• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Budowa filtra kasetowego

#1
Wywołany do tablicy zostałem zmuszony co nie co przybliżyć budowę takiego filtra kasetowego. Tak na prawdę jest to niczym nie różniący się filtr hamburski po za tym, że mamy to wszystko sklejone w jedną skrzynkę.

Zrobiłem szkic ogólny dla pomp Jebao DCT 3000-4000 i Atman 306. Są to przeze mnie sprawdzone pompy i optymalne wymiary kasety dla tych pomp.

Rzut dna:

   




Wymiary wlotu w przedniej ściance kasety:

5 otworów w przedniej sciańce 8mm szerokości i 5cm wysokości, które przechodzą w dno na 1cm długości. 

Zdjęcia z budowy są z mojej poprzedniej wersji. Zawsze jakiś pogląd dają jak się to klei.


   
   

A tak przyklejone do tła
   
   

Co potrzebujemy:


Formatki: z 3mm PCV http://plyty.fabertec.pl/pl/p/Plyta-PCV-...-czarny/94 docinają co do milimetra

dno: 161x181 mm 1 sztuka


przód i tył : 167x wysokośc od wzmocnienia do 5 cm nad piaskiem- 2 sztuki
boki: 181x wysokośc od wzmocnienia do 5 cm nad piaskiem 2 sztuki

paski do prowadnic: 60 x wysokośc od wzmocnienia do 5 cm nad piaskiem  1 sztuka później tniemy na 1cm paski

Gąbka:

160x50x wysokość od wzmocnienia do 5 cm nad piaskiem

Piszemy maila do biuro@wodatech.pl lub dzwonimy 572 969 011

i zamawiamy: Gąbka PPI 45 o wymiarach 160x50xh (wysokość od wzmocnienia do 5 cm nad piaskiem)+ kolor ( kolor sobie wybierz czarny lub niebieski)


Klej:

do twardych plastików firmy Technicoll.


Tak wygląda:

https://media.castorama.pl/media/catalog...6975_1.jpg


!!!WAŻNE!!!

W komorze pompy robimy z PCV lub kupujemy ruszt na którym będzie leżała ceramika i pompa. U mnie jest to ruszt dla gołębi, ale równie dobrze sprawdzają się kratki do zlewozmywaków lub kratka do wałka malarskiego.

Na tym ruszcie kładziemy ceramikę. Najlepiej w takiej siateczce na media z zamkiem. Na ceramikę kładziemy dopiero pompę.

Wylot z pompy robimy na peszelu lub rurkami PCV. Ja u siebie mam na rurkach. Do tych pomp bez problemu nadają się 1/2 cala i 1/4 cala bodajże Tongue

Wylot po przeciwnej stronie kasety na środek przedniej szyby:
   
   




Źródło jest tam po prostu więcej zdjęć:

http://forum.klub-malawi.pl/topic/17513-...m/?page=11
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Super wszystko opisałeś. Prawdopodobnie skorzystam z Twojego pomysłu Smile 

Zanim dodałeś temat, ja zaprojektowałem coś takiego. Tyle, że w tym przypadku powierzchnia filtracyjna jest sporo mniejsza od Twojego, bo ten jest węższy.

1. komora śmieciowa
2. komora na gąbkę
3. grzałka
4. złoże - pompa

[Obrazek: 6e37ae3bec279ebb.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Twoja wersja też będzie dobra. Mocuje się ją jako przesuwaną wzdłuż tylnej ściany. Tylko zauważ, że przy daniu kasety do prawego rogu będzie ciężko ustawić cyrkulację tak by gówienka wpadały do zasysu.

W mojej wersji woda kręci się w kółko i zasys jest od przodu co ułatwia wpadanie gówienek prosto do środka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie będę kombinował. Mozna by wlot dać od przodu tu gdzie gąbka. Wtedy to by była wersja na lewy róg. Tylko mysle ze wtedy była by mała powierzchnia filtrowania przez gąbke. Trzeba by za gąbka dac sciane na 3/4 wysokosci. Wtedy przepływ był by górą, przez całą gąbke.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
U mnie zasys mam od przodu a i tak zasysa całą gąbką. Wcześniej miałem wersję z zasysem w dnie kasety. Zrobiłem za mały otwór i wygięło mi przednią ściankę do środka. Jak chciałem powiększyć otwór to poszarpałem strasznie i musiałem zrobić nową kasetę. Zdecydowałem się na taki zasys i nie żałuję.

To jest wersja minimalna gabarytowo dla tych pomp. Można ciut pójść w szerokość tak aby zmieścić do środka blok z Purolite na NO3 lub grzałkę. Kombinacji jest wiele
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Filtr Pana Henryka z KM jakby ktoś jeszcze potrzebował tak to zobaczyć ze skimmerem i zasysem szczelinowym Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(09-04-2017, 20:22 PM)przerybiony napisał(a): zasysem szczelinowym 

Gdzieś czytałem, że się nie sprawdza ten zasys szczelinowy, i zrywali płytki zasłaniające gąbkę Smile


(09-04-2017, 19:11 PM)Pumba napisał(a): To jest wersja minimalna gabarytowo dla tych pomp. Można ciut pójść w szerokość tak aby zmieścić do środka blok z Purolite na NO3 lub grzałkę. Kombinacji jest wiele

Czy u Ciebie w akwarium masz taki sam wymiar o jakim piszesz, czy szerszy ? Bo widzę właśnie blok z Purolite.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Moja kaseta jest ciut większą bo jak zauważyłeś mam blok z purolite. Tutaj wstawiłem wersje z samą pompa bez "dodatków"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości