• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Biotopy rzek

#1
Szukam serwisów/informacji/wikipedii dla biotopów. Czegoś gdzie można sprawdzić gatunki ryb i roślin w danej rzece, rejonie, miejscu odłowu itp,itd. A jeszcze jakby fotki były, filmy z nurkowania... to już super by było. Szukam pewnych źródeł o biotopie poszczególnych rzek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie ma jednej bazy. Trzeba wertować wiele źródeł, a o zdjęciach/filmach najczęściej nie ma co marzyć. W wątku o konkursie BADC 2016 bodajże padło kilka linków. Generalnie gbif.org oraz badania naukowe to teraz najpewniejsza opcja. Najlepiej jeszcze nawiązywać kontakty z ludźmi ze świata.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No właśnie udrękę mam z tym jakich mało. 
Ogólne materiały o amazonce są wszędzie ale już wejść w konkret dla danego gatunku to nawet jak znam miejsce czy rzekę to jest problem. Chciałbym żeby ryby i rośliny mi się zgadzały np z Rio Uaupes ale to jak z tyłkiem gołym przez pokrzywy się przeciskać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ale chodzi Ci konkretnie o wygląd danego biotopu, czy tylko o występowanie? Jeśli to drugie to te linki mogą pomóc: https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=6771
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
O to pierwsze. Konkretny wygląd, listę roślin, ryb z danej rzeki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Trzeba szukać. Jeżeli istnieją strony pokazujące takie dane jakich szukasz, to ja ich nie znam. Najbardziej wartościowymi źródłami tego typu informacji są naukowe artykuły lub publikacje. Coraz częściej są publikowane darmowe książki o rybach z całych dorzeczy. Pod tym względem przydatna jest nawet twarzoksiążka, bo niektóre strony, jak np. South American Ichthyology czy Africhthy często i gęsto dają cynk o istnieniu takich książek czy też artykułów.

Jeżeli chodzi o filmy to tobie akurat nie muszę tłumaczyć że najlepszy jest jutub Wink I wyszukiwanie nie tylko po angielsku, ale np. po portugalsku czy hiszpańsku (Peces del Rio bla bla...).

Masz jakieś konkretne dorzecze na myśli?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przerzucam YT od góry do dołu Smile Googluje aż mi dymi.
W malawi to jest prostsze. Filmów znurkowania bez liku. Tam nawet pH w zależności od głębokości jest podane. Miejsca, towarzystwo, sąsiedztwo. A w ameryce jest to takie niedokończone. Nawet jak skupię się na konkretnym gatunku to nie pisze z jakimi rybami żyje w jakich roślinach itd. Tego brakuje żeby móc z samego opisu zrobić biotop.  Tym bardziej, ze dla mnie pielegniczki to nowość. A skupiam się na rio uaupés i rio tefe póki co.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak skupiasz się na jakichś konkretach to szukaj ludzi, którzy coś wiedzą. Na facebooku masz grupy biotopowe "Biotope aquaristics" i "International biotope group". Tam jest kilka osób z ogromną wiedzą i chętnie się nią dzielących. Pytaj a znajdziesz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki. Grup nie znałemSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości