• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 450 litrów biotopowego Paludarium.

#1
Zainspirowany pewnym paludarium tutaj z forum Smile   już od dłuższego czasu planuje zrobić taki cud,   i po planach oraz znalezieniu miejsca, czas w końcu wziąć się za realizacje. 

Akwarium 450 litrów + jakieś 60/70 cm "lasu".

Fauna:  Jako że kocham rodzaj Pterophyllum  to nie mogło paść na nic innego jak Pterophyllum Altum.  
Dzikuski już u mnie pływają na kwarantannie  narazie w liczbie sztuk 3  ale docelowo stado będzie liczyć 7 sztuk.    
Na razie trafią do 450 , a za jakiś czas do większego/ wyższego akwarium. 


Paludarium będzie zamknięte.

Co chce uzyskać ?  
Tereny zalewowe z zatopionymi drzewami i korzeniami roślin nadwodnych.

Założeniem jest Rio Atabapo gdyż mam nadzieje że  stamtąd są moje ryby Smile 

i TU sie muszą uśmiechnąć do Fazi_poz Smile   
rosliny które niby tam występują to:
Bocageopsis multiflora:
Clusia candelabrum;

i kilka innych
Tylko że to wszystko są to olbrzymie drzewa Smile 

i tu prośba czy zna ktoś jakieś fajne biotopowe gatunki które pomogą stworzyć  wiszące/pływające podwodne korzonki.
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jakieś pnącza filodendron pnący, może storczyki, ale te o drobnych korzeniach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(20-02-2017, 14:17 PM)cichy24pl napisał(a): Jakieś pnącza filodendron pnący, może storczyki, ale te o drobnych korzeniach.
Ma być biotop więc konkretne gatunki występujące w danym odcinku rzeki. Tutaj nie ma miejsca na "jakieś".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Storczyki potrzebują wentylacji, o tym trzeba pamiętać przy wyborze gatunków. Najlepiej pytać w tej sprawie na forum o drzewołazach (http://drzewolazy.pl/forum/ ), tam chyba najwięksi spece od tego siedzą. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No i warto wspomnieć, że te hybrydy marketowe nie zawsze lubią zbyt dużą wilgoć.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ah to Atabapo... raczej bielsza z kart w moich zbiorach, bo mnie do dużych ryb nie ciągnie.

Coś poszperam, może wykluję jakieś informacje, ale na zbyt wiele bym nie liczył. Smile 

Jakby nie było rośliny nadwodne to nie obiekty moich poszukiwań zazwyczaj Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeśli miałyby to być tereny zalewowe, to musiały być jakieś wystające z wody pnie a na nich epifity. Dno liście, dużo liści.

(20-02-2017, 15:02 PM)sbc napisał(a):
(20-02-2017, 14:17 PM)cichy24pl napisał(a): Jakieś pnącza filodendron pnący, może storczyki, ale te o drobnych korzeniach.
Ma być biotop więc konkretne gatunki występujące w danym odcinku rzeki. Tutaj nie ma miejsca na "jakieś".

Znalezienie u nas w Polsce tych konkretnie tam występujących graniczy z cudem. Bo idąc to drogą to drewno do akwarium też by trzeba było importować. A to chyba zakrawa już odrobinę na szaleństwo. Filodendrony i storczyki występują na całym świecie, a który gatunek w tamtej okolicy to już trzeba poszperać. Ale uwaga filodendrony mają trujące soki. Co do storczyka wkleję zdjęcia o jakie mi chodzi. Testowałem storczyka żony, postawiłem na obudowie akwarium i wsadziłem korzenie do wody i było ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Biorąc pod uwagę foty typowego Igapó, które można znaleźć tutaj:


http://www.roggo.ch/thefreshwaterproject/rionegro.htm

raczej zbyt wiele nie rośnie na drzewach...

Tutaj opracowanie "florystyczne" z okolic Rio Negro (pi razy oko jest ok - najbliżej jak udało mi się znaleźć)

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(21-02-2017, 11:54 AM)fazi_poz napisał(a): Biorąc pod uwagę foty typowego Igapó, które można znaleźć tutaj:


http://www.roggo.ch/thefreshwaterproject/rionegro.htm

raczej zbyt wiele nie rośnie na drzewach...

Tutaj opracowanie "florystyczne" z okolic Rio Negro (pi razy oko jest ok - najbliżej jak udało mi się znaleźć)

Ślicznie dziękuje
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ale kolega chce odwzorować teren zalewowy. Gdzie drzewa wg. opracowania zalewa na wysokość nawet 15 metrów. Z tego wycinamy 50cm. Sytuacja w linii brzegowej jest zupełnie inna, nie wspominając o korycie rzeki. Podsumowując biorąc wycinek rzeki mamy przynajmniej kilka wersji wyglądu akwarium. Ale mamy przecież określone co chce kolega osiągnąć. Mi się jego wizja z korzeniami w wodzie podoba. Trudna do zrealizowania, ale przecież jednak możliwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości