• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Monstera w akwarium

#21
A tam z samymi sadzonkami pokazujecie Tongue

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(27-11-2020, 19:29 PM)tuptuś napisał(a): A tam z samymi sadzonkami pokazujecie Tongue

Jakie gatunki monstery można trzymać w akwa (korzenie w wodzie) ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Wszystkie
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Część roślin, które posiadamy w naszym mieszkaniu przystosowana jest do hodowli wodnej. Oczywiście nie mam tutaj na myśli roślin akwarystycznych, a te "doniczkowe".

Rośliny mocujemy głównie na korzeniach drzew i gałęziach znajdujących się w akwarium. Dają one solidną podporę dla roślin, które puszczają bogaty system korzeniowy.

W naszych akwariach stosujemy często filtry, w tym filtry kaskadowe. W znajdujące się w nich wkłady ceramiczne "sądzimy" rośliny.

Najlepszą opcją jest wykorzystanie świeżo uciętych szczepek. Pozwoli to na wypuszczenie przez roślinę korzeni wodnych.

Z rośliną, która rosła w ziemi i zostanie przeniesiona do wody istnieje ryzyko, że się po prostu nie przystosuje do nowych warunków.

Korzenie są w wodzie jednak często roślina wypuszcza je tak długie, że po czasie sięgają one do podłoża w akwarium.

Nie posiadamy typowej aquaponiki więc w tej kwestii raczej nie posiadam doświadczenia.

Przykładowe rośliny, które hodujemy w ten sposób to: Monstera deliciosa, Monstera adansoni, Philodendron erubescens, Epipremnum aureum zwykle oraz w formie 'Neon'. Wszelkie rodzaje trzykrotek oraz Pellionia repens czy Ficus pumila.

Mieliśmy również w ten sposób prowadzoną Fittonia. Obecnie mamy też Aglaonemę.

Do takiej hodowli nadają się również Syngonium czy też inne odmiany Filodendronów, Skrzydłokwiat czy Zielistka.

Paprocie Nephrolepis hodujemy w ten sposób w formie pośredniej. Roślina rośnie w doniczce jednak jej wąsy powietrzne trafiając do wody puszczają nowe rośliny.

Taką hodowlę stosujemy w baniakach gdzie roślinność pod lustrem wody jest niewielka lub nie ma jej całkowicie. Jeżeli chcecie mieć takie rozwiązanie w roślinnym baniaku musicie pomyśleć o dodatkowym nawożeniu. [Obrazek: 91971db909082cbe54c9a0b262a0633f.jpg]

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Pięknie to wygląda, dzięki za wartościowy opis. 

Pytanko do tuptusia, doświetlasz to czymś? 

Ja na razie wsadziłem do akwarium skrzydłokwiata i zastanawiam się czy czegoś nie dołożyć, ale nie chce mi się montować doświetlania Tongue Skrzydłokwiat zdaje się da radę, przynajmniej na razie jest OK.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(28-11-2020, 19:53 PM)Topielec napisał(a): Pięknie to wygląda, dzięki za wartościowy opis. 

Pytanko do tuptusia, doświetlasz to czymś? 

Ja na razie wsadziłem do akwarium skrzydłokwiata i zastanawiam się czy czegoś nie dołożyć, ale nie chce mi się montować doświetlania Tongue Skrzydłokwiat zdaje się da radę, przynajmniej na razie jest OK.

Nie musiszdoswietlac poradzi sobie , ale jak daszdodatkowe to wystrzelił z nowymi lisciami
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
małozoolny, super, dzięki Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(28-11-2020, 19:53 PM)Topielec napisał(a): Pięknie to wygląda, dzięki za wartościowy opis. 

Pytanko do tuptusia, doświetlasz to czymś? 

Ja na razie wsadziłem do akwarium skrzydłokwiata i zastanawiam się czy czegoś nie dołożyć, ale nie chce mi się montować doświetlania Tongue Skrzydłokwiat zdaje się da radę, przynajmniej na razie jest OK.

Akwarium stoi w pokoju z oknami od południa. Rośnie to zadowalająco ale czeka mnie zmiana oświetlenia na punktowe od sufitu przy okazji doświetli rośliny. Monstery siedzą wciśnięte w szpary między szybami nakrywowymi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Witam, jestem tu nowy i chciałbym pod pytać czy monstera nadaje się do akwarium w którym pływają uaru? Czy będą podgryzały jej korzenie bo słyszałem że znajdują się tam jakieś substancje toksyczne i nie chciał bym wytruć ryb. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(09-12-2021, 14:19 PM)Tomek85 napisał(a): Witam, jestem tu nowy i chciałbym pod pytać czy monstera nadaje się do akwarium w którym pływają uaru? Czy będą podgryzały jej korzenie bo słyszałem że znajdują się tam jakieś substancje toksyczne i nie chciał bym wytruć ryb. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Mam monstere deliciosa w akwarium z Pterophyllum scalare 'Manacapuru', Zimkami i zbrojnikami. Nigdy nie podgryzały jej korzeni ani innych roślin

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości