• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Testy do wody

#1
Question 
W necie znajduje się różne sprzeczne opinie na temat testów, dlatego postanowiłem się was zapytać jakie używacie. Przede wszystkim zastanawiałem się nad testami kropelkowymi Zoolek, z drugiej strony niektórzy mówią że lepsze są JBL, a jeszcze inni polecają paski JBL bo niby niczym do kroplowych się nie różnią, ale wolałbym unikać paskowych bo mam w tej chwili i nie jestem zadowolony. I jeszcze jedno pytanie, na co właściwie są mi potrzebne testy- pH, GH/KH, NO2, NO3 może jeszcze NH3, PO4, Ca? Rolleyes
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Testy na pH i gh/kh są, IMHO, obowiązkowe(albo ich elektroniczne odpowiedniki). Bez testu na NO3, NO2 i NH3 doświadczony akwarysta jest sobie w stanie poradzić, ale bardzo ułatwiają życie. Dla początkujących, a zwłaszcza dla jego podopiecznych, są miło widziane. Smile Inne testy można sobie spokojnie odpuścić. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dokładnie tak samo myślałem, teraz zostaje jeszcze kwestia wybrania firmy Zoolek czy JBL. Które używacie?
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Obecnie używam nw. testów Zooleka:
- pH (odczyn wody; dwuzakresowe: 4,5-9,0, 6,0-8,0);
- GH-KH (twardość ogólna i węglanowa);
- NO3 (azotany);
- NO2 (azotyny);
- NH3 (związki amonowe).
Paskowych też używałem, ale są mniej precyzyjne (chociaż o wiele wygodniejsze i szybsze w zastosowaniu).
Nie znam testów JBL, więc nie mogę porównać.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Najlepszym wyjściem byłby kwasomierz/ konduktometr elektroniczny 2w1, i do tego paskowe testy, do szybkiego sprawdzania związków azotu. Drogo, ale chyba możliwie najwygodniej.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
I którym testom tu wierzyć?

Woda ta sama, pomiar zgodnie z instrukcjami i dwa różne wyniki.


   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie wierzę Confused
Data ważności okey? 
Sprawdź na wodzie kranowej które dobrze pokażą .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
ja używam ph/kg/gh zooleku różnic pomiędzy JBL,em nie widzę natomiast NO2, NO3, Fe,K, PO4 to jednak JBL wg mnie są bardziej wiarygodne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(08-11-2017, 00:38 AM)Sloma napisał(a): I którym testom tu wierzyć?

jbl
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Możecie polecić które testy na pH są wygodniejsze przy wodach BW. Jak wiadomo zoolek ma tylko jedna próbówkę w której wodę miesza się odczynnikiem i odczytuje kolor. O ile woda jest przeźroczysta, to ok, ale taka herbaciana to chyba przekłamuje uzyskany kolor. JBL 6,0-7,6 ma dwie probówki i wartość się odczytuje porównują obie. I to uważam za lepsze. Ale w BW pH jest niższe niż 6 i tu ten JBl odpada. Natomiast JBL 3-10 działa tak jak zoolek czyli kolor wody może przekłamywać wynik. Z serą nigdy nie miałem do czynienia. Ph metrów jakoś nigdy nie brałem pod uwagę. Warto?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości