• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt XL

#1
Witam.

Na razie to projekt uzależniony od dostępności nowego miejsca.
Marzą mi się duże zbiorniki ale z uwagi na przestrzeń chciałbym je zbudować jeden nad drugim jak na szkicu.

Wyjściowe wymiary to: 300x100x70 cm
Dopuszczam możliwość zmniejszenia głębokości ze 100 do np. 90 a nawet 80 cm oraz zmiany długości pod jakieś standardowe wymiary szyb.

Część informacji co do ogrzewania i filtracji mam.

Część dużych zbiorników z tego forum jest budowanych w jednym poziomie. Jeden przypadek kolegi Filasa jest dobrym przykładem ale za to głębokość jego zbiornika jest mniejsza, więc warunki mogą się zmieniać.

Proszę o porady w zakresie budowlanym i tzw. wytrzymałościowym takiej konstrukcji.
Interesuje mnie:
- jakie materiały na bloczki czy może cegły lub coś innego
- jakie zaprawy uwzględnić
- sposób budowy, mocowania do ścian itp (zielony jestem)
- wymiarów profili stalowych dla dolnego zbiornika, który może być podparty np. też bloczkami jak na szkicu, oraz dla górnego gdzie podparcia na środku nie będzie.

Co o tym myślicie?
Pozdrawiam


.png   Projekt XL.png (Rozmiar: 9.37 KB / Pobrań: 358)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Sloma jak juz będziesz je mial to zaznacz od razu w projekcie małe miejsce noclegowe z karimatą i chłodziarką do pifka ..Smile

Wszytkie moje akwaria maja w miarę standardowa budowę i nie są jakieś olbrzymie. ale moge dodać, że ponieważ stoja na jednym regale i w sumie to jakieś 1800 L to profil 80x80x(2.5 lub 3). Będzie wystarczający ... Czyba że dasz dwuteownik i po sprawie ..
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pod dolny baniak wystarczy podmurówka. Zobacz poniższy film, projekt trochę większy ale podobny. 
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(24-03-2017, 12:45 PM)Sloma napisał(a): - jakie materiały na bloczki czy może cegły lub coś innego
- jakie zaprawy uwzględnić
- sposób budowy, mocowania do ścian itp (zielony jestem)
- wymiarów profili stalowych dla dolnego zbiornika, który może być podparty np. też bloczkami jak na szkicu, oraz dla górnego gdzie podparcia na środku nie będzie.

Sławek ja bym proponował bloczki betonowe murował bym je normalnie na zaprawe cementową .
Jeżeli masz mozliwość wpuszczenia profilu w ściany boczne to spoko , jak dodatkowe podparcie bym zakotwił w poprzek kątownik 50x50 możliwie gruby.
Pod dolne akwarium nie dawałbym jakiegoś grubego kształtownika i myślę że taki 60x40 spokojnie wystarczy skoro moe być w tylu punktach podparty.
U góry zdecydowanie zastosowałbym porządny dwuteownik.

Tylko prosze nie uciekaj już z szerokości Wink bo takie wymiary jak podałeś na początku to bajka.
Fajny projekt Smile Działaj i informuj ...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dolne postaw na bloczkach a górne możesz postawić na profilach tylko dałbym ich 5 po długości z przerwami 20cm. Od spodu można je połączyć poprzeczkami co dodatkowo wzmocni całość.
W swoim regale pod akwaria 200x60x45 dałem 3szt. 60x30x3 i nic nawet nie drgnie.
Powodzenia i czekam na ciąg dalszy Wink

Talknięte z tapka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ho ho ho u mnie niestety minimalizm ,a u Ciebie maksymalizm nadchodzi Smile
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(24-03-2017, 13:30 PM)tuptuś napisał(a): a górne możesz postawić na profilach tylko dałbym ich 5 po długości z przerwami 20cm. Od spodu można je połączyć poprzeczkami co dodatkowo wzmocni całość.

Jak tuptuś, ale zamiast profili zamkniętych możesz wykorzystać ceowniki lub dwuteowniki lub dwa ceowniki połączone jako dwuteownik, są wytrzymalsze na uginanie od profili i nie będziesz musiał dawać ich tak gęsto. Wystarczyłoby trzy, po brzegach i na środku.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Szerokie dno i wysokie szkło będzie w efekcie dawać spory nacisk. Jeśli płyty pod dnem się ugną to może być niefajnie.
321x100x70h żeby nie ciąć niepotrzebnie tafli z długości Wink

Talknięte z tapka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki za tę masę informacji. Jesteście super.
Tak jak na projekcie, pod dolnym zbiornikiem dałem te przestrzenie pomiędzy bloczkami myśląc o miejscu na jakieś pojemniki do przechowywania przedziwnych akwarystycznych dupereli, ale przy zastosowaniu dwuteownika (który jest wysoki) pod górnym zbiornikiem i rezerwując jakieś 30 cm przestrzeni nad dolnym akwarium to górne akwarium byłoby chyba za wysoko.
Przy dwuteowniku trzeba będzie stawiać dolny zbiornik bardzo nisko, tak jak na tym filmie od Piotrka.

Teraz wymiary się zmieniły 321x100x70h Smile
A jak z obciążeniem na podłogę? to będzie potężna waga przecież.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Cześć, po pierwsze zapraszam do mnie obejrzysz podobne proporcje na żywo.
Jakiego typu podłoga? O czym mówimy?
Ja bym to kleił z bloczków z silki albo z siporeksu - łatwiej, warstwę w której i na której wypadnie montaż profili zaszalował bym i zalał/podlał betonem - takie betonowe poduszki pod i wokół profili - dadzą mega stabilność i wytrzymałość.
Jeżeli możesz to rób jak najdłuższe - odnośnie szkła zapraszam do mnie pogadamy Wink

PS. Przepraszam - zapomniałem o tym o co mnie prosiłeś, teraz sobie przypomniałem dopiero, jeżeli nadal potrzebujesz to tym razem nękaj mnie i dręcz przypomnieniami bo ja pomimo wielu doskonałości posiadam spory defekt - sklerozę kosmiczną Wink
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości