• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przedzielenie akwarium dla narybku

#11
Aluminium nie nadaje się do kwaśnej wody, rozpuszcza się. Ale nie na zasadzie "zaraz się zrobi dziura", tylko chodzi o to, że jest szkodliwe. Przynajmniej nas tak w szkole uczyli, żeby nie gotować kompotów w aluminiowych garnkach Wink
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Najprawdopodobniej spróbuję plexi. Ale nie wiem czy filtracja będzie jedna czy przedziale na pół i tyle.
Temperatura myślicie że będzie utrzymana jak nie będzie przepływu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Gąbka grubości 50mm będzie stała jak trzeba. Bez kombinowania z filtracją i ogrzewaniem. Przerabiałem już ten temat. W pierwszej próbie zmaściłem, bo gąbka miała duże oczka i 3-4mm przecinki wpływały w nie a mało który znajdował drogę na powrót. Zamówiłem więc 45ppi i było ok. Czyszczenie jak przy hmf, co 5-6 tygodni odkurzyć przy podmianie (polecam wcisnąć lejek w wąż, sprawniej się odkurza gąbkę).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Może dwa arkusze spienionego PVC, między nimi jakaś drobna siateczka i to sklejone silikonem? Na dnie i tylnej szybie wkleić małe kawałki PVC trzymające tę przegrodę i będzie git Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Rozwiązania:
1. Najprościej taką przegrodę zrobić z pleksji, wyciąć trochę nad wymiar, wsadzić lekko po skosie/zaklinować z nawierconymi otworami.   Problem jest z otworami bo nie wiadomo jakie duże, żeby ryby się nie przeciskały a i zabawy jest trochę. Mają coś takiego Chińczyki. (zanim Ci to przyjdzie to ryby pewnie urosną Tongue)
2. Siatka byłaby lepsza, ale pracochłonne jest wykonanie ramki.
3. Zwolnij jeszcze jeden baniak, bo i tak będziesz musiał to zrobić za 6-8 tygodni, nie będziesz przecież kisił ryb. No chyba że będzie po 20 szt narybku z gatunku, wtedy dzielenie ma sens.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Witam, ja często przedzielałem akwaria aby odseperować samice moich satanoperek z mlodymi od reszty stada. Wówczas stosowałem plexę. ale nie musiało to być szczelne połączenie ..  
W małym akwarium najlepsza wg mnie była by gąbka ( tylko taka od grubości 5cm w zwyż ..) - może dostosować sie do wymiaru akwa a czyszczenie ... Ja swoja gąbkę w hamburgu nie czyściłem juz przez 1.5 roku ...  i ciągle jest ok .. 

Co do plexy - to musi być równo i dokładnie przycięta . a najlepiej przyciąć ją  po 1-2 mm węższą niz akwarium , następnie wziąć standardowy wężyk akwarystyczny rozciąc wzdłuż nożykiem i nasunąć na obie krawędzie plexy. Wówczas stworzymy cos na kształt uszczelki i łatwiej będzie dopasować plexę .. 

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Tak czytam wątek i pomyślałem jeszcze o czymś takim nawiercone spienione pcv owinięte moskitierą która na bokach pcv jest przytrzymana przez U-kształtne plastikowe profile dostępne na stoisku z tymi kątownikami co się kupuje do przytrzymywania gąbki w hmf w obi, casto. Pleksi 5mm, profile 5mm będzie pasować a jak jest problem z "zakotwiczeniem" tego po środku akwarium to zrobić po skosie - przekątna prostokąta. Oczywiście wylot z filtra po drugiej stronie przegrody żeby wymusić obieg wody, natomiast grzałka w "komorze" bez filtra.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Dziakakuno ja nie hodowca Paluszkiem i chce po prostu odchować po 15-20szt narybku dla zainteresowanych. 

Rzeczywiście z gąbką 5cm może i nie byłoby problemu z przedzieleniem. 

Podjadę dzisiaj do catoramy i zobacze jakie materiały tam dostanę. 

Mam jeszcze jeden pomysł ale nie potrafie go nawet narysować , więc jak coś mi z tego wyjdzie to pokażę na zdjeciu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Witam. To mój pierwszy post i pierwszy samodzielnie wykonany patent na podział akwarium. Miejcie litość. 
[Obrazek: UPrIsCg.jpg]
Opiszę krok po kroku co i jak. 
Ja się dopiero uczę i jeśli popełniłem jakieś błędy proszę śmiało krytykować(nie hejtować, na hejt, hamstwo i prostactwo nie odpowiadam).

Pewnie nie musiałem odzdzielać całego narybku ale postanowiłem mimo wszystko, co wydaje mi się dla dobra rybek zrobić. 

Potrzebne będą:
1.Listwa elektroinstalacyjna. Jak długa zależy od wielkości akwarium.
2. Coś do cięcie listwy. Kto co ma. Mi umarła szlifierka kontowa i musiałem radzić sobie cążkami do cięcia drutu, nożem i papierem ściernym żeby wyrównać końcówki. Za kontownik służył mi głośnik ale dałem radę i efekt końcowy uważam za zadowalający. 
3. Klej na gorąco(sylikon).
4. Cienka siatka. Ja użyłem wcześniej wygotowanego(około 15 minut wystarczy) kawałka firanki. Na dniach od znajomego mam dostać siatkę z której robi się sitko do łapanie ryb, to zmienię. Ma razie jest jak jest.
5. Metrowka. 
6. Nóż.
7. Papier ścierny o grubej ziarnistosci. Ja użyłem 100.
8. Pisak.
[Obrazek: OYWVqg3.jpg]
Sposób wykonania. 

1. Ramka z listwy.  
Mierzymy w wewnątrz wysokość i szerokość akwarium. 
Z wysokością nie ma problemu, listwy po prostu, tniemy na wysokość akwarium. 
Jeśli chodzi o szerokość musimy pamiętać,  żeby uwzględnić szerokość pionowych listw w moim przypadku to 2,5 cm razy dwa. Czyli od pomiaru odjąłem 5cm i 5 milimetrów na szczelinę,  którą wypełnię klejem. Nie musimy wtedy starać się robić idealnej ramki. Ja ten błąd popełniłem robiąc pierwszą, co widać na pierwszej fotce. Nie pasuje idealnie i jest cała powyginana.
1. Mierzymy. 
[Obrazek: jzLABfZ.jpg]
2. Tniemy. Tak samo pokrywki.
 [Obrazek: OkhpxLv.jpg]
3. Rownamy. Najlepiej pod kontownik. Ja akurat nie miałem więc użyłem obudowy głośnika.
 [Obrazek: KYdE0ZY.jpg] [Obrazek: W4YpuTM.jpg][Obrazek: IIqDdPy.jpg]
4. Ważne jest żeby dokładnie przetrzeć/matować grubym papierem końcówki, klej lepiej będzie trzymał.
[Obrazek: DQhG1x7.jpg]
5. Ramki składamy jednakowo i kleimy z każdej strony.
[Obrazek: mSGoJ5B.jpg][Obrazek: HTnXyO1.jpg]
Ważne jest żeby z strony na którą musimy nałożyć pokrywki, [Obrazek: 9Gu4vjj.jpg]nie zaciapać klejem. Czekamy aż klej wystygnie. 
Mocno byłem zdziwiony jak fajnie wszystko trzyma się kupy. Ramka jest wystarczająco mocna, że jeśli będzie mieli problem z założeniem siatki nie ma opcji żeby się rozpadła w rękach.
6. Nakładamy siatkę(firankę) i blokujemy ją pokrywkami.
[Obrazek: PnYRgw9.jpg][Obrazek: xkh4nMF.jpg]
Docinamy siatkę i przypalamy zapalniczką wystające nitki. 
[Obrazek: uteDn8j.jpg]
7. Tak jak pisałem wyżej. Powinna powstać szczelina między ramką a szybką akwarium. Na ściance ramki dajemy pasek kleju. Jak gruby zależy jaki odstęp wam wyszedł. Dodatkowo klej uszczelnia nam ramkę i blokuje przed przesuwaniem się przegrody w akwarium.
[Obrazek: DWthPmQ.jpg][Obrazek: EM5t29m.jpg]

Efekt końcowy :-)
[Obrazek: ooUpcsZ.jpg]
Mieczyki i Artemia.
[Obrazek: 1KB4jzI.jpg]
Boks na skalary. 
[Obrazek: i4UJzuB.jpg]
Zbrojniki. 
[Obrazek: mG6kjB3.jpg]
Większe meczyki. Pochwały się za roślinki. 
[Obrazek: 7reciCy.jpg]
Jako że skalary złożyły ikrę na filtrze w głównym akwarium i chcę tym razem dać im się nią zaopiekować z powodu,  że poprzednie trzy wylęgi zjadł mi grzyb postanowiłem także oddzielić je w akwarium głównym. Szczególnie agresywne są zbrojniki. Nie boją się skalarów i zjadł poprzedni wylęg. Jak na razie się sprawdza w 100%.
[Obrazek: BQKjljR.jpg]
[Obrazek: MAwkI2W.jpg]

Cały post pisałem na telefonie i mam nadzieję, że na komputerach wygląda to poprawnie. Jakbym jakieś błędy przeoczył, piszcie poprawimy.  Jestem ciekaw waszych uwag. 
Zdaje sobie sprawę, że nie wygląda to zbyt estetycznie ale dobro moich rybek jest dla mnie ważniejsze. 

Pozdrawiam saallter.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Saallter, patent z firanką i ramką na podzielenie akwarium może i dobry, ale to co robisz rybom jest ZŁE. Przecież musisz to widzieć. Malutki zbiorniczek podzieliłeś na jakieś fiolki. Abstrahując od wielkości tego "kotnika", poco rozdzielasz zbrojniki i mieczyki? Z resztą mieczyki odchowywane w takich warunkach silnie skarleją.
Co do skalarów, to często tarlaki same pożerają ikrę. Jeśli woda jest zbyt twarda to ikra również się nie rozwinie.
Nie napisałeś nic o parametrach wody i wielkości akwariów.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości