zepsuło i spowodowało skok jakichś parametrów? Badałeś amoniak, azotyny?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
Dlatego ja profilaktycznie wymieniłem membranę.

Membrana nic nie wyłapuje i nic nie neutralizuje- ona tylko nie przepuszcza większych cząstek. Od tego są wstępne filtry sedymentacyjne i węglowe- jeśli przez nie przedostanie się jakaś aktywna substancja to może ona uszkodzić membranę.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
Masz jakiegoś "krasnala" który mógł podać do akwarium coś co zabiło?

Jakoś ta wersja z membraną RO mało przekonuje. Nadal nie wiem jaka by to miała być substancja, która się przecisnęła przez membranę i zabiła ryby.
Wszelką "biologię" wykluczam, bo żyjątka są zdecydowanie za duże, żeby przeleźć przez membranę. Pozostaje chemia lub... fizyka.
Nic się nie stało np. z grzałką?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości