• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 320x150x100h czyli 4800L Gnojówki ;)

#41
Rozkładanie podłogówki pod szkłem nie będzie tak wydajne jak umieszczenie jej w sumpie. Szkło jest izolatorem a nie przewodnikiem. Widziałem w sumpach nierdzewne węże od pryszniców w których płynęła ciepłą woda i ogrzewała zbiornik. Ale sądzę ze można by było puścić węże z plastiku czy gumy również. 

Czy projekt już ruszył czy nadal jest w strefie planowania?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
(15-05-2017, 21:01 PM)timus napisał(a): Rozkładanie podłogówki pod szkłem nie będzie tak wydajne jak umieszczenie jej w sumpie. Szkło jest izolatorem a nie przewodnikiem. Widziałem w sumpach nierdzewne węże od pryszniców w których płynęła ciepłą woda i ogrzewała zbiornik. Ale sądzę ze można by było puścić węże z plastiku czy gumy również. 

Czy projekt już ruszył czy nadal jest w strefie planowania?
Niestety szkło nie jest izolatorem. Izolator to materiał o przewodności poniżej 0,1 W/(m*K).

Dla porównania:

Szkło 0,8-1,4
woda 0,6
Beton 0,8-1,28
Stal nierdzewna 16,3
styropian 0,03 - 0,04
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
Nie jest typowym izolatorem ale znacznie izoluje oddawanie ciepła. Wiec wydajniej jest grzać wode niż wode przez szkło na dodatek grube... O to mi chodziło. 

Czytałem ostatnio wynik testów gdzie autor umieszczał grzałki w różnych częściach akwarium filtra itd.. Najekonomiczniejsze zużycie prądu było wówczas gdy zastosował grzałkę przepływową.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
Podłączę się do tematu ogrzewania
Mam sporo mniejsze akwarium niż powyższy plan ale to jednak będzie Ok 1500 litrów wody do ogrzewania
Pomyślałem o grzaniu właśnie sumpa, który będzie w piwnicy a tam temp jednak sporo niższa a szczególnie w zimie.
Znalazłem sterownik przemysłowy do którego podłącza się termopare (rodzaj czujnika temp) i który steruje zadanym zakresem temperatury (do tego jeszcze sam się uczy jak reagować na spadek i kiedy uruchomić zawór)
Sam sterownik włączał by i wyłączał zawór na rurze doplywowej do wężownicy - temp na piecu Ok 52-55 stopni - i tyle by wpływało do weżownicy
Zawór dodatkowo na wszelki wypadek byłby normalnie zamknięty - gdyby coś się miało stać z cewką żeby wody do 50 nie podgrzało

Co myślicie na o takim rozwiązaniu ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
52-50 stopni to max. dla wężownicy podłogówki, na piecu może być więcej. Zapewne przydałby się zawór sterujący temperaturą na wężownicę. No i czy zda to egzamin w piwnicy. Zapewne trzeba by było sump ocieplić inaczej straty ciepła mogą być duże i efektywność takiego ogrzewania może być mało wydajna. I pytanie dla bardziej obeznanych w temacie. Czy woda w sumpie nie będzie za ciepła dla bakterii??? Sump = mała ilość wody + 50st. z wężownicy. Myślę że może się to udać ale wszystko jak zawsze wyjdzie w praktyce. Kwestia bardziej wyregulowania. Efektywność cieplna podłogówki to 70w/m2.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
(16-05-2017, 19:31 PM)timus napisał(a): Nie jest typowym izolatorem ale znacznie izoluje oddawanie ciepła. Wiec wydajniej jest grzać wode niż wode przez szkło na dodatek grube... O to mi chodziło. 

Czytałem ostatnio wynik testów gdzie autor umieszczał grzałki w różnych częściach akwarium filtra itd.. Najekonomiczniejsze zużycie prądu było wówczas gdy zastosował grzałkę przepływową.


Gdyby szkło bylo izolatorem nie robiono by z nie grzalek Smile
Przykładów jest wiele.Podobnie jak korzenie drzew iglastych nie nadają się do akwarium.

Powielelanie mitów.Nie znam się ale się wypowiem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
Jeśli nagrzewa wodę w komorze pompy to bakteriom nic się nie stanie. Po drugie nijak się ma 50C w wezownicy do temperatury zadanej na sterowniku. Może być i 500C w wężu ale to sterownik reguluje jaka ma być konkretna temp. Indie pozwoli żeby doda w sumie nagrała się do wyższych temperatur.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#48
Załóż zawór mieszający z zewnętrznym czujnikiem i bez żadnych kombinacji będziesz miał sprawę załatwioną jeśli nie chcesz zbędnych problemów

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#49
(04-07-2017, 00:27 AM)TomaszAkwarystyka napisał(a): Załóż zawór mieszający z zewnętrznym czujnikiem i bez żadnych kombinacji będziesz miał sprawę załatwioną jeśli nie chcesz zbędnych problemów

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka

Niestety zawory mieszające są od 35 stopni także odpadają
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#50
No to się mylisz zobacz na znanym portalu aukcyjnym, już przerabiałem ten temat Smile

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka

Dla przykładu [Obrazek: 569270bbe6091b973d1a0934c759aed9.jpg]

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości