• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Płeć O. heterospila

#1
Cześć,
mam prośbę o pomoc w rozróżnieniu płci O. heterospila. Ryby od roku są u mnie, poprzedni właściciel twierdził, że prawdopodobnie jest to układ 1+2. Uczono mnie, że samiec ma wyraźnie zaznaczone czarne pasy, a samica jest jaśniejsza. I rzeczywiście, czasami największy osobnik robi się całkiem "gładki" (ostatnie zdjęcie sprzed kilku m-cy), co pozwala domniemywać, że jest to samica. Jednak oprócz przypadkowego "podszczypywania" nie zauważyłem u nich jakichś poważniejszych amorów, a dodatkowo czasami mam wrażenie, że zupełnie się od siebie nie różnią i stąd moje wątpliwości.
Zerknijcie proszę na zdjęcia (przepraszam za jakość - robione telefonem) i może ktoś mógłby pomóc w określeniu płci.


Załączone pliki Miniatury
               
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A poprzedni właściciel je rozmnożył, że tak ładnie określił ich płeć? Smile Wg mnie jeszcze teraz są za młode do jednoznacznej oceny. Obrys ciała mają podobny, więc teoretycznie twoje obawy mogłyby mieć uzasadnienie, ale chyba jeszcze musisz poczekać, a jak będziesz miał opcję to po prostu dokup jeszcze kilka.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Poprzedni właściciel tak twierdził ,że to prawdopodobnie układ 1+2 na podstawie tego, że jeden większy miał nieco inny odcień jak pozostałe dwa mniejsze i tyle Jezyk
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
OK Big Grin Różnica wielkości jest jakiś trop, ale te ryby mają zmienne ubarwienie i tu jest trudniej. Myślę że trzeba jeszcze poczekać.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Myślę że musisz poczekać aż uwydatnią się płetwy. U mnie chyba miały 1,5 roku jak różnice w płetwach zaczęły być widoczne. Co do ubarwienia chyba nie widzę różnic.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(06-04-2017, 17:13 PM)jaca303 napisał(a): Poprzedni właściciel tak twierdził ,że to prawdopodobnie układ 1+2 na podstawie tego, że jeden większy miał nieco inny odcień jak pozostałe dwa mniejsze i tyle Jezyk
Jacek, problem w tym, że największy bardzo często przybiera barwy charakterystyczne dla samicy Bezradny
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości