• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wymiana wkładów w filtrze RO

#11
Podczas tej wymiany nie ruszałem membrany. Wymieniłem tylko dwa filtry (prefiltry)
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(06-01-2017, 00:34 AM)aquafan napisał(a): a Ruki ma może wodę ze studni.
Pozdrawiam

Mam krakowski syfny kranowit. Smile
No jak tak rzadko wymieniam wkłady, po co miałbym kłamać? Smile


Bernard, taki wzrost to jeszcze nie powód do obaw. Niech filtr trochę pochodzi, niewykluczone że jak się prefiltry ciut przytkają to od razu spadnie przewodność "dobrej" wody. Sprawdź za 100-200 litrów. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Ruki nie twierdzę że kłamiesz. Po prostu jestem zdziwiony, że tak długo wytrzymują Ci prefiltry. Ja po pierwszej wpadce wymieniałem zawsze max co pół roku. Dwa wkłady to koszt ok 25 zł , a na membranę trzeba 90 wydać. A do tego jeszcze strach czy wszystko w akwarium będzie w porządku.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ben. Sprawdź może po prostu co masz w instrukcji. W mojej był podany horyzont czasowy lub ilość uzyskanych litrów. Jako że z filtra korzystałem mało więc wybrałem sobie to drugie (tak na oko bo przecież nie robiłem notatek) Smile. Czasowo to wyszło po dwóch latach od startu czyli mniej więcej tak jak założyłem - kupiłem zapasowe prefiltry od razu w komplecie. Membrana na 4 lata i wymiana prefiltrów w połowie. Pamiętam też po wymianie chwilowy wzrost wydajności, ale niestety szybko wszystko wróciło do normy.Smile
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(06-01-2017, 01:14 AM)aquafan napisał(a): Po prostu jestem zdziwiony, że tak długo wytrzymują Ci prefiltry.

A nie przyszło Ci do głowy po prostu, że dla Ciebie stwierdzenie "wytrzymałości prefiltrów" znaczy najwyraźniej coś innego niż dla Rukiego? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Greek ja sobie tego nie wymyśliłem że prefiltry wytrzymują ok 6 miesięcy. To mi powiedzieli w profesjonalnym sklepie gdzie kupowałem filtr RO. Filtr sedymentacyjny to tylko zwykły papierowy machanik i rozpada się pod wpływem chloru po jakimś czasie.Ja już nabyłem niemiłych doświadczeń z powodu braku wymiany prefiltrów zgodnie z zaleceniami. Być może w akwarystyce słodkowodnej nie ma aż takiego znaczenia jakość wody z filtra RO. Niestety w morskim akwarium nie ma miejsca na błędy w jakości wody, kto takie akwarium ma dobrze o tym wie.Tam drobna zmiana parametrów wody od razu odbija się na życiu w zbiorniku.Niech sobie każdy używa filtra jak chce. Moje doświadczenia opisałem i tyle.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Panowie, dziękuję za wskazówki.

Christo - w instrukcji napisali, że żywotność membrany to 3-6 lat, w zależności od twardości wody w kranie i jej zanieczyszczenia. Pozostałe filtry zalecają wymieniać co 6 miesięcy.
Napisali także o płukaniu membrany - w tym celu należy odłączyć ogranicznik przepływu. Płuczecie membranę?

Dzisiaj ponownie zmierzę przewodność. Rozumiem, że właśnie ten parametr świadczy o stanie membrany?
Zdziwiłem się bardzo, gdy odczyt kranówki wykazał 850 us ...
Gdzieś na forum był podany przelicznik na twardość - może ktoś z Was zna ten przelicznik?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Mi już leci 4 rok - bez wymiany czegokolwiek Smile -  22us.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Ja membrany nigdy nie płukałem. Twardość wody z filtra RO powinna wynosić zero(podobnie jak reszta parametrów No2-No3-Po4-Kh-Gh), niestety nie wiem jaką przewodność ma taka woda. Jedynie wartość Ph u mnie ma ok 5,5.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(06-01-2017, 13:23 PM)bernard napisał(a): Napisali także o płukaniu membrany - w tym celu należy odłączyć ogranicznik przepływu. Płuczecie membranę?

Dzisiaj ponownie zmierzę przewodność. Rozumiem, że właśnie ten parametr świadczy o stanie membrany?
Zdziwiłem się bardzo, gdy odczyt kranówki wykazał 850 us ...
Gdzieś na forum był podany przelicznik na twardość - może ktoś z Was zna ten przelicznik?

Wydajność RO zależy tak od ciśnienia w instalacji jak i od temp. wody-> wydajność membrany podawana jest dla wody zasilającej o temp. 25`C a już dla wody o temp. 5`C ta wydajność spada o 50% (dlatego prefiltry -4 szt. i to duże, 10` a nie te małe co w zestawach- mam przy kaloryferze :-) a spadek ciśnienia w sieci z 3,5 do 1,5atm obniża wydajność RO też o 50% "
Dlatego jak mamy wodę o temp.5`C i ciś.ok 2atm. to wydajność RO jest ok.4 razy mniejsza od podawanej.
Kranówka tyle ma, w Wwie ok650, a w Radomiu ok .850. Prostego przelicznika nie ma.Stawiam ,a ok 20`twardości.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości