• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wymiana wkładów w filtrze RO

#21
Ja nie płuczę membrany. W mojej instrukcji o tym nie było. Tylko płukanie nowych prefiltrów żeby pyłem węglowym nie zasyfić membrany.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Mój filtr działa trzeci rok z hakiem i przewodność mam 8 uS i serio u Mnie idzie tego RO trochę. Filtr kupiłem najtanszy jaki był na allegro. W ciągu dnia w 12 godz złapię 20 litrów RO w nocy w 8godz złapię 20 litrów. Nie zaglądałem do niego pod wannę ani razu Smile

Ale Panowie ja mam kranówkę która ma 360 uS .. więc myślę że największy wpływ ma na żywotność ma właśnie woda która idzie do filtra.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Może nie chodzi o płukanie membrany tylko korpusu albo zlaniu trochę wody po świeżym podłączeniu. Zazwyczaj radzą brać wodę ro po zlaniu ok 20l po pierwszym podłączeniu. Moze to masz w instrukcji bo samej membrany się nie płucze inaczej.

Mój filterek robi niecałe 20l w ciągu godziny przy temperaturze niecałe 10 stopni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(06-01-2017, 13:05 PM)aquafan napisał(a): Greek ja sobie tego nie wymyśliłem że prefiltry wytrzymują ok 6 miesięcy. To mi powiedzieli w profesjonalnym sklepie gdzie kupowałem filtr RO. Filtr sedymentacyjny to tylko zwykły papierowy machanik i rozpada się pod wpływem chloru po jakimś czasie.Ja już nabyłem niemiłych doświadczeń z powodu braku wymiany prefiltrów zgodnie z zaleceniami. Być może w akwarystyce słodkowodnej nie ma aż takiego znaczenia jakość wody z filtra RO. Niestety w morskim akwarium nie ma miejsca na błędy w jakości wody, kto takie akwarium ma dobrze o tym wie.Tam drobna zmiana parametrów wody od razu odbija się na życiu w zbiorniku.Niech sobie każdy używa filtra jak chce. Moje doświadczenia opisałem i tyle.
Pozdrawiam
A ja nigdzie nie piszę, że sobie wymyśliłeś. Jak u Ciebie w morskim było potrzebne użytkowanie w taki a śmaki sposób to nie mam powodu żeby tego negować. Tylko że jak widzisz nie jesteśmy na forum morskim, a doświadczenia Kolegów w ich praktyce mówią zupełnie co innego Wink

No i "profesjonalny" sklep jest słabym źródłem informacji, z uwagi na to że owe informacje mają wpływ na ich zysk Wink



(06-01-2017, 13:23 PM)bernard napisał(a): Gdzieś na forum był podany przelicznik na twardość - może ktoś z Was zna ten przelicznik?

Nie ma czegoś takiego jak przeliczanie przewodności/TDS na twardość, bo to tak jakby przeliczać konie mechaniczne na prędkość.
W tym temacie to zostało poruszone: https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...#pid119633
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Swoją drogą, ilość chloru w kranówce już na wejściu jest na tyle mała, że zajście niekorzystnych reakcji chemicznych już w filtrze sedymentacyjnym jest stosunkowo niska. Do membrany chlor na pewno nie dojdzie. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
W instrukcji napisali wyraźnie, że przepłukuje się membranę (po odłączeniu ogranicznika) w celu usunięcia pod dużym ciśnieniem drobnych zanieczyszczeń.

To jeszcze jedno pytanie.
Natleniacie wodę z filtra RO oczekującą na wykorzystanie do podmiany? Czy i ewentualnie jaki miałoby to wpływ na parametry wody?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Natlenienie podwyższy jej pH("wytrącisz" z niej dwutlenek węgla).

Ja tam nigdy ani nie napowietrzam ani nie mieszam, nawet jeśli mi stoi 200l RO w beczce. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Ja nawet staram sie jak najszybciej ją wykorzystać aby własnie ph nie zdążyło wzrosnąć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Też tak robię. Skoro jednak założyłem ten temat to dobrze wyciągnąć z niego możliwie dużo wiedzy Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(06-01-2017, 00:49 AM)Ruki napisał(a): Bernard, taki wzrost to jeszcze nie powód do obaw. Niech filtr trochę pochodzi, niewykluczone że jak się prefiltry ciut przytkają to od razu spadnie przewodność "dobrej" wody. Sprawdź za 100-200 litrów. Smile
Łukasz, miałeś rację. Przewodność spadła do 14-15 us, a pH do ok. 6,0.
Jest ok Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości