• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Odkażenie zbiornika

#11
Podepnę się pod temat.
A jak należy stosować ten Virkon? Roztwór do wody i tak sobie akwarium "chodzi" przez kilka dni, czy spryskanie suchego akwarium? Chciałbym zdezynfekować jeden ze zbiorników (choć żadnego paskudztwa w nim nie ma), a przy okazji pozbyć się ślimaków (samo osuszenie na kilka dni może nie być wystarczające). Czy Virkon jest do kupienia w aptekach, czy raczej w sklepach z chemią?
Co sądzicie o Perhydolu jako środku do dezynfekcji?
A może jest jakiś preparat akwarystyczny, który spełni moje oczekiwania?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Perhydrol jest do tego najbardziej nadającym się środkiem. Ja osobiście dezynfekowałem chloraminą którą załatwiłem sobie od znajomej ze szpitala. Mam jej jeszcze z pół reklamówki i pewnie starczy mi jeszcze na długo. Ale jak bym nie miał to najprawdopodobniej bym dezynfekował akwarium płynami do toalet np.  Tytanem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Wymyte rośliny i sprzęt odkażałam w siarczanie miedzi (II), płukałam, a potem w nadmanganianie. Oczywiście wszystko później musiało być jeszcze raz dokładnie umyte i odmoczone. Szkło dokładnie myłam, suszyłam kilka dni i spryskiwałam spirytusem medycznym 70% z chloraminą. 70% to najskuteczniejsze stężenie etanolu
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Cytat:A może jest jakiś preparat akwarystyczny, który spełni moje oczekiwania?
Chloramina. Wink

Cytat:Czy Virkon jest do kupienia w aptekach, czy raczej w sklepach z chemią?
Najprościej i najszybciej to u weta kupisz.

Cytat:A jak należy stosować ten Virkon? Roztwór do wody i tak sobie akwarium "chodzi" przez kilka dni, czy spryskanie suchego akwarium?
I pierwszy i drugi sposób jest dobry. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Dzięki za odpowiedzi.
A na koniec takiej kuracji - wystarczy opłukać akwarium i wkłady filtracyjne czystą wodą?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Tak, wystarczy porządnie wymyć czystą wodą.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
400g Virkonu na 200l akwa wystarczy do odkażenia korzeni? Bo nie uśmiecha mi się kupno ilości do otrzymania stężenia zalecanego przeciwko chorobom zakaźnym( 20g/1l)...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Leków też podajesz 1/10, zamiast efektywnej dawki? Żeby odkazić musisz zastosować wymagane stężenie....
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Tyle, że w opisie Virkonu dla niektórych przypadków( były opisy akurat dla drobiu) napisano, że dawki 0,1% są wystarczające. Stąd moje pytanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
To chyba rzeczywiście nie jest zbyt ekonomiczny preparat przy założeniu, że wlewamy roztwór do akwarium z wodą i pozwalamy mu działać przez kilka dni.
Do spryskania szyb wystarczy 10g/l, więc można założyć, że na zbiornik 120 cm zapewne wystarczy 30 g. Natomiast, aby zrobić roztwór do akwarium z wodą - po to, aby środek odkaził również filtry, piasek, czy korzenie to przy takich proporcjach potrzeba prawie 2,5 kg tego środka - taniej wyjdzie nowe akwarium Smile
Wygląda więc na to, że lepiej odkażać akwarium suche, a wkłady filtracyjne, rurki, czy inne elementy wyposażenia odkażać w jakimś większym wiadrze...
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości