• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma trifasciata

#1
Witam.

Poszukuję informacji na temat wysadzenia oka samicy pielęgniczki trójpręgiej.
Samica pozostała jako jedyna z miotu i odganiana przez samca została przeniesiona z pogryzanymi płetwami do innego akwarium (pływa teraz z simulansami, GH=3, pH=6,2-6,4, temp. 26-27*C). Fosforany i azotany nieznacznie wykazywane w testach (NO3 około 5mg/l, fosforany może z 1mg/l). Przy czym azotany i fosforany są dozowane, ponieważ dozuję także nieznaczne ilości CO2.
Akwarium (to, do którego jest przeniesiona), to patyki, liście, szyszki i korzenie, grota z łupiny, piach na dnie, a na tafli rozrośnięta wąkrotka i niezbyt silne oświetlenie.

Po przeniesieniu zauważyłem, że jedno oko jest wysadzone i poza tym ryba nie posiada innych niepokojących objawów. Przyjmuje pokarm, ale w porównaniu z simulansami to tak trzeba jej pod pysk podstawiać pędzelek z jedzeniem (simulanse są w jedzeniu szybsze). Obecnie ryby karmię mrożonymi pokarmami: siekany wodzień, oczlik, czerwony plankton, czasem żywy grindal. Pokarm jest podawany pędzelkiem i - aby coś zostało dla pielęgniczki - podsuwam jej ten pędzelek, aby pojadłaSmile

Nie potrafię natrafić na informację o wysadzonym oku (być może drugie też jest lekko wysadzone, ale to może być tylko wrażenie, więc pozostańmy przy jednym wysadzonym oku).
Ryba nie ma jakichś specjalnie widocznych objawów chorobowych (np. zmian skórnych, postrzępionych lub złożonych płetw, rozdęcia itp), nie widziałem też, jakie ryba wydala odchody (nie trafiłem na ten moment).
Do tej pory ryba przebywała raz w kąpieli (bardzo)krótkotrwałej, ponieważ nie chcę na pałę dawać chemii, ale też chciałem coś przedsięwziąć. Kąpiel: 0,5 litra wody i 5 kropel sera bactoforte.

No i mam problem, ze zdiagnozowaniem przyczyny...


EDIT:

- w drugim akwarium miałem rzekomo mieć dwie samice, ale najmłodsza okazałą się samcem[Obrazek: smile.gif]
Więc wyłowiłem go i dołączył do tej z wysadzonym okiem.
Co prawda jest może i za krótko, ale widać, że samiczka przybiera ładne barwy czując obecność samca.

Piszę o tym bo być może jest to taka przypadłość tych ryb?

P.S.: proszę Moderatora o skasowanie nadmiarowego postu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
EDIT:
- w drugim akwarium miałem rzekomo mieć dwie samice, ale najmłodsza okazałą się samcemSmile
Więc wyłowiłem go i dołączył do tej z wysadzonym okiem.
Co prawda jest może i za krótko, ale widać, że samiczka przybiera ładne barwy czując obecność samca.

Piszę o tym bo być może jest to taka przypadłość tych ryb?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości