• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pytanie o pompe do podmian

#1
Witam,

Nie tak dawno kupiłem filtr RO - podłączam go raz w tygodniu na parę godzin pod baterie w wannie i zbieram wodę do czterech 20-litrowych kanistrów. Potem wodę przelewam do wiaderek i z nimi wędruje do pokoju wlać do akwarium. Jak wiadomo trochę uciążliwa droga, pomyślałem o pompie do podmian którą podłączałbym w łazience obok wanny i stąd pompował do akwarium. Wstępnie wybrałem Eheim Compact + 2000.

Moje założenia:
- z łazienki do akwarium jest ok. 7 metrów
- górna krawędź akwarium jest na wysokości 1,4 metra
- w związku z tym, że pompa będzie pompować z kanistrów, musi być przystosowana do pracy poza wodą.
- Nie zależy mi aż tak na prędkości przepływu, nawet lepiej jak będzie mniejszy i nie będzie robił zamieszania w zbiorniku

Pytania:
- Czy ta pompa da radę pompować na taką odległość i wysokość? (w danych fabrycznych ma podnoszenie 2,3 metra)
- Czy może coś innego, np. NewJet 1200 ?
- Czy w ogóle są takie pompy na rynku, które umożliwiałyby pracę w dwie strony - tj. najpierw wylewam z akwarium do kanalizacji 80 litrów, w łazience przekładam wężyk do kanistra i teraz pompuje już w drugą strone? Czy zostaje jedynie przepinanie węży na pompie ?

Macie jakieś doświadczenia z tą lub podobnymi pompami do podmian?


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kolega kiedyś sprzedał mi fajny sposób na szybkie przepompowanie wody- pompy na wiertarkę:
- coś takiego http://www.ceneo.pl/30032628;pla?se=GbUR...B#tab=spec

Wszystko zależy od mocy wiertarki, ale przepompowanie wężem przez 2-3 pomieszczenia nie stanowi najmniejszego problemu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Poszukaj pompy do paliwa - na wiertarke / wkretarke - cena tańsza a zasada ta sama

Np
http://allegro.pl/listing/listing.php?or...t-1-1-1025
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tego w sumie nie brałem pod uwagę. Jedyny problem z tym, że trochę  nieporęczną mam do tego wiertarę - a własciwie młotowiertarę, taką akurat na mocne żelbetowe ściany w blokuSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mała wysokoobrotowka - lub mlotowiertarka / wkrętarka - da radę 
młotem wyburzeniowym nie da rady - nie zlapiesz uchwytu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie wiem czy trafił nam się bubel czy po prostu nieodpowiedni model dobraliśmy, ale pompy na wiertarkę przy podmianie użyliśmy raz. Ponieważ strasznie sypała do akwarium mosiądzem...
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Odnośnie spuszczania wody z akwarium to nie ma problemu bo każda pompa na wirniku bez zaworu zwrotnego może posłużyć jako część instalacji do spuszczania grawitacyjnego. Żeby spuścić wodę z akwarium wystarczy włączyć pompę tak aby wypełniła węże idące do akwarium a później ją wyłączyć, woda się cofnie i zacznie spływać grawitacyjnie. Później wkładasz wąż do wiadra z RO i włączasz pompę i leci. Kup najtańszą jaką znajdziesz byle by tylko podała na daną wysokość.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(11-12-2016, 17:28 PM)Bastet napisał(a): Nie wiem czy trafił nam się bubel czy po prostu nieodpowiedni model dobraliśmy, ale pompy na wiertarkę przy podmianie użyliśmy raz. Ponieważ strasznie sypała do akwarium mosiądzem...
Nieodpowiedni model. Trzeba ciut więcej kasy wydać, bo te najtańsze to właśnie sypią takim syfem do wody, że szkoda gadać.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Pompa jachtowa na 12v. Ma bardzo dobre podnoszenie nawet 5-6m a wydajność wystarczająca do takich zabaw. I w łazience z wodą masz wtedy 12v a nie 230v jak zamoczysz wiertarkę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(12-12-2016, 22:03 PM)tuptuś napisał(a): Pompa jachtowa na 12v. Ma bardzo dobre podnoszenie nawet 5-6m a wydajność wystarczająca do takich zabaw. I w łazience z wodą masz wtedy 12v a nie 230v jak zamoczysz wiertarkę.
Znalazłem taka pompę jachtową , wyglada to bardzo dobrze i chyba sobie ja zamówię.

[Obrazek: cccfe1262aa70327e6b0556ce13e34f1.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości