• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wymiana wkładów w filtrze RO

#1
Od roku użytkuję filtr RO - na początku około 60-70 l tygodniowo, od kilku miesięcy średnio około 150-170 l na tydzień
Pomyślałem, że czas na wymianę wkładu węglowego i sedymentacyjnego (5). Przewodność przed wymianą to 33 ms (mikrosimensów), a pH około 6,0.

Uzyskuję ok 3 l/h (nie widzę większych zmian od początku używania filtra).
Nie wiem, czy są to wyniki kwalifikujące wkłady do wymiany, ale ze względu na upływ czasu uznałem, że to odpowiednia pora.

Po podłączeniu nowych wkładów, odłączyłem połączenie między wkładem węglowym a membraną (w celu oczyszczenia tego pierwszego i ochrony membrany). Pytanie jest następujące - czy to normalne, że woda po przejściu przez dwa filtry (sedymentacyjny i węglowy) wypływa z tego drugiego pod dużym ciśnieniem (tak, jakby pojemniki były w środku puste - choć nie są, bo woda w pierwszych minutach leciała zabarwiona na czarno)?. Czy przepływ tak znacząco spada dopiero po podłączeniu membrany?
I jeszcze jedno - pierwszy jest filtr sedymentacyjny, a dopiero drugi węglowy, prawda? Smile

Z góry dzięki za podpowiedzi

PS - Wiem, że jest już podobny wątek https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=6814&page=2 , ale dyskusja poszła tam w zupełnie inną stronę.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
W filtrze musi być ciśnienie bo inaczej membrana nie będzie prawidłowo pracować. Nie pamiętam ile powinno wynosić prawidłowo ale w googlach powinno być albo ktoś inny może pamięta. 
Najlepsze ułożenie wkładów to sedyment 5-10mikron ->węgiel->sedyment 1mikron bo wtedy masz pewność ochrony membrany przed baaaaardzo drobnym pyłem z węgla. Na oko nawet nie zobaczysz ale montując wkład za węglem zdziwiłbyś się ile tego jest nawet przy dobrze wypłukanym.
Dzieki temu membrana pracuje lata. Węgiel zalecają wymieniać raz na pół roku a sedymenty w razie potrzeby. U mnie to nawet raz w miesiącu wychodzi.
Woda wychodząca z membrany właśnie tak wolno powinna lecieć bo przechodzą przez nią cząsteczki wody + 4 podstawowe pierwiastki w niej rozpuszczone. Nic innego nie jest w stanie się przez nią przecisnąć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja węglowe i sedymentacyjne wymieniam średnio raz na dwa-trzy lata. Big Grin A membranę co 4. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
przerybiony - co to znaczy, że sedymenty wymieniasz "w razie potrzeby"?

Ruki, a ile wody pozyskujesz z filtra tygodniowo? Czy podejmujesz decyzję o wymianie "na oko", czy czymś konkretnym się kierujesz?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czasami jest to nawet 400l tygodniowo.

Wymianę robię- bo wypada. Smile Membranę zazwyczaj kiedy przewodność przekracza 50 uS/cm.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dziwna sprawa - po wymianie tych dwóch wkładów przewodność wzrosła mi do 80 uS a pH na wylocie do 6,5 Confused
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A jak przepływ? Nie zwiększył się czasem?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zwiększył się.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cześć.
Bernard używałem kiedyś kilka lat filtra RO do robienia wody do akwarium morskiego. Wkłady sedymentacyjny i węglowy powinno się wymieniać co 3-6 miesięcy bez względu na to ile się używa filtra. Membrana przy takim użytkowaniu powinna wytrzymać 3 lata. Ja oczywiście na początku nie dostosowałem się do tych uwag i padło mi dużo życia w moim morskim zbiorniku. Pomyślałem że skoro robię tylko 10-13 litrów czystego RO na tydzień to po co wymieniać tak często wkłady jak prawie w ogóle się nie zużywają. Nie wymieniłem w/w wkładów przez ponad rok i zaczęły się problemy. Zanim doszedłem do źródła problemu minęło trochę czasu bo nie podejrzewałem że przyczyna może tkwić w wodzie RO. Jak się później dowiedziałem filtr nawet jak nie jest długo lub często używany cały czas jest zalany wodą i działa na niego moc chloru z wody wodociągowej. Najpierw zniszczy dwa pierwsze wkłady a następnie przepali membranę która zacznie przepuszczać coraz więcej. Od czasu do czasu warto zbadać parametry wody RO, jest to najszybsza metoda wykrycia że coś nie tak z wkładami. Nie chce mi się wierzyć że Ruki wymienia wkłady co 2-3 lata, u mnie padły po roku. Być może wpływ na to ma również jakość filtrowanej wody, w mojej jest pewnie mnóstwo chloru i uzdatniaczy ,a Ruki ma może wodę ze studni.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(05-01-2017, 21:23 PM)bernard napisał(a): przerybiony - co to znaczy, że sedymenty wymieniasz "w razie potrzeby"?

Sedyment to wkład mechaniczny więc wymieniam gdy się zabrudzi. Dlatego wolę RO z korpusami bo wtedy widzę jak wyglądają wkłady.

Skoro piszesz, ze przepływ z membrany się zwiększył i masz wyższe parametry to ona nie działa prawidłowo. Przepuszcza odpad. Sprawdź czy dobrze ją włożyłeś bo może ją po prostu źle wpasowałeś albo odwrotnie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości